Telefon : +90 212 275 71 06  
Başarılı kişilerin Pazartesi'den önce stresini atmak için haftasonu yaptığı 9 şey

Başarılı kişilerin Pazartesi'den önce stresini atmak için haftasonu yaptığı 9 şey

Stresli, kaotik bir hafta sonu tüm haftanızı çöpe gönderebilir. Cumartesi ve Pazar günleri toparlanmak ve rahatlamak içindir. Peki çalışmadığınız zamanlarda kendinizi sabote etmemeyi nasıl başarabilirsiniz? İşin anahtarı, öz farkındalık pratiği yapmak ve kendinizi kontrolden geçirmek için zaman ayırmak. Bazı hafta sonu ritüellerini deneyimleyin ve neyin sizi doğru zihinsel moda soktuğunu keşfedin.

İşte başarılı insanların sonraki haftaya çok stresli başlamamak için hafta sonu yaptığı bazı şeyler:


1. Fişi çekin

    Teknolojinin tüm değerli zamanınızı harcamasına izin vermekten daha kötü ne olabilir? Bu tuzağa düşmeyin — aslında en azından hafta sonunu telefonunuzdan ve dizüstü bilgisayarınızdan uzak durun. Başarılı insanlar daha iyi uyumak ve teknolojiye bağlı stres ve yıpranmayı önlemek için cihazlarını hafta sonu kapatıyor.


2. Biraz da boş takılın

    "Çok hızlı ilerleyen bütün bir çalışma haftasında, başarılı birçok kişi plan yapar — ancak bazen bu planlar biraz boş takılmayı da içerir" diyor ulusal işyeri uzmanı ve "Tame Your Terrible Office Tyrant: How to Manage Childish Boss Behavior and Thrive in Your Job yazarı Lynn Taylor. "İş haftası teslim tarihleri ve toplantılarla ilgilidir, bu yüzden başarılı kişiler belirli bir zaman dilimini ya da bir günü bir vaatte bulunmadan ya da planlama yapmadan geçirmekten hoşlanır."

Bu boş zamanı dinlenmek, rahatlamak ve bataryalarınızı doldurmak için kullanın.


3. Dışarı çıkın ve doğanın tadına varın

    Birçok insan gibiyseniz, iş haftanızın büyük bir kısmı içeri tıkılmış halde geçiyordur. Başarılı insanlar hafta sonunu dışarı çıkmak, biraz güneşten beslenmek ve dışarının güzelliğini görmek için kullanır. Gerçekte, Atlantic'in daha önce rapor ettiği üzere, Stanford Üniversitesi'nin yaptığı bir çalışma, dışarı şöyle bir çıkıp dolanmanın stresi azaltabildiğini ve depresyonu önleyebildiğini ortaya çıkarmış.


4. Egzersiz yapın

    Başarılı kişiler  egzersizin fiziksel ve zihinsel sağlıkları için ne kadar önemli olduğunun farkında — bu yüzden tembellik yapmıyor ve hafta sonu egzersiz planlarını atlamıyorlar. Amerika Anksiyete ve Depresyon Derneği'ne göre, fiziksel etkinlik modunuzu ciddi oranda yükseltebiliyor ve stresinizi alabiliyor.


5. İş hakkında düşünmeyin

    Hepimiz büyük bir yarıştayız — ama en başarılı kişiler yaklaşan sunumlar ya da önceki hafta kaçırılan teslim tarihleri için endişelenmiyor. Bunun yerine o anda yaptıkları şeyin keyfini çıkarmaya odaklanıyorlar.


6. Sağlıklı seçimler yapın

    Başardınız; hafta sonunu getirebildiniz. Özellikle genç olduğunuzda, kendinizi iş dışındaki tüm zamanınızda sağlıksız yiyecekler ve içkilerle ödüllendirmek isteyebilirsiniz. Ancak bu sizin Pazartesi sabahı uyuşuk ve miskin olmanıza neden olur ki bunun stres düzeyinize olumlu bir katkısı olmayacağı açık.

Başarılı insanlar kendilerini bir süre nasıl ödüllendireceğini bilir, ama hafta sonları asla aşırıya kaçmazlar. Hafta sonunu sağlıksız seçimler yapmak için bir bahane olarak kullanmaz ve çoğu zaman "az yağlı, çok lifli, karbonhidratça zengin yemekler ve bolca meyve ve sebzeye yönelirler", ki bu, “The Physicians Committee” tarafından stresi azaltmak için en iyi diyet olarak rapor ediliyor.


7. Olumsuzlukların üzerinde çok durmayın

    Bazı kişiler için sakin anlarda anksiyeteye kapılmak işten bile değildir. Olumsuz düşünme eğiliminiz varsa, hafta sonları gerçekten anı yaşamak için bilinçli bir çaba harcayın. İki gününüzü gelecek ya da geçmiş hakkında endişelenerek geçirmek ancak stresinizi artırır ve değerli serbest zamanınızı harcar.


8. Meditasyon yapın

    Rahatlamak ve stres atmak için bir başka harika yol da meditasyondur.

Birçok başarılı kişi Pazar gecesi yatmadan 10 dakika önce bunu yapar. 

New York'ta yaşayan bir yönetici koçu olan Dale Kurow , vücudunuzu rahatlatmak ve zihninizi boşaltmak için harika bir yol olduğunu söylüyor.


9. Aşırı taahhütte bulunmayın

    Düşünürsek gerçekten de fazla boş zamanımız yok. Sonuç olarak, hafta sonu aynı anda birçok işle uğraşma ve çok fazla etkinlik için söz verme eğilimi hepimizde var. Tüm tatilinizi ortalıkta koşuşturarak geçirmek ciddi anlamda stresli olabilir. Başarılı insanlar farklı taahhütler arasında öncelik belirleme konusunda her zaman iyidir. Bu şekilde ihtiyaçları olan şeyi yapar ve yine de kendilerine zaman ayırabilirler.


Orijinal metin için tıklayınız