• 8/31/2022 7:11:22 AM

Drone İstilası

Okuma Süresi: 6 dakika

Bu yıl, küresel ‘drone pazarı’ büyüklüğünün 7705,8 milyon ABD doları değerinde olduğu tahmin ediliyor. Öngörülere göre; bu sayı, %14,7'lik bir Bileşik Yıllık Büyüme Oranı (CAGR) ile 2028 yılına kadar 17.520 milyon ABD dolarına ulaşacak.

Drone sektöründe Çin, yaklaşık %75'lik pay ile en büyük pazar. Çin’in ardından %12’lik bir pay ile Kuzey Amerika ve %8 ile Avrupa geliyor. Bu anlamda günümüzde ticari drone pazarı, Çin ve Japonya sayesinde bölgesel olarak Asya tarafından yönetilirken; Güney Amerika ve Hindistan ise, sırasıyla bölgesel ve ülke seviyelerinde, en hızlı şekilde büyüyen piyasalardır.

Drone pazarında; kargo, kurye hizmetleri, intralojistik ve depolama, en yüksek Bileşik Yıllık Büyüme Oranı’na sahip olsalar da; enerji, drone'ların en fazla benimsendiği endüstri olmaya devam ediyor.

Haritalama ve ölçüm ise, drone’ların en revaçta olarak uygulandığı alanlar. Bunun hemen ardından eğlence sektörü, medya, denetim ve tarım alanları geliyor. Ürün bazında ise spiral kanat (spiral wing), %57'nin üzerinde pay ile en büyük segment.

Drone Dünyasında Pazarlama ve Satış

Geçtiğimiz yıllardaki ilginç gelişme; ticari drone pazarı için pazarlama ve satışın artan önemi oldu. 2018'den bu yana, bunu birinci öncelik olarak gören şirket sayısı üç katına çıkarken, ürün geliştirmenin (hem donanımın hem de yazılımın) önemi yarı yarıya azaldı. Diğer bir deyişle, dört yıl önce daha fazla şirket, donanım ve yazılım geliştirmeye odaklanıyordu; ancak şimdi birincil odak noktası pazarlama ve satış oldu.

Drone Industry Insight’ın anketine göre; ikinci en yüksek öncelik, personel gelişimi. Tabii bu da artan sayıda drone işi ile bağlantılı. Dolayısıyla doğru roller için doğru yetenekleri bulabilmek adına, kurumların daha büyük bir çaba harcaması gerekiyor.

Drone Meslekleri

Drone endüstrisi dünya çapında büyüyüp olgunlaştıkça, üniversiteler de drone ile ilgili eğitim programları sunmaya başladı. Almanya'dan İspanya’ya ve hatta Kansas'a kadar bir çok yerde, öğrenciler artık bu alanda lisans derecesi kazanabilir ve drone kariyerlerine hazırlanabilirler.

Elbette drone'larla ilgili birçok ‘potansiyel’ iş var. Drone donanımı mühendisliğinden, drone'a özel yazılım geliştirmeye veya bir drone pilotu olmaya kadar her şey, bir drone mesleği olarak sınıflandırılabilir.

2022 yılında en çok talep gören ‘drone mesleği’; yazılım mühendisliği. Bunu takiben sırasıyla pazarlama ve satış, üretim ve tasarım, donanım mühendisliği (hardware engineer); ardından da, operasyon ve yönetim geliyor.

Bu sınıfların çoğunun kapsamı belirgindir; yazılım mühendisliği içinde yazılım geliştirici, veri işlemcisi veya DevOps mühendisi gibi görevler var. “Üretim ve tasarım” ise; ürün müdürü, UX tasarımcısı, imalat, tedarik zinciri müdürü ve satın alma direktörü gibi çeşitli işleri kapsar. Bu bağlamda “yönetim” sadece hiyerarşik yönetim ile ilgili değil; aynı zamanda proje yöneticisi, program yöneticisi, eğitim yöneticisi vb. konuları da kapsıyor.

Drone işlerinde bölgesel farklılıklara bakacak olursak, toplam açık pozisyonların %41'i ABD'den. ABD’yi, %15 ile Almanya ve %5 ile Hindistan ve Avustralya takip ediyor. Bununla birlikte, şunu da dikkate almak gerekir ki; Çin ve diğer Asya ülkeleri yalnızca tamamen farklı yazı sistemleri kullanmakla kalmıyor; aynı zamanda farklı arama motorları, iş portalları (job portals )ve işe alma kültürleri tarafından yönetiliyorlar.

Sonuç

Tüm bunlar; drone şirketlerinin, başarılı olmalarını sağlayacak bir personele ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Bu da, kaçınılmaz olarak drone meslekleri konusunda sürekli genişleyen bir pazar ortaya çıkarıyor. Ayrıca son yıllarda sektöre giren maddi kaynak ve drone teknolojisine duyulan güven de arttı.

Aslında büyük ve köklü drone şirketlerine ek olarak, bu anlamda işe alım yapmak isteyen yüzlerce küçük şirket var. Ancak bunları çevrimiçi olarak bulmak zor olabilir; muhtemelen kişisel ağlar aracılığıyla işe alım yapıyorlar.

Drone donanımı ile ilgili bazı pozisyonlarda görülen azalma, donanımın önemli bir standart ve ölçeklendirme düzeyine ulaştığını gösteriyor. Şimdi ana mesele; diğer hizmetleri kolaylaştırmak ve bunlardan yararlanmak. Daha yetenekli mühendisler, drone pilotları vb. gelişmeye devam ettikçe ve onların becerilerine olan talep arttıkça, mevcut drone mesleklerinin miktarının daha da arttığını göreceğiz.

Kaynaklar:

Drone Jobs in 2022 | Drone Industry Insights

Drone Market Report 2021-2026 - A Fast-growing Industry | Droneii

Drone Market Size In 2022

Industry Barometer 2022 | Commercial Drone Market Facts