Telefon : +90 212 275 71 06  
Girişimciliğe Adım Atmadan Önce Sorulacak 5 Soru

Girişimciliğe Adım Atmadan Önce Sorulacak 5 Soru

Kadınların Kariyer Koçu Kathy Caprino’nun  

“Kariyer Koçuna Sor” Serisinden


Sevgili Kathy:

Nihayet bir Fortune 500 şirketindeki İK liderliği görevimden ayrılıp koç olarak kendi işimi kurmayı düşünüyorum. Kendimi tanıyorsam, iyi bir koç olur ve kariyerleri için insanlara yardım edebilirim. Ama girişimcilik dünyasında başarılı olmak için gereken vasıflara sahip olup olmadığımdan emin değilim.  Bunu beş yıldır, özellikle de şirketimde çok fazla karışıklık ve rahatsız edici davranışlarla geçen son bir yıldır düşünüyorum, ama riski göze alıp bir türlü gereken adımı atamadım.  Bu adımı atmadan önce işe yarayıp yaramayacağını öğrenmenin bir yolu var mı?

Yardımlarınız için teşekkürler,

Amy

________________________________________

Sevgili Amy:

Önemli bir değişiklik yapmayı düşündüğünü duymak harika. Başarılı bir koç ve girişimci olmak için bir çok faktör uyumlu şekilde bir araya gelmeli ve birlikte etkin şekilde çalışmalıdır. Ne yazık ki bu yolu seçen bir çok kişi bilgi ve isteğin yeterli olmadığını öğreniyor.


Bir koçluk işine girişmeden önce, kendinize şu soruları sorun:


1. Risk odaklı durumlarda ve bilinmeyen koşullarda ilerleyebilir miyim?Kendi başınıza yola çıkmak belirli bir düzeyde risk almayı ve yeri geldiğinde belirsizliğe doğru yürümeyi gerektirir. Küçük işletmelerin ve girişimcinin hata oranı yüksektir ve aslında olası zorluklar ve gizli tuzaklar için gözlerinizi dört açarak ilerlemeniz gerekir. Engellerin üstesinden gelmek için yalnızca karmaşa ve değişim ile başa çıkmanız değil, ayrıca bunun içinde ilerlemeniz , belirsizliği kucaklamanız, sürekli olarak risk alıp,  güvenli alanınızın dışına daha fazla çıkmanız da gerekir. Sürekli olarak doğru olanı yapma, kararlı, güvende ve rahat hissetme, kontrollü olma ve tahmin edilebilir bir gelir üretme ihtiyacı hissediyorsanız (ve belirli bir borç ile yaşamayı hayal bile edemiyorsanız), girişimcilik ve koçluk ile ilgili planlarınızı yeniden gözden geçirin.


Ayrıca başarılı olmak için bir şirketin sunduğu avantajları ve şirketin yapısını ne ölçüde dayanak olarak kullandığınızı da düşünün – örneğin:


1. Satış, iş büyütme ve müşteri geliştirme gibi konulara dahil olma ve hatta bunları düşünme gerekliliği olmaması


2. Her gün yapacağınız iş hakkında yerleşik bir anlayışın olması


3. İşinizi yapmak için idare, yönetim ve proje yönetimi bazında düzenli olarak destek alma


4. Sigorta ve diğer mali avantajlardan yararlanma


5. İş kültürünüzdeki akıl hocalarına ve sponsorlara erişim


6. Çalışmalarınızda size yol gösteren hazır bir geri bildirim döngüsüne sahip olmak


Başarılı ve üretken olmak için kurumsal yapıyı dayanak olarak kullanan kişiler genelde kendi işlerini yapmanın sarsıcı ve zor olduğunu düşünür.


Ne yapılmalı: Önce bağımsız koçluk dünyasına dalın ve bu dünyayı bir de içeriden görün. Koçların oluşturduğu gruplara ve profesyonel derneklere üye olun ve bunların toplantılarına katılın. Çeşitli ilerleme aşamalarında olan 10 profesyonel koçla (hem başarılı olanla hem de sorun yaşayanlarla) görüşün onlardan bu yolda ilerlemenin her gün karşılarına çıkardığı gerçekleri paylaşmalarını isteyin.


