• 3/16/2020 11:43:50 AM

Evden Çalışmanın Temel Kuralları

Evden çalışmak sanıldığı gibi, işleri aksatmak, geciktirmek değildir. Evden çalışan kişinin, kendini disipline eden yöntemler geliştirip kendi zamanını kendisi yönetmesidir, teknolojik araçlar desteğiyle de ait olduğu iş ortamıyla düzenli etkileşim halinde olmasıdır.

Anahtar kelimesi, kendi zamanının yönetimi olan evden çalışmanın püf noktalarını Talentra ekibi olarak tecrübelerimizden yola çıkarak derledik:

 1. KESİNTİSİZ INTERNET BAĞLANTISI: Video, ses ve veri aktarımının kesintisiz olduğu internet bağlantınız olmalı.

 2. AYRI BİR ÇALIŞMA ALANI: Kapıyla kapatılan özel bir alan olması gerekmez. İster ayrı bir oda ister oturma odasında kurulmuş küçük bir masa, kanepede veya mutfak masasında bir dizüstü bilgisayar olsun, sizi zihinsel olarak çalışma havasına sokan bir alan olmalı. Evinizin hangi alanının çalışmak için en elverişli olduğunu bulmak biraz deneme yanılma gerektirebilir.

 3. VÜCUDUNUZA DİKKAT EDİN: İyi bir masa ve sandalye yatırımı, özellikle sırtınız ve beliniz için masraf yapmaya değer. Ayrıca, düzenli aralıklarla masanızdan uzaklaşmak için zaman ayırın ve çalışma alanınızı iyi aydınlatın.

 4. WEB ÜZERİNDEN ETKİLEŞİMLER: E-posta, meslektaşlarınızla etkileşimde bulunmanın tek yolu değildir. Web konferans uygulamaları ile ekran ve doküman paylaşımı ile toplantılar yapmak üretkenliği artırır. Bu toplantılara belirli saat dilimleri ayarlayın, alınan kararları görüşme sonunda özetleyin.

 5. ÇALIŞMA SAATLERİNE ÖZEN: Yöneticilerinizin ve müşterilerin size sürekli olarak ulaşmasına imkân veren cihazlarla 7/24 çalışabilirsiniz. Ancak, her gün aynı saatte çalışmaya başlayın ve mümkünse aynı saatte molalar planlayın. 24 saat mesajları anında cevaplamak zorunda değilsiniz.

 6. MOLALAR VERİN: Açık hava almaya, kahve içmeye günde bir kez mümkünse evinizin yakınında dışarı çıkın, böylece kendinizi izole hissetmezsiniz. Evde yaşayanlara vakit ayırmak için mola verin. Rutininizin bir parçası olarak, iş arkadaşlarınızla düzenli olarak etkileşim kurmaya çalışın.

 7. SAĞLIKLI BESLENİN: Yerinizden kalkmaya üşenip abur cuburu elinizin altında tutmayın.

 8. EVDEN ÇALIŞMANIN DA KIYAFET DÜZENİ VAR: Kimse sizi görmese de pijama yerine rahat bir kıyafet giymek iş disiplini açısından işe yarar.

 9. DİKKATİNİZİN DAĞITILMASINA İZİN VERMEYİN: Paylaşılan yaşam alanları gürültülü olabilir, çocuk, kedi-köpek, ebeveynler evde olabilir, devam eden konuşmalara girmekten kaçının. Evden çalışırken ev işleri yapmaya çalışacaksanız, neler yapabileceğiniz konusunda gerçekçi olun. Çöpü çıkarmak veya çiçekleri sulamak, hızlı bir mola için masanızdan uzaklaşma yolları olabilir.

 10. NÖBETÇİ OLMAYIN. Elbette komşularınıza, yakındaki arkadaşlarınıza acil durumlarda yardım etmelisiniz, ancak müsait ve müsait olmadığınız zamana ilişkin net sınırlar belirleyin.

 11. İHTİYACINIZ OLAN TEKNOLOJİK İLETİŞİM ARAÇLARI ALIN: Şirketiniz evden çalışmanızı istiyorsa, laptop, internet erişim, kulaklık, VPN gibi hangi araçları sağlayacaklarını öğrenin.