Telefon : +90 212 275 71 06  
Fark yaratmaya çalışmak mı? Farkına varmak mı?

Fark yaratmaya çalışmak mı? Farkına varmak mı?

Bana sık gelen sorulardan biridir bu, "Nasıl fark yaratırım?" Benim karşı sorum şu olur genelde, "Farkınız nedir?". Bir sessizlik olursa şu ikinci soru gelebilir, "Bir farkınız olduğunuzun farkında mısınız?"

 

Bugüne kadar çok insan tanıdım, hepsi de farklı. Ama farkın ne olduğu ancak o insanları tanıdıkça anlaşılıyor. Kendi farkının farkında olan insan sayısı ise oldukça az. Aslında  ülkemizde insanlar sürekli şu zor ikilemin içinde; toplum olarak sürekli standart olmaya ve farklarımızı törpülemeye itilip, tam herkes gibi davranmaya başladığımızda da "Farkınız nedir?" sorusuna maruz kalırız. Bu arada fark zaten çoktan unutturulmuştur.

 

Öncelikle nerelerde farklı olduğunun farkına varmalı insan. Sonra hedeflediği alan için ne fark yaratabileceğini düşünmeli. Bu noktada neyi hedeflediğinin bilincinde olduğunu varsayıyorum. Düşünmeli derken de gerçekten oturup düşünmesini demek istiyorum. Günümüzdeki saniyeler bazında düşünmeyi kasdetmiyorum. Kendine bir kahve ya da bitki çayı (kahve’ye alternatif :) hazırlayabilir. Eline kağıt kalemini alabilir ya da iphone veya benzerlerini..Yazmaya başlayabilir..Böylece düşünmeyi hızlıca pas geçmeyecek, buna eli mahkum vakit harcayacaktır. Ve eğer anlamlı şeyler yazmaya başlıyorsa farkediyor demektir.

 

Şuna dikkat edilmesini öneririm. İnsan kendini aşırı standartlaşmaya iten güçlerden uzak tutmalı. Bu güç kendi de olabilir, başkaları gibi davranmaya başlayabilir, o zaman kağıt kalemi elinde “benim ne farkım var gerçekten” diye düşünüp durur.

 

Bir de su konu var. Bizler genelde hedefler ile bu hedeflere gitmek için olması gerekenleri birbirine karıştırırız. Birileri bizi uyarır şöyle olması gerekiyor diye ve doğalımızda olması gerekenler bir anda hedefimiz haline gelir, bu sefer işin doğalını da kaçırırız.  Yani demek istediğim şudur ki, fark yaratmayı hedef haline getirmemek lazım, farkınızı bulup bunu dış güçlere karşı korumanız yeterli ve o fark ile gitmek istediğiniz yerin uyum içinde olması.


Günnur AKTOROS