2. Bu hamle ile gerçekte ne istediğimi biliyor muyum?


Birçok kişi, yanlış nedenleri dayanak aldıklarından koçluk dünyasında ve girişimcilik alanlarında başarısız oluyor. Öncelikle, bu kişiler, insanlara yardım konusunda iyi olduklarından işin kolay olacağını ve müşterilerin kuyruğa gireceğini düşünüyor. Gerçek ise bundan daha uzak olamazdı. Müşteriler gökten yağmıyor – sizinle çalışmaları için onların dikkatini çekmelisiniz , bunun için daha fazla iç ve dış çalışma yaparak sizden bilgi almak isteyen sadık bir topluluk oluşturmalı, ardından onlara en üst düzeyde hizmet sunmak için yeni, güçlü ve özel yollar geliştirmelisiniz.


Ayrıca, çok sayıda kurumsal mülteci umutsuz bir şekilde daha fazla iş-özel hayat dengesi istiyor ve kurumsal politikaların zehrinden besleniyor. Bunlar katkılarının değer görmemesinden ve düşündükleri gibi bir liderlik pozisyonuna ulaşmamaktan dolayı bıkıp işten ayrılıyor. Ancak bunlar kendi işinizi kurmak için yeterli nedenler değil. Ancak bunlar önemli bir farklılık (içte ve dışta) gerektiğine ilişkin sinyaller.


Öncelikle, bağımsız çalışanların ve küçük işletme sahiplerinin, şirket çalışanlarına göre çok daha uzun süre ve fazla miktarda çalıştığını bilmek önemli. Gerçekte, iş ve özel yaşamları birbirine o kadar girift bir hale geliyor ki, bir noktadan sonra denge değil bu girift durumdan etkili bir entegrasyon yaratmak daha anlamlı oluyor. İkincisi, şirketlerde ilerlememek ya da bundan hoşlanmamak, mutlaka kendi işinizi kurmak için yeterli bir gerekçe değil. Bu girişim ile gerçekte ne istediğinizi (mesleki kimliğinizde ve özel yaşantınızda istediğiniz şeyin özü) tam olarak belirlemeli, yalnızca bulunduğunuz koşullardan kaçmadığınızdan emin olmalı ve ardından bu özün peşinde size en uygun iş ya da görev biçimini bulmalısınız.


Ne yapılmalı: Bu hamle için öne sürdüğünüz tüm nedenleri dürüst bir şekilde inceleyin ve eleştirin. Bu nedenlerden hiçbiri, bu yeni alanda iş yapmaya yönelik içinizde yanan arzu için haklı gerekçeler değilse ve bu yeni alanda yapılması gereken, satış ve iş geliştirme gibi süreçleri de içeren şeyleri yapmak için enerjiniz ve tutkunuz yoksa, belki bunu yeniden değerlendirmek isteyebilirsiniz.


3. Para ile sağlıklı ve yetkin bir ilişkim var mı?


Bir çok girişimci ve koç, daha önce işletme ya da finans planlama deneyimi olmadan bir iş kurar. Dahası, bu kişilerin parayla yetkin olmayan bir ilişkileri vardır ve parayı etkili şekilde yönlendirmek ve yönetmek için yeterli iç disiplin, güven ve bilgiye sahip değildirler. Bir iş kurmanın ilk adımı mali koşullarınız ve mali "öykünüz" (kişisel ve mesleki) ile ilgili tüm kontrolü elde tutmak ve varlık oluşturmak ve bir işi büyümek için etkili bir planlama yapmaktır. İhtiyacınız varsa mali yardımı ve işletme koçluğunu dışarıdan bulabilirsiniz. Birçok koç ve diğer girişimciler, bir girişimi karlı hale getirmek için gereken zamanı kavrama ya da planlama konusunu göz ardı eder. Genel konuşmak gerekirse, girişiminizi ayağa kaldırırken ilgili maliyetleri karşılamak için iki ila üç yıllık nakit rezervine ihtiyaç duyacaksınız, zira birçok kişi bu süre geçene kadar karlılık göremez


Ne yapılmalı: Bu tür bir mesleki hamlede bulunmadan önce, Maria Nemeth'in etkili kitabı The Energy of Money 'yi okuyun ve kişisel para öykünüzü öğrenin. Para ile olan ilişkinizin ve yaşamdaki diğer beş enerji formunun sizi gerçek bir mali başarı, özgürlük ve yetkinlikten nasıl alıkoyabileceğini açık bir şekilde görün. Ve kendinizi paranın peşinden gitmeye adanmış hissediyorsanız,  varlıklarınızın istediğiniz şekilde programlanması konusunda biraz yardım alın.


