• 12/8/2020 8:23:26 AM

Nöroçeşitliliğin gücünden yararlanmak

Küçük bir girişim, hızla büyüyüp AIG, Berkshire Hathaway ve WarnerMedia gibi müşterileri elde ederek ülkenin en büyük BT danışmanlık firmalarıyla nasıl başa baş hale gelebilir? Kalite mühendisliği alanında faaliyet gösteren startup şirketi Ultranauts için cevap, bilişsel olarak çeşitlilik içeren iş gücünün gücünde yatıyor.

Şirket çalışanlarının yüzde 75’inden fazlası otizm spekturumuna sahip. Bu durum büyük kuruluşlara ve olgun girişimlere veri, analiz ve yazılım kalitesini artırma konusunda yardımcı olan Ultranaut’ların her bir ekip üyesinin benzersiz güçlü yönlerinden yararlanmasına olanak tanıyor.

Ultranauts CEO'su Rajesh Anandan '"Çok daha geniş bir yetenek yelpazesinden ve problem çözme konusunda farklı yaklaşımlardan yararlanmanın basit öncülüyle çok az sayıda diğer ekibin yapabileceği şekilde müşteriler için değer yaratabiliyoruz" diyor. 2013 yılında kurulan Ultranauts, yaklaşımının ticari uygulanabilirliğini kanıtladığı düşüncesiyle diğer şirketlerin ilerlemesini geliştirmelerine yardımcı olmak istiyor.

Art ile birlikte şirketi kuran Anandan, "Nasıl daha kapsayıcı mühendislik ve veri bilimi ekipleri oluşturacağınızı anlamaya çalışıyorsanız, bildiğimiz her şeyi ve geliştirdiğimiz uygulamaları paylaşmaktan her zaman mutlu oluruz" diyor.

Elbette, başkalarını sizin yaklaşımınızı taklit etmeye teşvik etmenin en iyi yolu başarılı olmaktır. Anandan, Covid-19 salgınının aksamalarının ortasında bile, Ultranauts'ın gelirini yılda yüzde 50 artırmaya devam ettiğini ve şu anda büyümeyi hızlandırmak için geçen yıl oluşturulan bir finansman turunu kullandığını söylüyor.

Anandan, "Bugün organizasyon, gerçekten yoldan çekilmesi gereken yaşlı adamlar olan biz değiliz artık" diyor ve ekliyor: "Organizasyonun her seviyesinde inanılmaz derecede yetenekli iş arkadaşlarımız var. Liderlik ekibinde işe alım ekibini yöneten, mühendislik ekiplerini yöneten otistik meslektaşlarımız var ve sonuç olarak harika işler çıkaran gerçekten çeşitli ve kapsayıcı bir grubumuz var. "

Anandan ve Shectman, MIT'de oda arkadaşıydı. Sri Lanka'da büyüyen ve MIT'ye gelmeden önce hiç bilgisayarı olmayan Anandan, benzer düşünen birçok insanla tanışma deneyiminin "kabilenizi bulmak gibi" olduğunu söylüyor.

Mezuniyetin ardından Microsoft'ta bir süre görev yaptıktan sonra Anandan, Bain and Company'de danışmanlık yapmaya başladı ve ardından kar amacı gütmeyen kuruluşlarda ilk önce The Global Fund to Fight AIDS, Tüberküloz ve Sıtma ve ardından Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) da çalıştı.

“Engelli çocuklarla ilgili bir UNICEF raporundan esinlenerek, yönetim danışmanlık firması Stax Inc. ile engelli olarak algılandıkları için dışarıda bırakılan topluluklar için fırsatlar ve istihdam üzerine bazı araştırmalar yaptım. Bulguları Art ile paylaşıyordum, fark edilmeyen belirli becerilerin veya yeteneklerin kanıtları etrafında ve otizm spektrumundaki bireylerle ilişkili daha yaygın güçlerin bazılarını açıklıyordum ”diyor Anandan. "Aynı zamanda, insanları farklı oldukları için cezalandırmaya devam eden bu sistem etrafında gerçek bir toplumsal zorluk var." diye ekliyor.

Shectman, 2012 yılına gelindiğinde, Elephant Ventures adlı bir yazılım mühendisliği firmasını sekiz yıldır yönetiyordu ve yeni yazılım dağıtımları için iyi test kullanıcıları bulmanın zorluğuna aşinaydı.

