Telefon : +90 212 275 71 06  
Google ve Facebook gelecek için on yıllık bir savaşa girişti

Google ve Facebook gelecek için on yıllık bir savaşa girişti

Geçtiğimiz Nisan'da, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, şirketin 2026'ya kadarki hedeflerini gösteren on yıllık büyük yol haritasını açıkladı.

Kaçırdıysanız, işte o slayt yukarıda.

Bu slayt Facebook’un ideal geleceğine giden yolu gösteriyor: Herkesin Internet'e bağladığı, yapay zekalı bilgisayarlarla insanlarla konuşur gibi konuştuğumuz ve — hepsinden de cesuru — herkesin akıllı telefon kadar yaygın bir şekilde sanal gözlükler kullandığı ve dünyanın her yerinden insanlarla sanki aynı odadaymış gibi iletişim kurabildiği bir dünya.

Facebook, bu hırslı yol haritasındaki konumunu, sosyal ağın bu ideal sanal gerçeklik geleceğinde nasıl çalışacağına ilişkin daha fazla ayrıntıyla birlikte biraz daha ilerletti. Bir demoda, Zuckerberg, sanal gerçeklik ile gerçek dünyayı daha önce hiç olmadığı kadar bir araya getirmek için Oculus Rift başlık ve 360 derecelik bir kamera kullanan “Social VR" ile gösteri yaptı.

Facebook’un 2026 yılı vizyonunda, sosyal ağ, arkadaşlarınız ile olan etkileşimlerinizin çoğunda olmasa bile daha fazlasında anahtar bir rol oynuyor. Facebook'un hali hazırda kişisel yaşamlarımıza nasıl nüfuz ettiği düşünülürse bu biraz tüyler ürpertici, ama kullandığımız teknolojide gerçekleşecek radikal değişimlere etkileyici bir bakış sunuyor.

Bunun Facebook için kolay olmayacağını söylemek gerek.

Daha bu hafta Google kendi büyük etkinliğini düzenledi. Ve her ne kadar bu sunum görünüşte yeni donanımları tanıtma amaçlı gibi olsa da , bunun yanında Google'ın kendi geleceği ve Facebook'un 10 yıllık stratejisi ile çakışan yolları hakkında nasıl düşündüğüne ilişkin fikirler de veriyordu.

Bu ana faaliyet alanları daha farklı olamazdı — Facebook'un arama segmentine dahil olma çabaları çok fazla sonuç vermedi; Google’ın bir sosyal ağ olma denemeleri ise şu noktada Silikon Vadisinin can alıcı noktası niteliğinde.

Yine de önemli bir çok konuda, Facebook ve Google, yakın gelecekte sonlanacakmış gibi görünmeyen yumruk yumruğa bir mücadeleye girmiş durumda.

Kanatlardan mücadele

Bu kavganın en görünür tarafı: Google’ın sahip olduğu YouTube, web videosunda tartışmasız lider konumunda. Ancak Facebook, kendi video sunumlarına daha fazla medya markası ve reklamcı çekerek YouTube’un üstünlüğünü sarsmaya çalışıyor.

Ancak daha da ilginç olan rekabet, bu teknoloji devleri tarafında geliştirilen fütüristik ve geniş kapsamlı teknoloji kulvarında yaşanıyor.

Daha geçtiğimiz hafta, Google CEO'su Sundar Pichai, şirketin yapay zekayı, “her bir kullanıcı için kişisel bir Google oluşturma" amacıyla kullanıldığını söyledi. Facebook da kendi haber beslemelerini kişiselleştirmek için sanal zekaya yoğun şekilde yatırım yapıyor.

Facebook’un Oculus yan kuruluşu sanal gerçekliğe ani bir altına hücum dalgası başlattı, ancak Google da, yine bu hafta duyurduğu kendi Daydream View başlığı ile çok arkada değil.  VR filmler büyük bir pazara dönüştüğünde, Google, YouTube'un video reklamcılığındaki liderliğini Facebook'a kaptırmak istemiyor.

Google’ın ana şirketi Alphabet ile Facebook, dünyayı birbirine bağlamak için büyük yatırımlar yapıyor. Facebook  kendi başına uçan lazer dronelar kullanıyor,  Google ise balonları kullanıyor, ancak her iki taraf da yetersiz hizmet alan kitleleri Internet'e bağlama görevini üstlenmiş durumda.

Nereden bakarsanız bakın bunlar oldukça geleceğe dönük faaliyetler. Yapay zeka çok yeni bir alan ve sanal gerçekliğin ana akım tüketiciye ulaşması için uzun bir yolu var. Dünyayı birbirine bağlamaya yönelik bu çabaların bile bir çok ülkede üstesinden gelinmesi gereken yönetmelik engelleri var.

Bunların her iki şirketin de gerçekten iyi olduğu yan alanlar olduğunu söylemek için erken. Ancak yeterince uzun bir zaman geçtiğinde — diyelim ki 10 yıl — her bir alanda kazananlar ve kaybedenler olacak. Ve her iki taraf da olabildiğince çok mühendislik yeteneğini edinerek bu yolda yürüyen tarafın kendisi olmasını garanti altına almak istiyor.

Uyanıkken rüya görenler

Nihayetinde tüm bu çabalar, gerçekleşen teknolojik değişimin ortasında büyümeyi amaçlıyor.

Google ve Facebook, ilk dot-com balonunun patlaması ile Silikon Vadisi'nin mevcut başlangıç patlaması arasındaki garip dönemde ortaya çıktı ve PC'den akıllı telefona geçişi başarıyla yönetti.

Google, büyük oranda Android sayesinde değişim ile başa çıktı: Mümkün olan her düzeyde Google arama ve hizmetlerini barındıran ve ayrıca olası her demografideki düşük ve yüksek teknolojili telefonlarda kullanılabilen bir akıllı telefon işletim sistemi. Günümüzde Android, dünyanın en popüler işletim sistemi ve Google'da bundan yararlanıyor.

Facebook, PC'den akıllı telefona geçişte biraz ağır kaldı, ancak arayı hızla kapattı ve artık kullanıcılarının ve reklam gelirlerinin çoğu mobil üzerinde.

Ancak akıllı telefon patlaması hali hazırda etkisini kaybetmeye başlarken, geçtiğimiz on yıl içinde kurulan ticari faaliyetler yeniden organize olup sonraki büyük avın peşine düşmek durumunda. Ortaya ne çıkarsa çıksın — sanal gerçeklik, yapay zekalı yardımcılar vb. — hem Google hem de Facebook Android numarasını tekrarlamaya ve teknolojinin sonraki aşamasında vazgeçilmez olmaya çalışıyor.

Bu, bir ürün, yeni bir web sitesi tasarımı ya da bir uygulama ile kazanılacak bir savaş değil. Bu, önümüzdeki yıllarda düzensiz şekilde gerçekleşecek bir savaş.

Kazanan taraf geleceği belirleyecek.

Orijinal yazı için tıklayınız.