Telefon : +90 212 275 71 06  
Hepimizin kötü bir yönetici olma patansiyeli vardır.

Hepimizin kötü bir yönetici olma patansiyeli vardır.

Yöneticilerin çalışanları için destek, motivasyon ve koruma kaynağı olması beklenir. Fakat olumsuz davranış oluşur ve bunun hiçbir avantajı olmadığı gibi çalışanlar ve organizasyonlar için bir dolu istenmeyen sonuca yol açar. Bazı araştırmalara göre bu kötü yönetimler örneğin ABD şirketlerine yılda 23,8 milyar dolara mal olmaktadır.

Kötü bir patronun kurbanı olduğumuzda bu kişiyi kötülemek çok kolaydır, zira biz bir astımızla alay etmez, onları küçük düşürmez ya da özellerine girmeyiz. Kötü tavır patronun yetersiz mizacından ya da  provoke edilmiş olmanın intikamını alma peşinde olmalarından kaynaklanmaktadır, değil mi?

Her zaman değil. Kötü yönetici davranışına ilişkin yakın zamanda yapılan bir araştırma doğru koşullar altında herhangi birimizin de kötü bir patron olabileceğini öne sürmektedir. Kötü davranış, duygusal ve bilişsel kaynakların tükenmesine bağlı irade eksikliğinden doğan dürtüsel bir tepki olarak istem dışı olabilir. Uykusunu alamamış ya da örneğin iş ve aile arasında kalan bir yönetici özellikle ani ve sert tepkiler vermeye eğilimlidir.

Benzer şekilde, araştırmamız patronların kötü davranışlarının bazı sebepler/kişiler nedeniyle kışkırtılabildiğini ortaya çıkarmaktadır. Bu durum özellikle söz konusu çalışan yüksek performans sergileyen olduğunda geçerlidir.

Patronların şirkette performansı yüksek çalışanlarına kötü davranması mantıklı gelmese de, araştırmamız normalin üstünde yüksek performans gösteren çalışanların aslında normalin altında performans gösteren çalışanlara oranla daha çok kötü davranışa maruz kaldığını göstermektedir. Neden? Bu çalışanların yanlış davranışının yüksek performans ile bir araya gelmesi patronlarına çelişen mesajlar verebilir ve patronlar soru sormaya başlar: Bu çalışanlar bana ve organizasyonuma yararlı mı yoksa zarar mı? Yanlış davranışlar sergileyen ama aynı zamanda net hedeflerini yakalayan bir çalışanın işe yarayıp yaramadığını değerlendirmek zordur, Çünkü bu tarz davranışlar sergileyen kişilere ulaşmakta ve bunları anlamakta güçlük çekeriz. Bu nedenle bazı araştırmalar yüksek performans sergileyen çalışanların kötü yönetici davranışından korunduğunu öne sürse de, bulgularımız patronların yanlış davranışlar sergileyen yüksek performans sergileyen çalışanlara sert tepkiler verme konusunda kendilerini özellikle güçlükle frenlediğini göstermektedir.

Buna ek olarak kuvvetli bir şekilde net hedefleri yakalama konusunda güçlü bir arzuya sahip olan bir patronun durumu daha da kötüleştirebileceğini saptadık. Sadece hedeflerine odaklanmış bir patron, çalışanların bu hedefi destekler nitelikte davranışlar sergilemesi beklerler ve bu gerçekleşmediğinde hayal kırılığına uğrarlar. Bu rahatsızlık ve hayal kırıklığı yöneticilerin ileri derecede kötü davranış sergilemesini sergiler. 

Bir adım geriye çekilip bunun hakkında düşünürseniz, hepimizin böyle bir durumda kalabileceğini fark edebilirsiniz. Uyku yoksunluğu çekiyor, evde sorunlar yaşıyor, normalin üzerinde performans gösteren bir çalışanla yüz yüze gelmiş ya da taban çizgisine odaklanmış olabiliriz. İş yerinde nazik olmanın daha iyi olduğunu herkes bilir, ancak tükendiğinizde ya da stresli durumlarla boğuşurken bu gerçeği kolayca unutabiliriz. Bu yüzden, öncelikle ve en önemlisi, iradenizin kısıtlı kaynaklara sahip olduğunun ve bunların korunması gerektiğinin farkında olun ve kışkırtıcı durumlardan kaçının. Daha fazla uyuyun, aile sorunlarını işe yansıtmamaya çalışın ve çalışanların performansını normal sınırlar içinde tutmayı amaçlayan bir ödül / ceza yapısı geliştirin.

Kendinizi bir çalışana kötü davranma sınırına gelmiş bulduğunuzda, sessiz bir yer bulun ve derin bir nefes alın. Mümkünse sakinleşene ve rahatlamış hissedene kadar çalışanlarınızla etkileşime girmemeye çalışın. Ayrıca son derece işlevsel olan kendinizle konuşma yöntemini de göz önünde bulundurun. Kendinize, çalışanların sıra dışı davranışları ya da düşük performans sergilemesi halinde çalışanlara kötü davranmayacağınızı önceden söyleyin. Bu durumlar hakkında sağduyulu olarak ve iradenizi güçlendirmeye çalışarak, kötü davranan yöneticinin yol açacağı yüksek maliyetleri daha etkin önleyebilir ve yönetici olarak verimliliğinizi artırabilirsiniz.


Orijinal yazı için tıklayınız.