Telefon : +90 212 275 71 06  
Robotlar iş görüşmelerine giriyor

Robotlar iş görüşmelerine giriyor

Otomasyon insan hatalarını önleyebilir ancak başvuranların cesaretini kırabilir.

 

O, satış pozisyonlarına başvuran adaylarla görüşmede uzman. İşte yeni olsa da, Matlda hala görüştüklerine göre daha fazlasını biliyor ve bir işe başvuran kişinin yeteneklerini ve profesyonel deneyimini, insani duygulardan arındırılmış merhametsiz verimliliği ile değerlendirmek için 76 soruluk cephanesini kullanıyor.


25 dakikalık oturumlarına yavaş bir şekilde başlıyor, görüştüğü adayın duygularını okuyor ve adayı, örneğin evde dinlediğini bildiği müzikler çalarak rahatlatıyor.


Matlda, işe başvuranları eleyip son görüşmeyi yapmak için tasarlanmış 30cm uzunluğunda bir robot. onu geliştiren Avustralya La Trobe Üniversitesi Bilgisayar, İletişim ve Sosyal Yenilik Araştırma Merkezi'nin direktörü Prof. Rajiv Khosla'ya göre Matlda'nın aynı görevdeki insanlara göre en büyük farkı, kararlarını geçici heves ya da ön yargı gibi insanı duygulardan arındırılmış olarak verebilmesi. “Yüz yüze görüşmeler yaptığınızda 10 adayınız varsa ve dört numaralı adaydan hoşlandıysanız, yeddi numaralı adaya sıra geldiğinde, çok daha nitelikli olsa bile karar çoktan verilmiş oluyor” şeklinde açıklama yapan Prof. Khosla ekliyor: “Matlda ise adaylara adil yaklaşıyor.”


İnsana ilişkin böyle bir yanılma payı 2011'de yapılan bir çalışmada İsrail Ben-Gurion Üniversitesi araştırmacıları tarafından ortaya koyuldu. Ekip, hükümlülerin şartlı tahliyesini kabul etme ya da reddetme kararlarının harici etmenlerden etkilenip etkilenmediğini belirlemek için on ay boyunca sekiz yargıcı takip etmiş. Deneyin sonucunda şartlı tahliye onaylarının güne başlarken şiddetli şekilde azaldığı ortaya çıkmış. Yemek molalarından sonra ise onay oranları yeniden asıl seviyelerine geri dönüyormuş. Çalışma, yargıçların art arda gördüğü dava sayısı gibi kan şekeri seviyelerinin önemli bir değişken olduğu sonucuna varmış.


Bir robotik görüşmeci ise, mide gurultularını dinlemek yerine “[adayın] yüz ifadelerini izliyor” diyen Prof. Khosla ekliyor: “Herhangi bir fizyolojik yanıt var mı? Deneyimlerinden bahsederken coşkulu görünüyorlar mı? Bu, yüz yüze yapılan bir görüşmeden [derlenecek] son derece önemli bir bilgi ve bir görüşmeciye adayların doğası gereği ilgili alan için uygun olup olmadığını gösteriyor.”


Robot, öğrendikleri ile şirkette işe alım sürecini gerçekleştiren başarılı çalışanların özelliklerini karşılaştırıyor. Bu yaklaşım, yüksek geri dönüş sağlayan satış departmanında özellikle yararlı sonuçlar sağlıyor. Prof. Khosla, “tüm bunların, duygusal yanıtlar ve bilişsel yanıtların, kendi kültürlerindeki en başarılı adaylar ile karşılaştırılmasına dayandığını” söylüyor.


İşe alım görevlileri daha önce de zaman zaman psikometrik test ve veri analizini kullanmış. Bilgisayarlar özellikle işe alım sürecinin erken aşamalarına dahil edilmiş ve çok sayıda CV'nin daha yönetilebilir sayılara azaltılmasına yardımcı olmuş. Birkaç şirket bilgisayarlar sonraki aşamalara da dahil ediyor. Örneğin, Utah merkezli HireVue, işe başvuran adaylar tarafından gönderilen görüntülü başvurulardan toplanan verileri değerlendirmek için algoritmalar kullanıyor. Bununla birlikte bir robotun adaylarla görüşebileceği fikri çığır açacak nitelikte. Matlda henüz gerçek işe alım süreçlerine yaygın şekilde dahil edilmiş değil.


San Francisco merkezli bir işe alım yazılım şirketi olan Entelo, Facebook, UPS ve Sony gibi şirketler için adaylar hakkında çok miktarda halka açık bilgiyi toplamak amacıyla bilgisayarları kullanıyor. Entelo CEO'su Jon Bischke robotların iş görüşmeleri yapabileceğine inanmıyor. “[İş adayları] geldiğinde — önlerine bir insan çıkarmak istersiniz. Robotların tümüyle insanların yerini alması, gerçekleşeceğine inanmadığım bir fikir.”


Hays İngiltere ve İrlanda genel müdürü ve işe alım sorumlusu Nigel Heap, robot kullanıldığında, işe almak isteyecekleri kişilerin elenmesi riskine karşı şirketleri uyarıyor. “Görüşmeler iki yönlü süreçlerdir ve her ne kadar teknoloji, bir işe alım sorumlusuna, bilgilendirilmiş bir kara alması için gereken bilgileri gelişmiş bir robotun verebileceği kadar gelişmiş olsa da, süreç dahilinde adayı tamamen yok sayma riskine giriyorsunuz. Görüşme aynı zamanda adaylar için de soru sorma, şirket hakkında daha fazla bilgi edinme ve ilgili pozisyonun kendileri için uygun olup olmadığını anlama şansı vermelidir. Gelecekteki patronları yerine bir robotla konuşurlarsa bunu keşfetme şansını yakalayamazlar.”


İsviçre Lozan Üniversitesi'nde bir evrim biyoloğu olan Prof. Laurent Keller “adayların böyle bir görüşmeye pozitif karşılık vermesinin biraz zaman alacağını” söylüyor. Kendisi görüşmeleri robotların gerçekleştirdiği “bir şirkete kesinlikle gitmek istemeyeceğini” belirtiyor. Ya da en azından iş ortamı hakkında 'gerçek' bir izlenim için gelecekteki patronu tarafından bir akşam yemeğine davet edilmek istediğini de ekliyor.


Bununla birlikte, Matlda ile bir deneme görüşmesine katılan bir yazılım mühendisi olan Yu Ang Tan, süreci moral verici bulmuş. “Matlda ile yapılan bir görüşme süreci bana daha standart bir görüşme süreci hissi verdi.


“Aynı zamanda, görüşmenin şirin görünümlü bir robot tarafından gerçekleştirilmesi, normalde insanları tercih edeceğim işlerde bir robot kullanmayı kabullenme konusunda beni cesaretlendirdi.”

Kaynak : Financial Times