Telefon : +90 212 275 71 06  
Bireyi Ne Lider Yapar ?

Bireyi Ne Lider Yapar ?

“Eğer yaptıklarınız diğer kişilerin daha fazla hayal kurmasını, daha fazla öğrenmesini ve daha fazla harekete geçmesini sağlıyorsa, siz bir lidersiniz.”
John Quincy Adams

Birini diğerlerinden ayırıp lider yapan şey nedir?

Bu basit bir soru, ama hala sektördeki en iyi düşünürlerden bazılarının canını sıkmaya devam ediyor. Liderlik hakkında birçok kitap yazıldı, ama nadiren liderliği tanımlamak için bir ara veriyoruz.

Önce liderliğin ne OLMADIĞINA bakalım…

Liderliğin bir şirkette kıdemli olmak ya da hiyerarşide üst basamaklarda yer almakla hiçbir ilgisi yoktur. Bir şirketin liderliği ile ilgili konuşurken organizasyonun en idarecileri çokça referans gösterilir. Ama bu kişiler kıdemli idarecilerdir. Liderlik yalnızca belirli bir ücret düzeyine erişildiğinde otomatik olarak oluşmaz. Umulanı o seviyeye geldiğinizde liderliği de yakalamış olmanızdır, ancak bunun bir garantisi yoktur.

Liderlik unvanlarla ilgili değildir. Yukarıdaki maddeye benzer şekilde, yalnızca C sınıfı bir unvanınız olması sizi otomatik olarak bir “lider” yapmaz. Genelde vurguladığımız şey liderlik yapmak için bir unvana sahip olmanız gerekmediğidir. İş yerinizde, mahallenizde ya da ailenizde, hiçbir unvana sahip olmadan da bir lider olabilirsiniz.

Liderlik kişisel niteliklerle ilgili değildir. “Lider” sözcüğünü söylediğinizde çoğu kişi otoriter, kontrolü ele alan, karizmatik bir birey düşünür. İnsanlar genelde General Patton ya da Başkan Lincoln gibi tarihi kişileri aklına getirir. Ancak liderlik bir sıfattan ibaret değildir. Lider olmak için dışa dönük ya da karizmatik olmanız da gerekmez. Ve karizması olanlar da otomatik olarak lider olmaz.

Liderlik yönetim değildir.  Büyük resim budur. Liderlik ve yönetim eş anlamlı değildir. Altınızda 15 kişi çalışıyor ve üretim ve lojistik sorumluluğu siz de mi? Bu sizin için iyi bir pozisyon, iyi bir yönetici olduğunuzu umarız. İyi yönetim gereklidir. Yöneticiler planlama, ölçüm, takip, koordinasyon, çözüm, işe alma, işten çıkarma ve daha birçok şeyi yapmak durumundadır. Yöneticiler zamanlarının çoğunu bir şeyleri yöneterek geçirir. Liderler ise insanları yönetir.

Öyleyse bir kez daha soralım, lideri lider yapan şey nedir?

Gelin, zamanımızın en saygın iş düşünürlerinden bazılarının liderliği nasıl tanımladığına bakalım ve tanımlarındaki yanlışlar üzerinde düşünelim.

Peter Drucker: “Bir lideri tanımlayan yegane şey takipçilerinin olmasıdır.”

Gerçekten mi? Bu laf kalabalığı örneği basit olduğu kadar tehlikeli de. Ordudaki yeni bir Yüzbaşı 200 askerin komutasını alır. Odasından hiç çıkmaz ya da birliğindeki erkeklere veya kadınlara tek bir emir vermez. Belki rutin emirleri bir astı aracılığıyla veriyordur. Askerleri, varsayılan olarak emirlere “uymalıdır”. Peki Yüzbaşı gerçekten bir lider midir? Evet komutandır, ama hayır lider değildir. Drucker tabi ki parlak bir düşünür, ama tanımı çok basit.

Warren Bennis: “Liderlik vizyonu gerçekliğe dönüştürme kapasitesidir.”

Her baharda bir bahçe vizyonunuz var ve çok sıkı çalışmayla havuçlar ve domatesler elde ediyorsunuz. Bu sizi bir lider yapar mı? Hayır, bu sizi bir bahçıvan yapar. Bennis’in tanımı “diğer şeyleri” gözden kaçırmış görünüyor.

Bill Gates: “Önümüzdeki yüzyıla baktığımızda, bence liderler başkalarına yetki veren kişiler olacaktır.”

Bu tanım “başkaları” sözcüğünü içeriyor ve yetki vermek de iyi bir şey. Ama bunun bir sonu var mı? Ortalığı savaş alanına çeviren holiganlardan Google çalışanlarına kadar yaşamlarımızda yetkilendirilmiş bir çok “başka” bireyi gördük, nihayetinde bunlar şirketin geri kalanıyla uyum sağlayamayıp kendilerini sokakta buldu. Gates’in tanımında hedefler ve vizyon eksik.

John Maxwell: “Liderlik etkilemektir – ne daha fazlası ne de daha azı.”

Minimalizmi severiz ama bu kadarı da biraz fazla. Silahlı bir soyguncunun da kurbanı üzerinde “etkisi” vardır. Bir yöneticinin ekip üyelerini işten çıkarma gücü vardır, ki bu da bir hayli etki yaratır. Peki bu etki bir soyguncuyu ya da bir yöneticiyi lider yapar mı? Maxwell’ın tanımı etkinin kaynağını göz ardı ediyor.

Peki liderlik nedir?

TANIM: Liderlik, başkalarının çabalarını daha büyük bir sonuç elde etme adına en üst düzeye çıkaran bir sosyal etkileşim sürecidir.

Bu tanımın ana bileşenlerine dikkat edin:

·       Liderlik otoriteden ya da güçten değil sosyal etkiden kaynaklanır.

·       Liderlik başkalarının varlığını da gerektirir ve bu tanıma göre bu başkalarının “astlarınız” olması gerekmez.

·       Kişisel özellikler, nitelikler ve hatta unvanın adı bile geçmez; etkili liderlik için bir çok yöntem, bir çok yol vardır.

·       Tanım ayrıca amaçlanmamış sonuca götüren bir etki değil daha büyük bir sonuç alt tanımını da içeriyor.

Liderlik bir eylem zihniyetidir. Bu yüzden bir unvanı beklemeyin. Liderlik birilerinin size vereceği bir şey değildir—onu kendiniz kazanmalı ve talep etmelisiniz.

Orijinal yazı için tıklayınız.