Telefon : +90 212 275 71 06  
Google Görüşmem: Teknik Görüşmeleri Sevmeyi Nasıl Öğrendim

Google Görüşmem: Teknik Görüşmeleri Sevmeyi Nasıl Öğrendim

İdeal mühendis bir çok şeyin bileşimidir; bir bilim insanı değildir, bir matematikçi, sosyolog ya da yazar da değildir, ama mühendislik problemlerinin çözümünde bu disiplinlerin herhangi birinin ya da tümünün bilgisini ve tekniğini kullanabilir." -N. W. Dougherty


Teknik bir işin görüşmesi bir hayli zordur ve ne yazık ki Facebook, Amazon, Google vb. büyük şirketlerin çoğu bunu yapar. Bu teknik görüşmeye hazırlanırken ve giderken büyük bir endişe duydum, ama aslında hazırlık süreci keyifliydi ve düşündüğümden çok daha iyi geçti.


İşte hazırlanmak için kullandığım Program Mühendisi Çalışma Sayfası ( Developer Advocate ), GitHub üzerinde %100 doğru olmayan şeyleri değiştirebilir ya da ekleme yapabilirsiniz.


Google ile olan deneyimim


Google işe alım sürecine yönelik görüşme deneyimim Ekim 2015'te başladı. O sırada başka bir iş teklifi ile ilgilenmiyordum ama bu Google'dı, Google'a öylece hayır cevabı veremezsiniz.


Bilgisayar bilimleri eğitimimi tamamladığımda kendi şirketimi işletmenin yanında Google'da çalışmak gerçekte istediğim tek şeydi. Bunun benim hayalim olduğunu söyleyebilirim, zira gün boyunca akıllı, motivasyonlu insanların arasında dolanmaya bayılacağımı tahmin ediyordum.


Derken bir gün Google'dan bir e-posta aldım; hızlısından bir telefon görüşmesi için uygun olup olmadığımız soruyorlardı. Orijinal olduğundan emin olmak için e-postanın üst bilgisini takip ettim, evet orijinaldi.


Böylece yanıt verdim ve hemen telefon görüşmesi için serbest olup olmadığımı sordu, evet yanıtını alınca da birkaç dakika içinde beni aradı. Karşılıklı birkaç resmi olmayan hoşbeşten sonra, 5 yıl içinde kendimi nerede gördüğüm gibi temel soruları sormaya başladı.


Ardından yıllardır duymadığım birkaç soru sordu:


1. QuickSort’daki büyük O nedir ?

2. QuickSort mu hızlıdır BubbleSort mu ? 


Şansıma bunları hatırlıyordum.


Neyse, söyleyeceğim şu ki Google'da HARİKA işe alım sorumluları var.


Destekleyici, net, yardımcı ve anlayışlılar. Beceri setime bir göz attı ve öğretme ve mühendislik geçmişimden dolayı ‘Developer Advocate’ görevine başvurmamı önerdi.


O sıralarda böyle bir işin varlığından  bile haberdar değildim, ve hayalimdeki şirkette hayalimdeki işi öneriyorlardı. Bu kadarı çok fazlaydı.


Daha sonra bana e-posta gönderdi ve ikinci bir telefon görüşmesi için zaman belirlememi istedi. Hazırlanmak için birkaç haftaya ihtiyacım olduğunu söyledim ve bana iki hafta süre verdi, böylece ilk teknik telefon görüşmesi planlanmış oldu.


Telefon Görüşmeleri


Şunu belirterek başlayayım: Bu telefon görüşmesine, şimdiye kadar hazırlandığım tüm görüşmeler ve sınavlardan daha sıkı bir şekilde hazırlandım, 2 hafta boyunca günde 3-4 saat.


Tüm Bilgisayar Bilimlerine Giriş kitaplarımı okudum, CareerCup.com adresindeki tüm alıştırmaları yaptım ve ulaşabildiğim her veri yapısına web sitesi üzerinden çalıştım.


Oyun günü geldiğinde hazır ve heyecanlıydım.


Görüşmenin 11.00'de olması gerekiyordu ama ilk 15 dakika bazı  telefon sorunları ile uğraştık. Görüşmeyi yaptığım kişi sonunda karasal bir hatta geçti ve başladık.


Görüşmenin 55 dakika kadar sürmesi gerekiyordu, ama benimki gerçekte çok daha kısa sürdü.