4. Bir işi yürütmenin neleri kapsadığını gerçekten bilmek istiyor muyum?


Michael Gerber’in harika kitabı The E-Myth Revisited , neden bir çok küçük işletmenin başarısız olduğunu ele alıyor ve başarılı bir iş kurmak için gereken üç temel pozisyonu keşfediyor –  teknisyen, yönetici ve vizyon sahibi. Genelde bireyler bankacılık, koçluk, yazılım, tasarım vb. teknik beceriler içerdiği ve bundan hoşlandıkları için kendi işlerini kurar. Ancak bir işin teknik tarafını anlamanın, bu beceriyi ya da hizmeti sunan şirketi işletmeyi bilmek ile aynı şey olduğu gibi ölümcül bir varsayımda bulunurlar. Bunlar, farklı yetenekler ve anlayışlar gerektiren tamamen farklı iki beceri setidir.


Ne yapılmalı: Bir şirketi bir koç olarak işletmenin gerçekte neleri kapsadığına ilişkin daha derin bir anlayış kazanın. Çeşitli gerekli iş etkinlikleri hakkında olabildiğince çok bilgi edinin; örneğin fikir liderliği, çevrimiçi pazarlama, marka oluşturma, pasif gelir programları, atölyeler ve konuşmalar geliştirme, blog tutma, güçlü bir sevkiyat ağı oluşturma, büyümeye fon sağlama vb. Buradaki önemli nokta nasıl koçluk yapılacağını bilmemin ve bunu sevmenin, bir koç olarak para kazanma ve başarılı bir koçluk pratiği geliştirme sürecinin yalnızca (küçük) bir kısmı olduğunu anlamaktır.


5. Bu iş, özümdeki tutkular ve misyon ile paralel mi?


Başarılı bir girişimci olmak, ilk yıldan sonra işler zorlaşmaya başladığında devam etmek için gerekli güç, enerji ve adanmışlığı tesis etmek ve sürdürmek kahramanca bir yolculuktur. Çalışmanızın arkasında saygı uyandıran bir misyon ve bu işi yapmak için derin bir arzu olmalıdır. Bu gönüllü bir çaba olamaz. Bu, kendinizi karlı olmasına adadığınız bir iştir , ayrıca zamanınızı ve enerjinizi korumak ve kendi adınıza konuşmak için kesin sınırlara ihtiyacınız vardır (örneğin başlangıçta, tüm arkadaşlarınız ve aileniz ücretsiz koçluk isteyecektir). Bunu yapmak için ana misyonunuzu ve benzersiz rekabet avantajınızı (sizi diğerlerinden farklı yapan şey nedir ve bu şey diğerleri arasında nasıl ön plana çıkıyor) bilmeli ve bunu yapabildiğiniz oranda etkili bir şekilde karşı tarafa iletmelisiniz. Çalışmak için tutkulu değilseniz, diğerlerinin sunmadığı ama sizin sunduğunuz şey hakkında konuşmak için tutkunuz yoksa, bir koçluk işi kurma konusunda yeniden düşünün.


Ne yapılmalı:Bu kahramanca yolculuğa başlamak için ne kadar hazır olduğunuz konusunda çok net bir fikre sahip olun Kendinizi kandırmayın ve gerçeklerden saklanmayın. Yaşamınızda nerede ve kim olduğunuz konusunda dürüst olun, ve bu yolculuğa çıkmak istiyorsanız , tam olarak olduğunuz ve gelecekte olmak istediğiniz kişi ile örtüşen tutarlı ve cesur hamleler için kendinize yetki verdiğinizden emin olun.


Başarılı girişimciler kafesten kendi kanatlarıyla atlamış ve tüm bu sorunlara cesur bir şekilde göğüs germiştir. Tercih ettiğiniz tarz, değerleriniz, ihtiyaçlarınız ve tutkularınız, ve bu yeni girişimin zamanlaması hakkında düşünün. Girişimciliğin getirdiği koşulları kabullenmeye gerçekten hazırsanız ve ihtiyacınız olacak destekleyici sistemlere sahipseniz, o zaman durmanız hata!


Umarım bu yardımcı olmuştur, en iyi dileklerimle,


KathyYazının orijinali için tıklayınız.