Telefon : +90 212 275 71 06  
Geleceğin meslekleri ve bunları almak için size gereken iki yetenek

Geleceğin meslekleri ve bunları almak için size gereken iki yetenek

İşinizi bir robot yapabilir mi? Otomasyon teknolojilerinin yaklaştığını görmeyen milyonlarca insan yakında bunu daha zor yoldan öğrenecek. Bunun yanıtı çınlayan bir ‘EVET’.


Dünya Ekonomik Forumu'nun İşlerin Geleceği çalışması, yapay zeka, robotik, nanoteknoloji ve diğer sosyo-ekonomik faktörler insan işçi ihtiyacının yerini alırken 2020'ye kadar 5 milyon kişinin işini kaybedeceğini ön görüyor.


Diğer taraftan iyi haber bu teknolojik ilerlemenin aynı zamanda 2,1 milyon yeni iş imkanı sunacak olması. Ama kendilerini oyun dışında bulan beden işçileri ve sekreterlik çalışanları yeni rollerde rekabet etmek için gereken donanımlara muhtemelen sahip olmayacak. Çoğu yeni iş, bilgi işlem, matematik, mimari ve mühendislik gibi daha uzmanlık gerektiren alanlarda olacak.


Hükümetler ve her sektörden işverenler, olası bir krizi önlemek için çalışanları yeniden eğitmek ve yeni beceriler kazandırmak konusunda teşvik ediyor.


Dünya Ekonomik Forumu Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Schwab'a göre “yakın gelecekte gerçekleşecek geçişi yönetmek ve geleceğe dönük becerilere sahip olan bir iş gücü oluşturmak için bugünden acil ve hedefli önlemler alınmazsa, hükümetler sürekli artan işsizlik ve eşitsizlik ile mücadele etmek durumunda kalırken ve şirketlerin müşteri tabanları giderek daralacak”.


Yeni ekonomiler için yeni yetenekler


Peki Dördüncü Endüstriyel Devrim gerçekleşirken gerekli değerlere sahip olduğundan emin olmak için işçilerin ne gibi beceriler edinmesi gerekiyor? Okul öncesi süreçte geliştirdiğimiz yeteneklerin son derece değerli olacağını öğrenmek bazıları için şaşırtıcı olabilir.


Harvard Üniversitesi eğitim ve ekonomi alanında doçent olan David Deming, paylaşım ve görüşme gibi sosyal becerilerin çok önemli olacağını savunuyor. Deming'e göre insanların farklı görevler ve projeler arasında gidip geldiği iş yerleri, empati ve işbirliği gibi sosyal becerileri edindiğimiz okul öncesi sınıflar ile büyük benzerlikler taşıyor.


Deming, işverenlerin değişen ihtiyaçlarını haritalamış ve yakın gelecekte iş pazarında başarı için gerekli olacak anahtar nitelikteki becerileri tanımlamış. Bu sosyal becerilerin yanında, matematiksel kabiliyet son derece avantajlı olacak.Tekil beceri seti gerektiren işler düşüşte


Deming,  son yıllarda yalnızca matematiksel beceriler gerektiren bir çok işin otomatikleştirildiğine dikkat çekiyor. Banka memurları ve istatistik yazmanları bu durumdan etkilenenler arasında. Ağırlıklı olarak sosyal beceriler gerektiren görevler (örneğin çocuk bakımı), potansiyel çalışan kaynağının çok fazla olması nedeniyle düşük seviyede ücretlendirme eğiliminde.


Çalışma, matematiksel ve kişiler arası becerileri geleceğin bilgi tabanlı ekonomilerinde başarıyla bir araya getiren işçilerin bir çok faydalı ve kazançlı fırsat bulacağını gösteriyor.


Yeniden beceri eğitiminde odaklanma


Deming'e göre eğitmenlerin şu anki asıl sorunu, matematik ve bilgisayar bilimleri gibi teknik becerilere yönelik öğretimlerini, geleceğin işçilerinin yeni iş pazarında rekabet edebilecek sosyal becerilere sahip olmalarını sağlayacak bir çerçevede tamamlamaları etrafında toplanıyor.


Yazının orijinali için tıklaynız.