Telefon : +90 212 275 71 06  
Amazon gibi yenilik yap: Değerleri ve taktikleri stratejinin önüne koy

Amazon gibi yenilik yap: Değerleri ve taktikleri stratejinin önüne koy

Gartner'tan Janelle Hill, Gartner Symposium'daki teknoloji liderlerine alışılmışın dışında bir öneride bulundu. Önerisi strateji konusunda bu kadar fazla zaman harcamamalarıydı.


Gartner analisti Janelle Hill, Gartner Symposium ITxpo'daki bir oda dolusu CIO'ya artık satranç oyuncuları gibi değil poker oyuncuları gibi hareket etmeye başlamaları gerektiğini söyledi.

Hill, CIO'lara büyük stratejiler düşünecek şekilde eğitildiklerini, ancak bu yaklaşımın dijital çağa geçiş aşamasında kendilerini geride bıraktığını ekledi. Bir belirsizlik, kargaşa ve bozulma döneminde yaşamamızdan dolayı stratejinin ne olduğu yeniden tanımlanıyor ve "iş dönüşümü gerçekten çok zor" dedi. Gartner'ın araştırmasına göre iş dönüşüm girişimlerinin %70'i beklenen değeri sunamıyor.


Hill, bu nedenle, liderlik konusundaki geleneksel başucu kitaplarını çöpe atmanın zamanının geldiğini söyledi. Hill'e göre, Internet'te büyüyen ve birçok kez büyümeye adapte olup gelişimlerini sürdüren "dijital elit" şirketlere bakarak rekabet etmek ve büyümek için yeni bir model bulunabilir. Amazon, Google, Facebook, Netflix ve benzerleri hakkında konuştu.

Özellikle Amazon'u işaret ederek herkese Amazon'un bir web sitesinde kitap satarak başladığını ve şimdi dronlar, otonom kamyonlar, bulut platformları, tüketici elektroniği ve yapay zekalı kişisel asistantlar üzerinde çalıştığını hatırlattı. Hızla yeni fırsatlara yönelebiliyorlar çünkü kendi planlarına saplanıp kalmıyorlar.

"Stratejik değişimi yönlendirmede son derece iyiler" diyen Hill ekledi; "ancak bunu bizim öğrendiğimiz gibi yapmıyorlar."

İşletme fakültelerindeki geleneksel dersin "sizi diğerlerinden farklı kılacak bir strateji belirlemek" olduğunu ifade etti.

Bu, eski modelde stratejiyi seçkin kılıyor. Bu liderlerin diyarı. Diğer taraftan taktikler orta düzey yöneticilerin iş tanımına dahil ediliyor ve değerler ise biraz muğlak, öyle ki şirketler özgün bir yol hakkında konuşma konusunda o kadar da iyi değil.

Dijital çağda başarılı olmak için liderler bu paradigmayı tersine çevirmeli. Hill'e göre yüksek irtifada seyreden Amazon gibi şirketlerin farkına vardığı gerçek tam olarak bu. Değerlere ve taktiklere daha fazla odaklanırken strateji için o kadar da endişelenmiyorlar; çünkü sürekli değişen bir ortamda iyi bir strateji belirlemek neredeyse imkansız. Bu, hareketli bir hedefe dart okları atmaya benziyor.

Bu yüzden Hill'in BT liderlerinin önüne koyduğu radikal formül şu oldu: "harika taktiklerle desteklenen değerler her zaman stratejiyi geride bırakır".

Internet şirketleri, stratejik planlama yerine bu alternatif yaklaşımı tercih ederek başarılı oldu. Yenilik, uyum sağlama ve deneyim gibi şeyleri temel değerleri haline getirdiler ve ardından piyasada, kendi endüstrilerinde ya da rakipleri arasında olan biten şey her ne ise onunla başa çıkmak için en iyi taktiklerinden oluşan bir oyun kitabı oluşturdular.

Hill, salondaki birçok idarecinin muhtemelen bu gibi dijital işlerin kendi işlerine hiç de benzemediğini düşündüğünü kabul ediyor; çünkü bu işler çok fazla sabit varlık gerektirmiyor, tümüyle çevrimiçi ve yeni, hızlı değişen pazarlarda rekabet ediyor. Ancak, Hill, değer-taktik modelini benimseyen ve bunu son on yıl içinde büyük başarılar kaydetmek için kullanan dört geleneksel şirketten söz etti:

Ford Motor Company - 2009'da devletten kurtarma talep etmeyen tek ABD kaynaklı büyük otomobil üreticisi olan şirket, liderlerinin, müşterilerinin ve ortaklarının şirkete olan güveninin sarsılacağını düşünmeleri nedeniyle bu talepte bulunmamış (bir çekirdek değer). Şirket ayrıca şirket içi araştırma ve yenilik kavramını yeniden benimsemiş (geleneksel bir taktik). Ford yeniden dünyanın en karlı otomobil üreticileri arasında.