Shectman, "Bu hafta iki veya üç kişi bulun ve onları Çarşamba günü işe alacağız’ dediğini hatırlıyor.

Kurucuların spektrumdaki hiç kimseyle kişisel bir bağları yoktu, ancak onlara bir iş tanımı oluşturmaları ve GRASP ağı kanalı ile bunu yaymalarına yardım eden, kar amacı gütmeyen otizm savunucuları grupları Integrate Advisors ve GRASP’ın CEO’ları nezdinde önemli bir mütfettik elde ettiler.

72 saat içinde kurucular, 150 başvuru aldı. Bu başvuru sahiplerinin çoğu lisans derecesine sahipti, ancak hiç kimsenin yazılım testi konusunda deneyimi yoktu. Yine de kurucular, 3’ü ile görüştü.

"Birkaç açık soru vardı: Büyüyüp başarılı olabilecek bir hayır kurumu değil, ticari olarak uygulanabilir bir iş kurabilir miyiz?" Shectman diyor. “Diğer soru, bunu tamamen sanal olarak yapabilir miyiz? Her iki cephede de sözde uzmanlar bunun mümkün olduğunu düşünmedi.”

Birkaç ay içinde, yeni işe alınanların yıllardır sektörde olan biri kadar iyi performans gösterdiğini gördüler. İkili, Ultranaut'ları 2013 yazında resmen başlattı.

Şirket, önceki deneyimlere dayanmak yerine, adaylar için değerlendirmelere ve iş simülasyonlarına dayanan işe alma süreçlerini geliştirdi. Ultranauts, toplantı gündemlerini önceden dağıtmak, her video toplantısına altyazı eklemek ve çalışanlardan günlük geri bildirim istemek gibi şeyler yaparak çalışma ortamını mümkün olduğunca destekleyici hale getirmeye de odaklandı.

Şirketin kurucularının en çok gurur duyduğu yönü, Ultranauts'un istenen zamana eşdeğer çalışma haftaları gibi esnek normlara dayanan, yönetim panoları dahil şeffaf karar verme ve kapsayıcı olan "evrensel iş yeri" olmasıdır.

Başarılı bir iş

Ultranauts’un kalite mühendisleri bugüne kadar sigorta poliçesi, ticari kredi, sağlık hizmetleri raporlaması ve içerik akışı dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamaları ve platformları test etti. Ayrıca, veri kalitesi denetimleri gerçekleştirebilir, analitiği ve modelleri doğrulayabilir ve bilgi tedarik zincirlerinin uçtan uca test otomasyonu oluşturabilir durumdalar.

Anandan, "Verilerin boru hatlarından, makine öğrenimi modellerine, bir yazılım ürününden bir kullanıcı arayüzüne girmesine kadar gerçekten karmaşık bir ekosistem ve tüm bu yolculuk boyunca başarısızlık noktaları var”. “Ekiplerimiz gelip bu karmaşıklığı anlayabiliyor ve bu feci arızaların önlenmesi için otomatikleştirebileceğimiz kalite kontrolleri oluşturma konusunda süper cerrahi davranabiliyor." diyor.

Anandan, Fortune 100 şirketlerinin daha önce kullandıkları küresel danışmanlık firmaları yerine Ultranauts'u seçtiğini söyledi. Startup kısa süre önce teknoloji girişimcileri için bir sosyal etki girişimi olan MIT Solve’ta finalist olarak seçildi.

“Geriye dönüp baktığımızda, farklı beyin tiplerini farklı öğrenme stilleri ve bilgi işleme modelleriyle bir araya getirdiğimiz bir ortam yaratırsak, işbirliği yapmak ve aynı soruna saldırmaya odaklanmak fikrine dayanarak herhangi bir işe başlayabileceğimizi düşünüyorum. Sadece bunda daha iyi olacaksın, "diyor Anandan.

Kurucular için Ultranauts'un başarısı, şirketin çeşitli çalışanlar için kapsayıcı bir çalışma ortamı yaratma becerisinden kaynaklanmaktadır.

"Gizli sos bu: Eğer çok farklı bir grup insanı alıp, kendi güçlerini gerçekten kullanabilecekleri bir ortam yaratabilirseniz, daha iyi olursunuz," diyor Anandan. "Ekip için daha iyi, iş için daha iyi ve müşteriler için daha iyi."

Kaynak: https://news.mit.edu/2020/ultranauts-neurodiversity-1201