Telefon : +90 212 275 71 06  
Google, Küresel Yetenekleri Yakalamak için Montreal AI Laboratuvarını Açıyor

Google, Küresel Yetenekleri Yakalamak için Montreal AI Laboratuvarını Açıyor

GOOGLE Montreal'de, yalnızca Google'ı değil Internet'in geri kalan tüm büyük oyuncularını hızlı şekilde yeniden yapılandıran bir teknoloji olan derin öğrenme için özel, yeni bir yapay zeka laboratuvarı kuruyor.

Hugo Larochelle, şirketin merkezi AI ekibinde yer aldığı Twitter'dan Google'a katıldıktan sonra yeni laboratuvarı yönetecek. Bu, Montreal Üniversitesi'nde makine öğrenme konusunda PhD alan ve Sherbrooke Üniversitesi'nde bir profesör olarak kalan Larochelle için bir çeşit eve dönüş sayılıyor. Hareketin kurucu babalarından biri olan Yoshua Bengio onu “derin öğrenmenin yükselen yıldızlarından biri” olarak adlandırıyor.Şu anda Larochelle yeni laboratuvarın tek çalışanı, ancak fikir, onun Google’ın Montreal'deki mevcut mühendislik ofisinde büyük ölçekli bir ekip kurması yönünde. Ekip, AI'yi tüm şirkete yaymak için çalışan merkezi operasyon olan Google Brain'in bir uzantısı olarak çalışacak.

Hareket, bu teknolojinin önemli yetenek merkezlerinden biri olan Montreal'in derin öğrenme topluluğu ile olan bağlarını güçlendirmeye yönelik büyük çabalarının bir parçası. Montreal'de bu teknoloji on yıllardır akademik düzlemde araştırılıyor ve ancak son birkaç yıldır en büyük Internet şirketlerinin kapsamına girmeye başladı. Bugün Google ayrıca Montreal Institute for Learning Algorithms, ya da diğer adıyla MILA'ya yaklaşık $3,33 milyon ($4,5 milyon CAD) bağış yaptığını açıkladı. MILA, Montreal Üniversitesi ile yakındaki McGill Üniversitesi arasında ortaklaşa kullanılan bir akademik laboratuvar ve bu Google'ın programa yaptığı ilk para aktarımı değil. Geçtiğimiz on yıl içinde, Google, ülkedeki akademik araştırmalara yaklaşık $13 milyon CAD bağışladı ve bunun yaklaşık yarısı AI araştırmaları için tahsis edildi.

Derin öğrenme teknolojisi yakın zamanda ticaret dünyasına dahil  olduğundan, alandaki yetenekler hala çok nadir sayılır, ve büyük oyuncular üst düzey araştırmacılar ve yeni fikirler avlama konusunda edinebilecekleri herhangi bir avantaj için şimdiden olta atmaya başladı. Geçen yıl Facebook, Manhattan'da New York Üniversitesi profesörü Yann LeCun etrafında kurduğu ilk laboratuvardan sonra,  derin öğrenme konusunda başka bir aktif merkez olan Paris'te bir AI laboratuvarı açtı. Google zaten derin öğrenme hareketinin bir diğer kurucu babası olan Geoff Hinton'ı 2013'te bünyesine kattıktan sonra Kanada'da Toronto Üniversitesi ile güçlü bağlar edinmişti.


Diğer taraftan Apple, Carnegie Mellon Üniversite araştırmacısı Russ Salakhutdinov'u yakın zamanda işe aldı. Amazon, bir başka dikkat çekici CMU araştırmacısı olan Alex Smola etrafında yeni bir makine öğrenme grubu oluşturuyor. Ve daha geçen hafta, Google, derin sinir ağlarının harekete geçmesine yardımcı olan ImageNet yarışmasını başlatan Stanford profesörü Fei-Fei Li'yi kaptı.

Kar amacı gütmeyen Allen Yapay Zeka Enstitüsü'nün CEO'su Oren Etzioni, bu şirketlerin yeni nesil makine öğrenme araştırmacılarını eğitmek için gereken uzmanları akademilerden düşüncesizce koparmaması gerektiğini söylüyor. Ama yetenek savaşı yakın zamanda dinecekmiş gibi görünmüyor. En büyük şirketler bir taraftan üst düzey akademisyenleri bünyesine alırken diğer taraftan derin öğrenme alanındaki yeni şirketleri de bünyesine katıyor. (Son yıllarda Apple gibi Twitter da böyle üç yeni şirketi satın aldı.)

Bengio, sınırın kuzeyinden daha fazla derin öğrenme araştırmacısını davet ettikten yalnızca bir hafta sonra Google’ın yeni laboratuvarından haberler geliyor. ABD seçimlerinin sonucunun yarattığı kasvetli ortamda, çok farklı türde bir hükümete sahip kuzeyli Kanada'da ilginç şeyler olduğunu belirtiyor. ABD'li araştırmacılar ona bir teklif götürürse küçük oyuncuların AI yeteneklerini işe alması daha da zor hale gelebilir. Ama büyük oyuncular bunu fark etti.


Yazının orijinali için tıklayınız.