Telefon : +90 212 275 71 06  
Çalışanı Elde Tutmada İlk İzlenim Ne Kadar Etkilidir

Çalışanı Elde Tutmada İlk İzlenim Ne Kadar Etkilidir

Yeni çalışanlar için etkili işe uyum süreçleri, konu çalışanları elde tutmak olduğunda gerçek dünyadaki farkı yaratabilir. İlk izlenimlerin çalışanı elde tutma üzerindeki etkisini anlamak, çalışanlarınızın işteki ilk gününün nasıl yürütüleceğini büyük oranda değiştirebilir.


BambooHR tarafından  2014 çalışan anketine göre, çalışanların üçte biri altı ay sonra işten ayrılıyor ve bunların %15'i etkili bir işe uyum programının olmamasını sorumlu tutuyor. Peki yeni çalışanları etkili bir işe uyum sürecinden geçirmeyi ve sonrasında onları tutmayı nasıl başarabilirsiniz? 


Yeni çalışanların oryantasyon sürecine yönelik aşağıdaki altı öneri siz ve yeni çalışanlarınız için doğru bir başlangıç sağlamaya yardımcı olabilir.


Hazırlıklı olun


Günleriniz yoğun geçiyor, ama yeni çalışanlarınızın rahat hissetmesi gerekiyor. İşe uyum sürecinin tüm bileşenlerinin tamamlandığından ve gözden geçirildiğinden emin olmak için tüm yeni çalışanlarda kullanabileceğiniz genel bir kontrol listesi oluşturarak hazırlıklı olun. Yeni çalışanı için ilk gün karmaşasını daha da kötüleştiren dağınık bir patrondan daha kötü bir şey olamaz.


Evrakları Önceden Hazırlayın


Yeni çalışanınızın evrakları ilk iş gününden önce tamamlamasını sağlayın. Ayrıca evrakları e-posta ile gönderebilir ve yeni çalışanların elektronik imza sunmasını sağlayabilirsiniz. Bu size zaman kazandıracak ve işe uyum sürecinin ilk gününü ve haftasını düzene sokacaktır.


Bir Çalışma Alanı Belirleyin


Kişisel çalışma alanlarını hazırlayın ve temizleyin, ayrıca ilgili araçları, teknolojiyi ve diğer ilgili bilgileri de sağlayın. Yeni çalışanların ilk günden ekipten biri gibi hissetmesini sağlayın. Şirkete girişlerinin önemli olduğunu hissetmelerini sağlayın.


Dahili Sistemlere Uygun Erişimi Sağlayın


Yeni çalışanların işe uyum programı, onları ilk günden şirketin günlük işlerine dahil etmeyi de kapsar. Onlara oturum açma bilgilerini, ilgili telefon numaralarını, yazılım eğitimini, e-posta adreslerini ve erişimini, ve işlerini yapmaları için gerekli olabilecek diğer her türlü bileşeni ilk günden sağlayın.


Her Yeni Çalışana Bir İşe Uyum Program Kılavuzu Temin Edin


Bir  kılavuzunuz ya da referans el kitabınız varsa, her yeni çalışana bir tane sunun ve tamamlamaları beklenen işlemlere ilişkin talimatları ilk günden ya da ilk hafta içinde verin. Bir kılavuzunuz yoksa, bir tane oluşturmayı düşünün. Bu herkesin zaman kazanmasını sağlayacak ve gereksiz kafa karışıklıklarını önleyecektir.


Özel Bir Şeyler Yapın


İlk günden ekipte yeni çalışanları görmekten duyduğunuz heyecanı yansıtmak sizin sorumluluğunuzdur. Tüm ekibin bir karşılama yemeği ya da boş saat düzenleyebilirsiniz. Bu jest yeni çalışanlarınızı ikinci gün işe gelme konusunda kesinlikle motive edecektir.     


Çalışanları elde tutmak için hazırlıklı olun, resmi bir işe uyum süreciniz olsun ve yeni çalışanınızın ilk gününde şirkette bulunun! İlk gün mevcut işe uyum programı uygulayamıyorsanız en azından yeni çalışanınızı selamlamak ve karşılamak için zaman ayırın. Unutmayın: İyi bir ilk izlenim oluşturmak için ikinci bir şansınız olmayacak.Yazının orijinali için tıklayınız.