Southwest Airlines - Southwest'teki 1 numaralı değer çalışanlarını ilk sıraya koyması. Sonuç olarak çalışanları şirket için çalışmayı, görev tanımlarının ötesinde de katkıda bulunmayı ve harika mali sonuçlar sağlayan harika bir ürün yaratmayı seviyor. Southwest, havacılık endüstrisinde her zaman müşteri memnuniyeti konusunda üst sıralarda ya da üst sıralara yakın bir konumda.

Marriott - Ünlü otel zincirinin, açıkça belirttiği, insanlarla ilgilenmeye odaklı beş çekirdek değeri var ve belirgin bir şekilde bu değerleri işletme modeline bağlamak için çalışıyor. Konuk ağırlama devi düzenli olarak  Amerika'nın en iyi işletilen şirketleri listesine giriyor.

Costco - Costco'nun değerlerinden bazıları çalışanlarına yaşayabilecekleri bir ücret vermek (bu şekilde çalışanlarını rakiplerine göre 2-3x daha faza tazmin ediyor) ve idarecilerinin günlük işleri çalışan ve müşteri perspektifinden görmesini sağlamak (bu şekilde tüm idareciler vardiyalı olarak depoda çalışıyorlar). Şu anda müşteri memnuniyeti açısından diğer perakendecilerin önündeler ve doğrudan rakiplerine göre gerek gelir gerek karlılık açısından son beş yılda daha hızlı büyüme sergilediler.

Ford örneği hakkında daha fazla bilgi için işte Hill'in slaydı:

Amazon gibi yenilik yap: Değerleri ve taktikleri stratejinin önüne koy


Hill, şirketleri bu tip düşünme şeklini uygulama konusunda heyecanlandırmak için oyun kitabına dahil edilecek beş taktik öneriyor:

1. Mantıklı/duyarlı bir düzenek oluşturun - İşinizin duyarlı olduğu çevresel etmenleri (hava durumu, mevsimsellik, fiyatlandırma, coğrafya, yönetmelikler vb.) belirleyin, ardından eylemleri otomatik olarak tetikleyen değişiklikleri ve algoritmaları saptamak için veri bilimlerinin bir kombinasyonunu kullanın.

2. Bir yenilik kültürü başlatın - Yenilik öykülerini şirket içinde paylaşın, topluluktan yenilikçi fikirler çıkartın, yenilik tekniklerini benimseyin ve en iyi fikirleri yetiştirmek için çekirdek değerlerinizi kullanın.

3. 360 iletişimi etkinleştirin - Kapalı döngü bir geri bildirim mekanizması oluşturun, denk avukatları işe alın, konuşan sesleri bastırmayın ve uygun şekilde yanıtlayarak şirketinizin değerlerini güçlendirin.

4. 3 B’i kullanarak kuruluşun bir resmini çizin - İş mimarisi, İş performansı ve İş süreci açısından şirketinizin kurumsal bağlamının diyagramını çıkarın. (Aşağıdaki örnek diyagrama bakın.)

5. Araştırma için bir laboratuvar başlatın - Laboratuvarlar yalnızca işaretlenecek bir kutucuk olduklarında kolayca yanlış yola girebilir. Laboratuvarınızda çapraz işlevsel işbirliğini teşvik edin, pahalı araçlarla donatın, işçilere deney yapmak için zaman tanıyın ve çalışanlarınızı sorunlar seçip kendi başlarına çözmeleri konusunda zorlayın.

Amazon gibi yenilik yap: Değerleri ve taktikleri stratejinin önüne koy

Ve son olarak bütün bunların bir arada uyumunu göstermek için Hill'in başka bir slaydı:

Amazon gibi yenilik yap: Değerleri ve taktikleri stratejinin önüne koy

Hill'in çıkardığı sonuç: "İş stratejisi zaman içinde değişir, oysa kurumsal değerler ve taktikler sonsuza kadar kalır".

Ayrıca stratejiye odaklanmamayı seçmek de bir strateji sayılabilir.Yazının orijinali için tıklayınız.