• 4/13/2020 6:28:38 AM

Baharda Bağışıklık Sisteminizi Güçlü Tutmanızın 5 yolu:

1. Sağlıklı ve dengeli beslenin.

Alınan besinlerin doğal olmasına dikkat edilmeli. Protein, karbonhidrat oranları, enerji miktarı ve yağ sınırlamasına önem verilmeli. Taze meyve ve sebze tüketimi arttırılmalıdır. Eğer yeterli ve sağlıklı beslenmeyi sağlayabiliyorsanız ilave takviye almanıza gerek yoktur.

Eğer yeterli miktarda güneşten yararlanamıyorsanız D vitamini eksikliğiniz olabilir, D vitamini takviyesi yapmanız gerekebilir.

Yeterli C vitamini doğal besinlerden almadığınızı düşünüyorsanız C vitamini takviyesi alabilirsiniz.

C vitamini bağışıklık sistemi fonksiyonu için önemlidir ve fazlası idrarla dışarı atılır.

Probiyotikler de bağışıklık sistemini düzenleyici rol oynarlar. Ev yapımı yoğurt, kefir ve ev yapımı lahana turşusu, tarhana, doğal probiyotiklerin başında gelir.

2. Yeterli uyku bağışıklık sisteminin güçlü olması için çok önemlidir. Uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişmektedir. Siz de kendiniz için yeterli olan uykuyu almalısınız.

3. Stres bağışıklık sistemini etkilemektedir. Gülümsemek, kahkaha atmak, meditasyon yapmak, kendinizi iyi hissettirecektir.

4. Egzersiz yapmak bağışıklık sistemini güçlendirir. Düzenli egzersiz ruhen ve bedenen kişinin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur. Haftada 3 gün veya gün aşırı, haftada 150 dakikayı bulan orta şiddette egzersiz yapmak bağışıklık sisteminizi olumlu yönde etkiler.

5. Alkol ve sigaradan uzak durun. Özellikle sigara Akciğer kapasitenizi de azaltır. Eğer stresinizi azaltmak, bir miktar gevşemek istiyorsanız günde 1 kadeh kırmızı şarap öneririz. Kırmızı şarap içindeki resveratrol maddesi antioksidan özellikleri ile hastalıklara karşı koruyucu özelliği mevcuttur.

Öneriler: Dr. Gülin Nohutcu