• 5/15/2020 9:12:25 AM

İnci Küpeli Kız

İnci Küpeli Kız, veya diğer adıyla “Kuzeyin Mona Lisa’sı”, Hollanda’lı 17. Yüzyıl ressamı Johannes Vermeer tarafından resmedilmiştir. Bu basit portre insanların aklında soru işaretleri bıraktığı için Mona Lisa’ya benzetiliyor. Bir ismi olmayan, inci küpeli bir kız seyirciyle bakışıyor. Omzunun üzerinden bakan kız, sanki yüzyıllar boyunca göz teması kurmaya çalışıyor.

Kızın kim olduğuna dair birçok fikir Vermeer’in metresi olmasından 15 çocuğundan biri olduğuna kadar uzanıyor. Kızın saçındaki tokanın mavisi ile elbisesinin sarılığı birbirine zıt renkler olduğu için bakması hoş bir renk uyumu sağlarken, arka plandaki koyuluk bu uyumu daha da belirginleştirerek resme aydınlık katıyor. Sanki bir soru soracakmış gibi ağzı hafif aralık, ama acaba ne düşünüyor?

Resmin gerçekçilik miktarı, Vermeer’in fotoğraf makinesi öncesinde icat edilmiş olan kamera obskuralardan birini kullanmış olabileceğini tartışma konusu yapıyor. Teknik olarak bu resim bir portre resmi değil, o dönemin Hollandalı sanat akımı olan tronie resmi. Bu akımda, portresi yapılan kişinin kim olduğu önemsizleştirilerek, model bir natürmort gibi ele alınıyor.

İnci Küpeli Kız’ı The Hague’da Mauritshuis müzesinde görebilirsiniz. Mauritshuis’in restorasyonu sırasında bir film yıldızı gibi kıtalar arası seyahat ettiği dönemde ünü artan resmin İnci Küpeli Kız filmi ve St Trinians filminin çıkışı ile ünü iyice artmıştı.