Telefon : +90 212 275 71 06  
Yaşamın En Zor Anlarında Zihnen Güçlü Kalmak

Yaşamın En Zor Anlarında Zihnen Güçlü Kalmak

Yaşamda zor zamanlar kaçınılmazdır. Ve bu zor zamanlarda zihin gücünüz sınanacaktır.


Yeterli zihin sağlığı olmadığında, yaşamın zorlukları kendinizden şüphe etmenize ve endişelenmenize yol açacaktır. Bu rahatsız duygular  negatif düşüncelere yol açabilir. Bu durum davranışınızı etkileyecektir, ve felaket tahminlerinizi kendini gerçekleyen kehanete dönüştürebilir.


Zorlukların tam ortasında güçlü şekilde ayakta durmak için düşüncelerinizi, duygularınızı ve davranışınızı yönetmelisiniz. Bu üç alana dikkat etmek yaşadığınız sorunlardan eskisinden de güçlü bir şekilde çıkarsınız. Yaşamın en zorlu zamanlarında nasıl güçlü kalınacağını hatırlamak için GÜÇ formülünü kullanın.


Gerçeği kabul edin.


Kabullenmek onay vermek anlamına gelmez. Daha ziyade olan biteni gerçekçi bir bakış açısıyla onaylamak anlamına gelir. Yani,  ırkçılık gibi bir olguyu onaylamayabilirsiniz, ama gerçekliğini kabul edebilirsiniz.


Direnmek ve "Bununla yüzleşmem gerekmiyor" demek yalnızca değerli zamanınızı ve enerjinizi harcar. Doğru olduğunu düşünüp düşünmemeniz fark etmeksizin olan biteni şimdi kabul etmek nasıl yanıt verileceğine karar vermenin ilk adımıdır.


Örneğin, trafiğe takılan biri "Bu adil değil! Neden bunlar hep benim başıma geliyor?" diye düşünebilir. Bu düşünceleri sinirlenmesine, hayal kırıklığına ve endişelenmesine neden olur. Yumruğunu gösterge paneline vurmaya ve diğer sürücülere bağırmaya başlar.


Aynı trafikte takılan başka bir sürücü kendine şunu hatırlatır; "Her gün milyonlarca araç yollara çıkıyor. Trafik sıkışıklığı kaçınılmaz." İkinci sürücünün bu bakış açısı sakin kalmasına yardımcı olur ve aracın içinde yeniden hareket etmeyi beklerken bir radyo programı dinler.


Gerçeği kabul etmek neyin kontrolünüz altında olduğunu kabullenmekle ilgilidir. Durumu kontrol edemediğinizde, kendinizi kontrol etmeye odaklanın.


Üretken davranın.


Gerçeği kabullenmek düşüncelerinizi yönetmenize ve duygularınızı düzenlemenize yardımcı olur, ki bunlar üretken davranış için anahtar niteliğindedir. Sorunlarla karşı karşıyayken verdiğiniz kararlar ne kadar çabuk bir çözüm bulacağınızı belirler.


Bir yakınınızı kaybetmek gibi çözemeyeceğiniz bir sorunla karşılaşsanız bile nasıl karşılık vereceğinize siz karar verirsiniz.


Üretken olmayan davranış, örneğin şikayet etmek ya da anlamsız bir parti vermek, sorundan kurtulmanızı sağlamayacaktır. Bu davranışlar zihin gücünden eksiltir.


Bu yüzden kendinize "Kendime şimdi yardım etmek için ne yapabilirim?" diye sormanız önemlidir. Üretken davranış bir korku ile yüzleşmek ya da gerçekten istemediğiniz bir şeyi yapmak olsa bile harekete geçin.


Çözümsüzlük düşüncelerini kontrol edin.


Aklınız en değerli varlığınız ya da en büyük düşmanınız olabilir. Negatif düşüncelere inanıyorsanız, kendini kısıtlayan inanışlar en yüksek potansiyelinize ulaşmanızı önleyecektir.


"Bu işe yaramayacak. Yeterince iyi değilim" ya da "Buna bir dakika daha dayanamam" diye düşünmek  hedefleriniz ile önünüzde engel olacaktır. İç konuşmalarınızın ne zaman fazla kötümser olduğunu fark etmek önemlidir. Unutmayın, bir şeyi düşünüyor olmanız onun gerçek olduğu anlamına gelmez.


Kendinizle, güvendiğiniz bir arkadaşınızla konuşurmuş gibi konuşun. Düşünceleriniz yıkıcı olduğunda ya da yardımcı olmadığında, sorunlarınızla başa çıkma kabiliyetinizi onaylayan daha gerçekçi bir beyan ile yanıt verin.


Hatta zor zamanlarınızda tekrarlayacağınız bir mantra bile oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak, sizi aşağıya çeken negatif sesleri susturmanız için yardımcı olabilir.


Güçlü Olmak Sahip Olduğunuz Tek Seçenek Olmadan Önce Zihin Gücü Oluşturun


Zihin gücü oluşturmak fiziksel güç oluşturmaya benzer. En çok ihtiyaç duyduğunuz ana kadar zihin gücünüz hakkında hiç düşünmeyebilirsiniz, ancak bir kriz, zihin gücü oluşturmak için en iyi zaman olmayabilir.


Benzer şekilde, fiziksel güç oluşturmaya başlamak için ağır bir nesne kaldırmak durumunda kalana kadar beklemek istemeyebilirsiniz, değil mi? Bir koltuğun yerini değiştirmeden önce beş dakika boyunca ağırlık kaldırmak çok da işe yaramayacaktır. Ancak zaman içinde kararlı bir şekilde güç çalışması yapmak, daha fazla ağırlık taşımanız gerektiğinde ihtiyacınız olan güce sahip olmanızı sağlayacaktır.


Zihin gücü için de aynı şekilde düşünebilirsiniz. Toplayabileceğiniz tüm zihin gücüne ihtiyacınız olacak zamanlar gelecektir. Bu yüzden gündelik bir alışkanlık olarak zihin gücü antrenmanı yapmak önemlidir.


Ve ardından, önünüzde zor zamanlar olduğunda, GÜÇ formülünü kullanın. Bu üç adım sayesinde daha da güçlü olacaksınız.Yazının orijinali için tıklayınız.