Telefon : +90 212 275 71 06  
LinkedIn'e göre 2017'nin en ilgi gören yetenekleri

LinkedIn'e göre 2017'nin en ilgi gören yetenekleri

İş verenlerin tam olarak ne aradıklarını ve başarılı şekilde bir iş bulmak için ne gerektiğini öğrenmek için, LinkedIn, 2016'da gerçekleşen milyarlarca veri noktasına baktı ve tüm işe alım etkinliğini analiz etti. Bizler de bu araştrma sonuçlarını sizler ile paylaşmak istedik. 


Analizler sonucunda 2017'de 14 farklı ülkede işe alınmanızı sağlayabilecek ilk 10 yeteneği aşağıdaki gibi sıraladılar.


LinkedIn kariyer uzmanı Catherine Fisher, "LinkedIn'de iş başvurularının Ekim'de tavan yaptığını görmemize rağmen, şirketlerin Ocak ayına kadar gerçekte bu oranda işe alım yapmadığını biliyoruz" diye devam eden ifadesine : "Bazı yeteneklerin vadesi birkaç yılda bir dolarken, verilerimiz, teknoloji yeteneklerine her sektörde önümüzdeki yıllarda da ihtiyaç duyulacağına ilişkin güçlü işaretler veriyor. Dolayısıyla, profesyonellerin kendilerini daha iyi yetiştirebilmeleri için gereken yetenekleri edinmeleri için uygun bir zaman." diye devam etti. 


İşte dünyada en çok aranan, en çok istenen yetenekler:


1. Bulut ve Dağıtık Bilgi İşlem

2. İstatistiksel Analiz ve Veri Madenciliği

3. Web Mimarisi ve Geliştirme Çerçevesi

4. Özel Yazılım ve Entegrasyon Yazılımı

5. Kullanıcı Arayüzü Tasarımı

6. Ağ ve Bilgi Güvenliği

7. Mobil Geliştirme

8. Veri Sunumu

9. SEO/SEM Pazarlama

10. Depolama Sistemleri ve Yönetimi


LinkedIn'deki bir iletide, Fisher, "üst sıralardaki yetenekler" listesinin, küresel iş pazarı hakkında aşağıdaki çeşitli trendleri açığa çıkardığını açıklıyor:


1. Pazarlamacılara olan talep azalıyor


Pazarlama yeteneklerine talep 2015'te yüksekken "işler değişti" ifadesini kullanan Fisher, ekliyor:

"Bu yıl SEO/SEM 4. sıradan 9. sıraya beş sıra birden geriledi ve pazarlama kampanyası yönetimi listeden tamamen düştü. Pazarlama yeteneklerine sahip insan kaynağı iş verenlerin pazarlama yeteneklerine sahip insan gücü talebine ulaştığından pazarlama yeteneklerine olan talep azalıyor"


2. Veri ve bulut üstünlüğü egemen


"Bir hanedanlık geliyor!" İfadesini kullanan Fisher,  şöyle devam ediyor: "Bulut ve dağıtık bilgi işlem geçtiğimiz iki yıl 1. sıradaki yerini korudu. Hemen arkasından, 2014'te 1. sırada ve geçtiğimiz yıl 2. sırada olan yakın takipteki istatistiksel analiz ve ver madenciliği geliyor. Bu yetenekler, teknolojinin geldiği son noktada olduğundan bu kadar rağbet görüyor. İş verenler, rekabet avantajlarını sürdürmek için bulut ve dağıtık bilgi işlem, istatistiksel analiz ve veri madenciliği yeteneklerine sahip çalışanlara ihtiyaç duyuyor."


3. Kullanıcı arayüzü tasarımı şu anda revaçta olan şey


"Ürünlerin, insanların etkileşime girdiği kısmını tasarlayan kullanıcı arayüzü tasarımına (5. sırada) olan talep iş verenler arasında giderek artıyor" diyen Fisher : "Veri, artık bir çok ürünün merkezinde, bu da, bu ürünlerin müşteriler tarafından kullanılmasını kolaylaştırabilecek kullanıcı arayüzü tasarımı becerilerine sahip insanlara yönelik bir ihtiyaç doğurdu."


Tüm raporu ve talep gören yeteneklerin ülkelere göre dağılımını görmek için buraya tıklayın.


Yazının orijinali için tıklayınız