• 2/28/2020 6:26:59 AM

Claude Monet’nin İzlenimcilik Akımına İsmini Veren Resmi

Monet’in meşhur eseri “İzlenim: Gündoğumu”, Fransa'nın Le Havre sahilinde puslu bir gün doğumunu ve bu sahnenin Monet'de bıraktığı duyguyu gösteriyor.

Teknik mükemmelliğe odaklanmak yerine duygular ve bu duyguların dışa vurumuna odaklanan bir grup yenilikçi ressam ile Monet, 1874 yılında bu eserin de yer aldığı ilk grup sergilerini açıyorlar.

Dönemlerinde ağır eleştirilere maruz kalan bu sergi için sanat eleştirmeni Louis Leroy, bir duvar kağıdının bile bu sözde ‘izlenimci’lerden daha detaylı işlendiğini söyledikten sonra, bu genç ressamlar İzlenimci adını benimsiyorlar ve bundan sonraki sergilerini bu isim ile açmaya başlıyorlar.

Monet, puslu bir sabahın onda uyandırdığı duyguları yansıtmak için detayların çok az gözüktüğü, çoğunlukla renklerin öne çıktığı bir sahne kuruyor. Soluk maviler ile kurduğu hayali arka planı, parlak bir turuncu ile canlandırıyor. Soğuk bir sabaha doğan güneş gibi, bu turuncu da resmi ısıtarak renk dengesi sağlıyor. Denizin üzerindeki fırça darbeleri denizin sakin çalkantılarını izleyiciye hissettirirken, bu fırça darbelerinin aralarında kalan kayıklar da sanki denizin çalkantılarıyla sallanır gibi gözüküyor.

Ön plana yaklaştıkça netleşen kayık siluetleri, bir yandan puslu sabaha derinlik katıyor, bir yandan da bu puslu ortama somut cisimler katmak eseri hayal dünyasından çıkartıp biraz daha gerçekçi bir sahneye dönüştürüyor.

Bu eseri Paris’te, Marmottan Monet Müzesi’nde görebilirsiniz.