Telefon : +90 212 275 71 06  
BT uzmanının sahip olması gereken 7 özellik

BT uzmanının sahip olması gereken 7 özellik

BT endüstrisi dijital bir çağda giderek karmaşık hale gelen beceri eksiklikleri ve yetenek yetersizlikleri ile karşılaşırken, CIO'lar, gelişen ihtiyaçlarını karşılamak için doğru teknik uzmanlığa sahip adayları bulmakta güçlük çekiyor. Hem işin teknolojik yönüyle baş edebilecek hem de şirketteki diğer çalışanlara etkin şekilde yardım edebilecek birini bulmak samanlıkta iğne aramaya benziyor.


SunTrust'ta mükemmel BT adayı için bir çerçeve geliştirdik. Aşağıdaki yedi karakteristiğin her birini değerlendirmeden herhangi bir işe alım kararında bulunmuyoruz.


1. Şirket ve Ortaklık Odaklı: Bu kişiler, yaptıkları her şeyde öncelikle finansal sağlamlığa giden yolu aydınlatma amacıyla şirket hakkında düşünür. Bunlar her daim müşterilerimize daha iyi hizmet sunmanın ve ekibimizin değerini artırmanın yollarını arar. Kendi görevi ve büyük resimde nerede durdukları hakkında daha geniş kapsamlı düşünebilen kişiler muhtemelen yaptıkları işte daha aydınlanmış, yaratıcı ve yenilikçi olacaktır.


2. Kurucu ve Değişim Ajanı: Kurucular statükodan tatmin olmaz. Bu kişiler zamanlarını daha büyük endüstride neler olup bittiğini anlamaya çalışarak geçirir. Bunlar rakiplerin yaptıklarına dikkat eder ve bunu varmamız gereken yer ve nasıl gelişeceğimiz hakkında düşünmek için yakıt olarak kullanırlar. Bunlar yalnızca değişim tutkusuna sahip değildir, ayrıca bunu yapmak için bir aciliyet duygusuna da sahiptir.


3. Uçtan Uca Düşünenler: Yapılması gerekene ilişkin tam kapsamı anlama konusunda, uçtan uca düşünenler yaptıkları çalışmaların şirketteki diğerleri üzerinde etkisi olduğunu bilir. Bu, egoları bir yana koymalarını, sınırlarını bilmelerini ve işi daha verimli bir şekilde yapmak için başkalarıyla işbirliği yapmalarını sağlar.


4. Sorumlular: Sorumluluk sahibi kişiler sonuç odaklıdır. Bunlar iyi ya da kötü yaptıkları iş için sorumluluk alırlar. Hatalar yapıldığında suçlayacak birilerini aramazlar. Sorunu üstlenir ve ardından gidermek için bir çözüm sunarlar.


5. Şeffaf İletişim Kuranlar: Sorumlu olma özelliği ile paralel şekilde, bunlar, özellikle işler ters gittiğinde, iletişimde kapıları açık olan kişilerdir. Yalnızca sorunları gidermek için değil nedenini anlamak için de agresif bir çaba gösterirler, ve bunun için genellikle hatalarını ve yanlış adımlarını, takip edilmesi ve giderilmesi kolay bir şekilde kabul etmeleri gerekir.  


6. Performans Odaklı: Bu kişiler yalnızca anektodları değil ölçütleri de anlar. Ya kendileri için ya da tek taraflı çalışırlar. İlgili ölçütler şirket odaklıdır, ve bu ölçütler tek başına itici kuvvetleridir.


7. Yetenek Çekiciler: Son olarak, benzer fikirli meslektaşlardan oluşan bir ağa sahip kişileri ararız. Yukarıdaki özelliklerin tümünü karşılayan bireylerden oluşan bir ekip kurulduğunda, personelimiz en büyük yetenek mıknatısımız haline gelir. İnsanlarımıza yatırım yapıyor ve yüksek performanslı kişiler yetiştiriyoruz, çünkü bu kişiler en büyük varlıklarımızdır.


Bu yedi özelliğe, görüşme sürecimizi, bu özellikleri sergileyen kişileri bulacak şekilde düzenleyecek kadar çok inanıyoruz. Yetenek yönetimi ve terfiler hakkında konuşurken, yalnızca performans ya da yetkinlikler hakkında konuşmuyoruz. Ekibimizin bu özellikler temelinde nasıl bir araya getirileceğini de tartışıyoruz. Bu, başarımızı kalibre etmemizin büyük parçalarından biri.


Bir sonraki boş pozisyona birini ararken özgeçmişin ötesine bakmanızı ve bu özellikleri hesaba katmanızı öneririm. Bunlar sayesinde iyi toplanmış, ve dijital çağda şirketler için gerekli olan yeniliği elde eden bir ekibe sahip olacaksınız.


Yazının orijinali için tıklayınız.