Telefon : +90 212 275 71 06  
Eski Google kariyer koçu: İşi bırakmadan önce kendinize sormanız gereken 3 soru

Eski Google kariyer koçu: İşi bırakmadan önce kendinize sormanız gereken 3 soru


İşinizde heyecanlı değilseniz ve bırakmaya hazırsanız, durun ve bunun hakkında gerçekten düşünün. İki haftalık işten ayrılma sürecini başlatmadan önce, eski Google kariyer koçu Jenny Blake size bir "kariyer pilotu" denemenizi öneriyor. Bu, yeni bir göreve geçmekten hoşlanıp hoşlanmayacağınızı test eden bir deney. Blake bu deneyi, yüzlerce çalışanın sonraki hamlesini belirlemesine yardımcı olmak için kullanmış.


Bir kariyer stratejisti ve Google'un kariyer geliştirme programının kurucusu olan Blake "kariyer pilotlarının, kariyeriniz için ve hatta kariyerinizde çalıştığınız şirketlere değer katmak adına en az kullanılan ama etkili olan yollardan biri" olduğunu söylüyor.


"Pivot: The Only Move That Matters Is Your Next One"'da eşyaları toplayıp işten (ve ana gelir kaynağınızdan) ayrılmak yerine, iş rollerinde geçiş yapmanın daha az riskli bir yol olduğunu anlatıyor.


Blake'e göre "tüm kariyer hamlelerinin büyük olması gerekmiyor". "Günde 15 dakika ya da haftada bir saat ayırdığınız bir yan proje ile gerçekten küçük bir adım atarak başlayabilirsiniz."


Blake, ilk adımın, kendinize şu üç soruyu sorarak yönelmek istediğiniz bir yetenek ya da iş unvanı tanımlamak olduğunu belirtiyor.


1. Bundan hoşlanıyor muyum?


Patronunuza bu yeni alanla ilgili bir proje sunun ve şansınızı deneyin. Patronla olan görüşmeye başlamak için Blake şu sözleri öneriyor; "Zamanımın %10'ununda gerçekten [X] üzerinden çalışmak istiyorum."

Blake'e göre ayrıca konu ile ilgili bir kitap kulübü başlatabilir ya da yalnızca yeni beceri hakkında daha fazla öğrenmek için daha fazla okuyabilirsiniz.


2. Bu konuda bir uzman olabilir miyim?


Blake, bu alanda daha fazla öğrenme yollarının olup olmadığını belirlemenizi öneriyor. Size bu konuda eğitim verecek bir çevrimiçi ders, mesai sonrası bir kurs ya da birileri var mı?


3. Pazarda genişlemek için alan var mı?


Blake, şirketinizin ya da ekibinizin bu yeni becerilere ihtiyacı olup olmadığını anlamaya çalışmanızı öneriyor. Bu araştırma çıkmaz bir yola çıkmayacaksa, başka şirketlerde benzer roller için bir ihtiyaç olup olmadığına bakın.


Blake kendi yaşamında bu yöntemle başarıyı yakalamış. Google'daki ilk görevi, arama motorunun reklam verme programı lan Adwords'teymiş. Ancak birkaç yıl sonra, görev sıkıcı ve mutsuz bir hale gelmeye başlamış.


Başkalarına kariyer yollarında yardımcı olmaktan hoşlandığını fark ettiğinde, Blake, koçluk yeteneklerini geliştirmek için bir kursa yazılmış. Şans eseri bir meslektaşı ile karşılaştığında, Google'ın yeni bir rol için bu yeteneklere sahip birini aradığını öğrenmiş.


Blake yeni işi almış ve birkaç yıl daha şirkette kalmış. Şimdi kendi işini ve kariyer stratejisi firmasını yürütüyor ve  ‘kariyer başarısı’ hakkında yazıyor.


Blake, "[Bir kariyer pilotunun] ne sıklıkta daha sonraki hayatınızın temel yapı taşlarından birine dönüştüğüne ve hatta sıklıkla süreç içinde tümüyle yeni roller oluşturduğuna şaşarsınız" diyor.


Yazının orijinali için tıklayınız.