Telefon : +90 212 275 71 06  
Elon Musk'ın robotların insanların işlerini almasına karşı önerisi : Evrensel Gelir Modeli

Elon Musk'ın robotların insanların işlerini almasına karşı önerisi : Evrensel Gelir Modeli

Kendini süren araba ve yapay zeka endüstrilerinde teknolojiye yenilik getirenler, insanların işlerinin bu yeniliklerle birlikte nasıl sona ereceği hakkında herkes konuşuyor. Ancak işlerini kaybeden bunca insana ne olacağı hakkında konuşan çok az. Her zamanki gibi, Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk, çok açık bir soruya bazılarını şaşırtacak bir yanıt veriyor. 


CNBC’de yapılan bir röportajda Musk, yerini robotların ve yazılımların aldığı insan işçilere ne olacağı ile ilgili çözümünün, herkes için evrensel gelir modeli (muhtemelen devlet destekli) ile sağlanacağına inandığını söyledi. 


"Robotlar ile işini kaybeden insanlar için evrensel bir gelir modeli oluşturarak ya da buna benzer bir şey yapılması oldukça iyi bir şans"  diyen Musk ekledi: "Başka ne yapılabilir emin değilim. Bunun olabileceğini düşünmüştüm."


Robotların fast food, bankalar, müşteri hizmetlerinde yer aldığı ve yakında teslimatların, orta ve düşük gelirli ülke vatandaşlarının büyük kısmının gelirini yavaş yavaş erittiği bir iş manzarasında bu fikir son derece harika görünüyor. 


Ancak, Musk'ın vizyonu gerçekte geçerli trendleri takip etmiyor, özellikle de sağlık ve kolej eğitimi gibi hizmetlerin ( başka zengin ulusların vatandaşlarına ücretsiz sunduğu) hala ülkelerdeki birçok kişiyi büyük bir borca ve bazen iflasa sürükleyen hizmetler olduğunu hatırladığımızda. Ülkeler ücretsiz sağlık ve eğitimi başlatmazsa, yakın zamanda evrensel bir gelir modelini görecek olma şansı nedir? 


Ayrıca, çoğu vatandaş sabit, evrensel bir gelir ile yaşayacaksa robot otomasyonuna geçecek olan şirketlerin nasıl para kazanacağına ilişkin cevaplanması gereken bir soru da var. 

İyi haber şu ki, gezegendeki en yüksek profilli yenilikçilerden biri nihayet bu sorunu mercek altına alıyor. Diğer taraftan diğer birçok CEO, robot tehdidi ile yaklaşan insan işleri krizini göz ardı etmeye devam ediyor. 


Musk’ın bu evrensel gelir modeline nasıl geçeceğimize dair düşünceleri belirsiz, ancak o noktaya gelinebilirse ona göre bu insan yaşamındaki yeni bir sayfa olacak. 


"İnsanların, başka şeyler ve daha karmaşık şeyler, daha ilgi çekici şeyler yapmak için zamanı olacak," diyen Musk ekliyor: "[Kesinlikle] keyif için daha fazla zaman ayıracaklar."

Yazının orijinali için tıklayınız.