Telefon : +90 212 275 71 06  
Stephen Hawking : Otomasyon ve Yapay Zeka'nın işler üzerindeki etkisi

Stephen Hawking : Otomasyon ve Yapay Zeka'nın işler üzerindeki etkisi

Stephen Hawking yapay zeka ve artan otomasyonun orta sınıf işlerin büyük bir kısmını yok ederek, eşitsizliği daha kötü hale getirdiği ve önemli politik kargaşalar için bir risk oluşturduğu konusunda uyardı.


Dünyanın en ünlü fizikçisi, Guardian'daki bir köşe yazısında"fabrikalardaki otomasyonun hali hazırda geleneksel üretimdeki işleri yok ettiğini ve yapay zekadaki artışın işlerdeki bu yok oluşu orta sınıfa daha derinlemesine genişletebileceğini, ve ancak en ilgili, yaratıcı ya da üst düzey görevlerin kalacağını" yazdı.


Ünlü fizikçi, teknolojinin önümüzdeki yıllar ve on yıllar içinde iş gücü üzerinde yaratacağı etkilerden endişelenen uzmanlara katılıyor. Korkulan şey, yapay zekanın endüstrideki verimde radikal artışlar sağlarken, sıradan insanlar için bunun işsizlik ve belirsizlik anlamına gelmesi, zira çalışan insanların yerini makineler alıyor.


Teknoloji zaten bir çok geleneksel üreten ve çalışan sınıf işini hayal kırıklığına uğratmış durumda; ama şimdi aynı durum orta sınıflar için de gerçekleşebilir.


Citibank ve Oxford Üniversitesi işbirliğinde Şubat 2016'da yayımlanan bir rapor ABD'deki işlerin %47'sinin otomasyon riski altında olduğunu öngörüyor. İngiltere'de ise bu oran %35. Çin'de %77 gibi devasa oranlara ulaşıyor; diğer taraftan OECD ülkelerinde ortalama %57 seviyesinde.Dünyanın en büyük 10 işvereninden üç tanesi  işçilerini robotlarla değiştiriyor.


Hawking, yazısında otomasyonun "hali hazırda dünya çapında artan ekonomik eşitsizliği hızlandıracağını" söylüyor. "Internet ve bunu mümkün kılan platformlar, çok az sayıdaki bireylerin çok az çalışan kullanarak çok büyük kazançlar elde etmesini sağlıyor. Bu kaçınılmaz bir süreç, ancak aynı zamanda sosyal olarak yok edici bir niteliği de var."


Bu ergonomik kaygıyı, batıda muhafazakar, popülist politikaların artışının bir nedeni olarak görüyor: "Mali eşitsizliklerin azaldığı değil arttığı, bir çok kişinin yalnızca yaşam standardının değil yaşama şansının hiç kalmadığını gördüğü bir dünyada yaşıyoruz. Bu kişilerin, görünüşte Trump ve Brexit'in temsil ettiği yeni bir yol aramaları hiç de şaşırtıcı değil."


Aşırı nüfus, iklim değişikliği, hastalık gibi diğer sorunlarla birleştiğinde, Hawking'in kaygı verici uyarısına göre, bizler "insanlık tarihinin en tehlikeli anlarını yaşıyoruz." Hawking, bu zorlukları aşmak için insanlığın bir araya gelmesi gerektiğini söylüyor.


Stephen Hawking daha önce farklı bir nedenle yapay zeka ile ilgili olarak insanları alt edip yerlerini alabileceklerine yönelik kaygılarını dile getirmişti. 2014 sonunda "Yapay zekanın gelişimi insan ırkının sonunu getirebilir"  demişti. "Kontrolü ele alabilir ve kendini sürekli artan bir hızda yeniden tasarlayabilir. Yavaş biyolojik evrim ile kısıtlanan insanlar bununla rekabet edemez ve geride kalabilir."Yazının orijinali için tıklayınız.