• 9/19/2020 8:23:01 AM

Gizemler Villası

Antik Roman şehri Pompeii’nin geri kalanı gibi Gizemler Villası da milattan sonra 79 yılında Vesuvius Dağı’nın patlamasıyla küller altında kalmıştı ve bu bina ana şehrin arkeologlar tarafından bulunmasından çok sonra 1909’dan itibaren gün yüzüne çıktı. Yaklaşık 70 metre kare olan bu villanın duvarları volkanik küllerin havayla teması kesmesi sayesinde korunmuş etkileyici fresklerle dolu. Gizemler Villası, adını içindeki odalardan birinde bulunan bir resimden almıştır. Bu odanın bir yemek odası olabileceği düşünülüyor, duvarları MÖ 70-60 yıllarında yapıldığı hesaplanan kaliteli fresklerle donatılmış. Freskler’in konu aldığı olay hakkında fikir farklılıkları olsa da, genel görüş freskte gözüken genç kadının eski bir grekoromen inancı olan Dionysus Gizemleri tarikatına kabul töreni olduğu yönünde. Buradaki rengarenk resimlerde onlarca insan boyunda figür bulunuyor. Bütün hareketliliğin ortasında bir sahnede şiddet gören, bir sonraki sahnede ise ziller çalarak dans eden nü bir kadın var.

Bu odada bulunan freskler, günümüze az örneği ulaşabilmiş olan Antik Roma sanatının en iyi bilinen örneklerinden. Pompeii’ye yapılan turistik gezilerinin sıkça ziyaret edilen bir parçası haline gelmiş bu oda aynı zamanda Pompeii’deki UNESCO Dünya Mirası Bölgesi olarak ayrılan alanın da bir parçası oldu.

Bu villaya Pompeii’nin şehir duvarlarının 400 metre kuzeybatısında, iki tarafında cenaze anıtları olan yolu geçerek ulaşılabiliyor. Bir banliyö villası olduğu için ana şehir ile yakın bir ilişkisi var ama aynı zamanda ondan bağımsız.

Bugün Pompeii'de tarihten bir şehir görebilmemizi sağlayan, volkanik enkazla gömülmüş olmasının yanı sıra, antik kenti ve içindeki en dikkat çekici müstakil evi yüzyıllarca korumuş olan özel kazıcıların ve profesyonel arkeologların - hatta izinsiz kazı yapan hazine avcılarının- çalışmalarıdır.

Dev patlama, yaklaşık 2000 yıl önce Pompeii'yi harap etti, ancak kül ve kaya, birçok binanın neredeyse orjinal halleriyle ve kurbanlarının son görüntüleriyle korunmasına yardımcı oldu. Yaklaşık 2000 yıl önce küller altında kalan Pompeii'nin görkemli, fresklerle süslenmiş Gizemler Villası, İtalya'nın antik kentinde iki yıl süren özenli restorasyonun ardından 2015 Mart'ında halka yeniden açıldı.