Telefon : +90 212 275 71 06  
DeepMind’ın yeni bilgisayarı kendi belleğinden öğrenebiliyor

DeepMind’ın yeni bilgisayarı kendi belleğinden öğrenebiliyor2014'te Google tarafından alınan bir yapay zeka firması olan DeepMind şimdi Alphabet şemsiyesi altında olguları öğrenmek için kendi belleğine başvurabilen ve soruları yanıtlamak için bu bilgiyi kullanabilen bir bilgisayar geliştirdi.


Bu büyük bir hamle, çünkü gelecekte AI'nin, olası her yanıt kendilerine öğretilmeksizin insanlardan gelen sorulara yanıt verebileceği anlamına geliyor.


DeepMind, türevlenebilir sinirsel bilgisayar (DNC) olarak adlandırılan yeni AI modelinin bir aile ağacı ve bir Londra Metro şebekesi gibi şeylerle beslenebileceğini ve bu veri yapılarında yer alan öğeler arasındaki ilişkilere dair karmaşık sorulara yanıt verebileceğini söylüyor.


Örneğin, “Bond sokağından başladığında, Merkez hatta bir yönde bir durak gittiğinde, Ring hattında bir yönde dört durak gittiğinde ve Jubilee hattında bir yönde iki durak gittiğinde, hangi durağa varırsın?" gibi sorulara yanıt alabiliyorsunuz. DeepMind, DNC'nin ayrıca Moorgate'ten Piccadilly Circus'a etkili bir rota planlamanıza da yardım edebileceğini söylüyor.


Benzer şekilde, büyük bir aileden kişiler arasındaki ilişkileri anlayabilir ve bunlar hakkında yöneltilecek “Freya’nın büyük dayısı kim?" gibi sorulara yanıt verebiliyor. Bu sürecin görselleştirmesini aşağıdaki videoda görebilirsiniz: 


Bu keşif, insan zihninin çalışma şeklini taklit edebilen sinir ağları konseptini temel alıyor. Bu ağlar, bir bilgisayarın modelleri anlama yoluyla bazı şeyleri öğrenmesini istediğiniz makine öğrenim uygulamaları için harikadır.


Bu ağlar, DeepMind’ın AlphaGo Yapay Zekasının karmaşık Go oyununda dünya şampiyonlarını yenmesine yardımcı oldu. Ancak AlphaGo, bu tarihi oyunun yaklaşık 30 milyon hamlelik verisi ile beslenerek eğitildi. Bir AI’nin yeteneklerini bellekten öğrenme gücüyle artırarak, çok daha karmaşık görevleri kendi başına yapması sağlanabilir.


DeepMind, “ön programlama olmaksızın bilgileri birbirine bağlanan olgular halinde organize edebilen ve sorunları çözmek için bu olguları kullanabilen, öğrenen bir makine” olarak adlandırdığı DNC'nin bilgi işlemde yeni çığırlar açmasını umuyor. Firma bilimsel bulgularını bilim dergisi Nature'da yayımladı,  makaleyi buradan okuyabilirsiniz.