Telefon : +90 212 275 71 06  
CTO Perspektifinden Yetenek Bulma ve İşe Alma

CTO Perspektifinden Yetenek Bulma ve İşe Alma

Mike, CTO görevinde, şirketin girişimleri, ortaklıkları ve entegrasyonlarına itici güç olması için mevcut en iyi yetenekleri toplayarak Omnivore'un hızlı şekilde büyümesine yardımcı oldu. Yetenek bulma sürecine liderlik yapan Mike şirketini yalnızca bir avuç insandan ulusal çapta 30 çalışana hızla büyüttüğü ekibini daha etkin şekilde oluşturabiliyor. Mike, bir CTO'dan nadiren beklendiği üzere şirketin tüm teknik işe alımlarında kişisel olarak dahil olmuş. Yazımızda bir CTO olarak eleman bulma ve işe alma süreçlerine nasıl dahil olunabileceğine ilişkin ipuçlarını bulabilirsiniz.


Eleman bulma sürecine derinlemesine dahil olun


Ara sıra eleman bulma süreci zamanımın yarısını alıyordu ve bana göre bu, şimdiye kadar harcadığım en önemli süreydi. Mühendislerden oluşan inanılmaz bir ekip kurduk, ve böyle bir ekibe sahip olmamızın yegane nedeni, büyürken şirket için daha yüksek seviyeli ve daha stratejik hedeflere daha fazla odaklanabilmiş olmam.


Erken aşamada ve sıklıkla ekibinize dahil olun


Zaten işe almış olduğunuz kişiler getirdiğiniz yeni çalışanlarla çalışırken çok zaman geçirecek - bu yüzden ekibinize dahil olun ve bunu eleman bulma sürecinin erken aşamalarında yapın.  Bu kişiler ekipte eksik olan ve bir adayın mevcut ekip dinamiklerine nasıl uyum sağlayacağına ilişkin kritik görüşleriyle gelecektir.  Bir adayın ne kadar iyi olduğu, mevcut ekibiniz ile bağlantı kuramadığında bir anlam taşımayacaktır.


Ne aradığınızı bilin


Bir adayda ne aradığınızı, bunun yanında bunları nasıl tanımlayıp test edeceğinizi de bilmeniz gerekiyor.  Yaptıklarının amacını anlamadan büyük bir teknoloji firmasının eleman alma sürecini yalnızca kopyalamayın.  Büyük şirketlerin işe alım sürecinde karşılaştığı sorunlar, sıfırdan yeni, küçük bir ekip kurmanın zorluklarından çok farklıdır.  Yeni kurulan ortamlar hızlı ve dramatik bir şekilde değişebilir, bu yüzden bu değişiklikleri hızlı ve sorunsuz şekilde adapte olabilecek bir ekip toplamak önemlidir.  Herhangi bir spesifik deneyim ya da uzmanlıktan ziyade motto, tutku ve öğrenme yeteneğine daha fazla odaklanıyoruz.


İşe alırken ağırdan alın, ateşlerken hızlı olun


Yanlış kişiyi işe almak ekibinizi yavaşlatacak ve ürününüzü geciktirecektir, bu yüzden doğru kişiyi işe aldığınızdan kesinlikle emin olun. Bu kişileri bulmak için gerektiği kadar zaman harcayın ve kesinlikle yalnızca elemana ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz için işe almayın.  Daha fazla kişiye değil doğru kişilere ihtiyacınız var.

"Daha fazla kişiye değil doğru kişilere ihtiyacınız var." 

Bununla birlikte bazı kişiler yalnızca çözüm üretmez, ve bu gibi kişiler görüşme sürecinde son derece uygun görünebilir, ama işe başladığında aynı seviyede performans göstermez.  Bazen biri yalnızca yanlış görevdedir ve projeler ve ekipler arasında geçiş yaptığında sorun çözülebilir ve herkes daha mutlu olabilir.  Durum bu olmadığında ise birilerinin gitmesi yönünde karar vermek şirketin sağlığı ve başarısı için önemlidir.  Biri performans gösteremiyorsa kendimize şunu sorarız; " Bu kişi burada olmasaydı daha hızlı hareket edebilir miydik?"  Ve yanıtlar "Bilmiyorum" ya da "Evet" ise bazı değişiklikler yapma zamanı geldi demektir.


Dar görüşlü olmayın


Kariyerinizin geri kalanında birlikte çalışmak istediğiniz ekibi kurun ve sonra onlara başarılı olmaları için gereken her şeyi verin.  İşe açım sürecinin herhangi bir aşamasında kestirmeden gitmeyi seçerseniz, yalnızca kendinizin değil aynı zamanda ekibinizin ve şirketinizin de geleceğine zarar verirsiniz.


Sürecinizi tekrarlayın


Adaylara, işe yeni alınanlara ve ekip arkadaşlarına işe alım sürecinde neyin işe yaradığını ve neyin yaramadığını sorun. İşe yaramayan kısımları kaldırın ve işe yarayanları geliştirin.


Yazının orijinali için tıklayınız.