Merhabalaşma faslından sonra İLK sorusu "Hangi büyük açık kaynak kodlu projelerde çalıştınız?" oldu


Tamamen şoke olmuştum, çünkü soru hiç çalışmadığım bir yerden gelmişti. Böyle bir projede hiç çalışmamıştım. Bu yüzden doğal olarak olumsuz yanıt verdim ama konuyu Açık Kaynak Kodu ile olan geçmişime getirdim, ne de olsa "Açık Kaynak Koldu Sistemler" adı verilen kolej seviyesinde bir kursta öğretmenlik yapmıştım.


Bunu açıkladıktan sonra yeniden sordu; "Evet, bu oldukça iyi ama hiç kişisel olarak böyle bir projede çalıştınız mı."


Böylece büyük ölçekli bir açık kaynak kodlu yazılımda hiç çalışma deneyimim olmadığını itiraf etmek zorunda kaldım.


Bu noktada karşı tarafın hayal kırıklığına uğradığını söyleyebilirsiniz.


Bunun ardından teknik taramaya geçtik, ve tüm sorulara doğru yanıt verdim. Komut tablosunu, ikili ağacı vb. ve her birinin çalışma zamanı karmaşıklığını tanımlamamı istedi.


Ardından Google doc konusuna geçtik ve benden


Bir karakter dizisini serileştirmek için bir program yazmamı istedi.


Bu noktada 12:00'a 9 dakika vardı ve 12:00'de zorunlu olarak bitirmemiz gerektiğini söyledi.


Ben de kodu yazmaya başladım saat 12:00 olduğunda yaklaşık %75'ini tamamlamıştım. Ardından kodda ne yapacağımı kendisine anlatmamı istedi ve ben de kodun bir "runtime of O(n) / linear" içerdiğini söyledim.


Ardından herhangi bir sorum olup olmadığını sordu. Google hakkında birkaç şey sordum ve görüşme sonlandı.


Hiç aptal beyin fırtınası ya da Fermi sorusu yoktu.


Kapattığımda, görüşmenin hiç Açık Kaynak Kod Deneyimim olmadığını öğrendikten zaten sarpa sardığına dair içinde kötü bir his vardı.


Bir hafta sonra işe alım sorumlusundan bir e-posta aldım; "geri bildirimimi aldığını belirtiyor ve görüşmek için zamanım olup olmadığını soruyordu".  Ne beklemem gerektiğini zaten biliyordum.


Telefon elemesinde başarısız olduğumu ve bir yıl sonra yeniden denememi söyledi. Tekrar belirtmeme gerekiyor, insan kaynakları gerçekten nazik ve aramalarını çok takdir ettim.


Görüşmenin Sonucu/Sonradan Akla Gelenler


Google Teknik görüşmesine hazırlanmak gerçekten hoşuma gitti, teorik Bilgisayar Bilimine olan sevgimi hatırlattı. Yeniden düşük düzeyli kodlar yazdım ve C++ aşkım kabardı.


Dürüst olmak gerekirse, bence bir işe alım kararında kişinin Açık Kaynak topluluğunda ne kadar aktif olduğunu baz almak iyi sayılmayan ve neredeyse ekonomik ayrımcılığın sınırında olan bir uygulama. Maddi durumu daha kötü olan ilk nesil kolej mezunlarının kolejden çıkar çıkmaz topluluğa katkıda bulunmaya vakti bile olmuyordur. 50.000 dolarlık öğrenci kredimi ödemek için yan projeler ve web siteleri yapmakla yeterince meşguldüm. Bulabildiğim her boş vakti bu krediyi ödemek için kullandım.


Bir çok İspanyol ya da Afrikalı Amerikalı kolej mezununun (orantısız şekilde düşük gelir grubundan gelen) Açık Kaynak için gerçek bir katkıda bulunacak zamanı olmayacak.


Diğer taraftan Google istediği her şeyi yapabilir. Kararlarına saygı duyuyorum ve düşünülmüş olmak bile benim için onur verici.


Çağrıyı aldıktan sonra oldukça sarsıldım ama bir yıl sonra yeniden deneyeceğim. Bir Github açıp geliştirme topluluğunda daha aktif ve  bir daha ki sefere hazırlıklı olacağım.

Armando PantojaYazının orijinali için tıklayınız.