Telefon : +90 212 275 71 06  
Asosyallik ve Bilişim

Asosyallik ve Bilişim

Beni yakın tanıyanlar bilir, Bilişim Sektörü’nü hep sevmişimdir. Bunun iki nedeni var diye düşünüyorum; birincisi bilgisayara yakın olmayı seviyorum, ikincisi bu sektörde çalışan insanları seviyorum. Beni en çok bu sektörün insanı güldürmüştür. Beni en çok bu sektörün insanı düşündürmüştür. En çok bu sektörün insanı yetersiz hissetmemi sağlamıştır. Aslında kimsenin asosyal olmadığını, sosyalleşecek ortamı bulamadığı için asosyal kaldığını bu sektör sayesinde öğrendim zamanında ve sanırım başka sektörde büyümüş olsaydım sonradan İnsan Kaynakları Sektörü’ne kaymam mümkün olmazdı. Bu nedenledir ki çalışırsam sadece Bilişim Sektörü için çalışırım demem..

Genellikle toplum içinde yakaladığım akıllı ve asosyal görünen gençleri bu sektöre yönlendirmeye uğraş veririm… Asosyallik nedir sizce? Kendini etrafında olan bitene kapamış olan kişidir değil mi? Neden kapamıştır, çünkü onu enterese etmiyordur dış dünya. Ama bir de o kişinin önüne bir bilgisayar koyun, kendi gibi insanları etrafına sarın en sosyal dediğiniz insanlardan bile daha fazla etkileşim içinde olacaktır bu kişi.

Bilişim sektörünü neden seviyorum? Çünkü bu sektör zamanında benim de sosyalleşmemi sağladı, hala insanlara karşı yeterince olgunlaştıramamış olsa da…

Toplum görebildiğiniz, paylaşabildiğiniz kadardır. Dar ve karanlık bir odada bütün gününüzü geçirdiğinizde asosyal görünüyorsunuz değil mi? Halbuki bilgisayarınız kucağınızda tüm dünyaya açılmış, aynı anda ne düşündüğünü ve paylaştığını gördüğünüz onlarca, yüzlerce, binlerce, milyonlarca insanla iletişim halindesiniz. Belki dünyanın diğer ucundaki kişi ile aynı saniyede aynı şeyi okuyup aynı duyguyu hissediyorsunuz. Bundan daha sosyal olunan bir durum var mıdır? Üstelik bunu ortaya çıkaranlar da toplumlarımızın en asosyal olarak bilinen bilişim insanları… (Her şey göreceli lafını bu yüzden çok severim. Ying Yang gibi karşıt grup hareketi demek lazım belki bir de) Birileri onları asosyal diye eleştirirken onlar karıncalar gibi sosyalleşmeye yönelik çalışıyorlar, sürekli de yeni bir şey buluyorlar. Çünkü akıllılar, çünkü meraklılar. Çünkü aslında sosyaller…

Bazen toplumumuz içinde asosyal duran gençlerimizin neden bilişim sektörüne kaymadığını çok merak ediyorum, onları sosyalleştirecek ortam burası..Bırakın para kazanmayı, hayatlarına anlam katacak, meraklarını nispeten giderecek, “Neden varım?” sorularına en azından üretkenlik anlamında cevap verecek yer burası..

Günnur AKTOROS