Telefon : +90 212 275 71 06  
Elon Musk, En Beğenilen Teknoloji Lideri Olarak Mark Zuckerburg ve Steve Jobs'un Önüne Geçiyor

Elon Musk, En Beğenilen Teknoloji Lideri Olarak Mark Zuckerburg ve Steve Jobs'un Önüne Geçiyor

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, 700 kurucu arasında en beğenilen teknoloji lideri yarışında Facebook'tan Mark Zuckerberg'i ve Apple'dan Steve Jobs'u geride bırakıyor. Risk Sermayesi firması First Round Capital, Ağustos - Eylül 2016 arasında yürüttüğü anketin sonuçlarını geçtiğimiz günlerde yayımladı.


Musk, oyların %23'ünü aldı. Onu takip eden Amazon'dan Jeff Bezos yalnızca %10 oy aldı. Listenin devamında Zuckerberg %6 ve Jobs %5 oy toplayabildi. Bir diğer Facebook idaresici Sheryl Sandberg %1 ile en çok atıfta bulunulan kadın oldu. Country Caller'a göre, Musk, San Francisco merkezli firma tarafından "efsanevi Steve Jobs'tan daha devrimsel" olarak tanımlanıyor.


Musk tam anlamıyla hırslı bir iş adamı. Kafasında bir çok müthiş hedef var. Binlerce uydu ile küresel bir yüksek hızlı Internet ağı kurmak ya da 2024'te Mars'ta bir koloni kurmak bunlardan yalnızca ikisi. SpaceX, 2018'e kadar Kızıl Gezegene insansız bir uzay gemisi gönderen ilk firma olmak istiyor. Şirket ayrıca Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) sürekli bir ortağı haline geldi. Aslında SpaceX, NASA ile bir süredir anlaşmalar yapıyordu. Recode'a göre, firma "dünyanın yüzey suyunu ve iklim değişikliğini izleyecek" uyduları fırlatma ile görevlendirildi.


Ama bu, SpaceX'in hedeflerine giden yolda engellerle karşılaşmadığı anlamına gelmiyor. Roketi birkaç ay önce infilak etti. Araştırmalar hala sürüyor ve kesin sorun hala belirlenemedi. Gerçi olaydan beri Falcon 9 roketinin is 16 Aralık'ta fırlatılması planlanıyormuş.


Tesla'ya göre ABD otomobil üreticisi, başarılı üç aylık kazanç raporlarına sahip. Musk ayrıca şirketin hissedarlarının SolarCity'nin devralınması lehinde oy kullanmasında da yararlı olmuştu. Tesla'nın Otopilot sürücü yardım sistemi, sözü edilen teknolojiyi kullanan bir sürücünün dahil olduğu ölümlü bir kaza olayı ile haberlerde boy gösterdi. Hatta Almanya Tesla sahiplerine bir mektup bile gönderdi ve Otopilot özelliğine tümüyle güvenmemeleri gerektiğini hatırlattı.


Ayrıca California Motorlu Araçlar Dairesi, Tesla'nın ve diğer otomobil üreticilerinin "oto-pilot" ya da "otomatik sürüş" sözcüğünü kullanmalarını yasaklayabilecek düzenlemeler önerdi. Görünüşe göre, pazarlama sırasında kullanılan sözcükler müşterileri yanlış yönlendiriyor. Yine de Musk yakın zamanda Tesla'nın Gelişmiş Bir Otopilot özelliği ile çıkarılacağını doğruladı. Bu, şirketin tam otonom araç hedefine yönelik bir adım olarak görülebilir.


Musk'ın Mars ve otomobiller ile ilgili hedeflerini başardığını düşünün, çok daha beğenilen bir figür olacaktır.

İşte Elon Musk'ın başarı için 10 kuralı : 

1. Asla Vazgeçme

2. Yaptığın İşi Gerçekten Sev

3. Küçük Adam'a Kulak Asma

4. Risk Al

5. Önemli Bir Şeyler Yap

6. Gürültü İçindeki Mesaja Odaklan

7. Sorun Çözücüler Ara

8. Harika İnsanları Yakala

9. Harika Bir Ürüne Sahip Ol

10. Çok ÇalışYazının orijinali için tıklayınız.