Telefon : +90 212 275 71 06  
İşsiz kalma süresi uzadıkça, iş bulma ihtimali azalıyor mu ?

İşsiz kalma süresi uzadıkça, iş bulma ihtimali azalıyor mu ?

"Süre bağımlılığı" ekonomistlerin ne kadar uzun işsiz kalırsanız bir iş bulma olasılığınızın o kadar azalacağı fikrini açıklamak için kullandığı terimdir. Northwestern'de ekonomi doçenti olan Matt Notowidigdo, altı ay işsiz kaldığınızda bir iş bulmanın temelde daha zor olup olmadığını araştırıyor. Ya da bir şeyler devam ediyor mu?


Diyelim ki Sarah ve John, altı ay önce işten çıkarıldıklarında aynı yerde çalışıyordu. O zamandan beri Sarah başka bir kurumda yeni bir iş buldu. John henüz yeni bir pozisyon bulamadı.

Sarah, “Biliyorsun her geçen gün yeni bir işe girmeyi zorlaştırır,” diyerek John'a takılıyor.

Sarah biraz anlayışsız mı acaba? Kesinlikle. Peki haklı mı?


Bu güne kadar yapılan araştırmalar bir kişinin işsiz kalma süresi ne kadar uzarsa bir iş bulma ihtimalinin de o kadar azaldığını göstermiştir. Ancak Notowidigdo insanları, araştırmaya dayanarak bir nedensel etki olduğu ve John’un işsizlik süresinin Sarah'dan daha uzun süre işsiz kalmasına yol açtığı sonucunu çıkarmamaları konusunda uyarıyor. Diğer bir deyişle, Notowidigdo, iş piyasasında gerçek bir "süreye bağımlılık" olgusu olduğu konusunda ikna olmuş değil.


“Motive olmuş ve hayatını düzende tutan insanlar, daha çabuk iş bulacak insanlardır” diyor ve ekliyor; “Bir de daha çok video oyunları oynayacak olan bir tür insan vardır. Bir ay sonra iş bulan biri ile 8. ayında hala iş arayan birini karşılaştırıyorsanız, aynı kişiyi karşılaştırmıyorsunuz demektir.”


Belki iki hafta içinde bir iş bulan Sarah, başvuru doldurmaya daha fazla zaman ayırdı ve seyahat etmek için zaman ve para kısıtlamaları olan John'a göre daha çok görüşmeye gitti. Ya da belki Sarah'nın işe alacak birini arayan bir arkadaşı vardı. İşsizlik süresinin ötesinde, soruna bir açıklama getirecek bir çok neden olabilir.


Notowidigdo'nun söylediğine göre kişisel farklılıklar ve boş zaman gibi diğer faktörler, işsizliğin uzunluğu ile bir kişinin iş bulma kabiliyeti arasındaki ilişkilerin arasındaki diğer olası açıklamalar getirerek süre bağımlılığının sularını bulandırıyor.


Notowidigdo'ya göre “Ayrı koşullar ile süreye bağımlılık arasında bir etkileşim yok” ve ayrıca ekonomistler veriden sonuç çıkarmak için zorluyor. “Bu zorlu bir tez. Ne olacağını görmek için birine daha uzun süre işsiz kalmasını söyleyemezsiniz.”


Notowidigdo ve diğerleri, bu etkileşime ve bunun işverenin işe alma kararları üzerindeki etkisine odaklanan bir araştırma yürütmüş. Notowidigdo’nun süre bağımlılığı hakkındaki araştırmasını The New York Times'ta okuyabilirsiniz.


Yazının orijinali için tıklayınız.