Telefon : +90 212 275 71 06  
İşe uçarak gitmek ister misiniz?

İşe uçarak gitmek ister misiniz?

Uber, etrafta uçmanızı sağlayacak yeni bir dikey kalkışlı sürüş hizmeti üzerinde çalışıyor.


Bu teknolojiye VTOL (vertical takeoff and landing) yani dikey kalkış ve iniş adı veriliyor. Basitçe söylemek gerekirse, VTOL havada asılı kalabilen, dikey iniş ve kalkış yapabilen bir hava aracı, ki buna bir helikopter de diyebilirsiniz. Ancak tipik helikopterden farklı olarak bu uçaklarda birden çok motor bulunuyor, ayrıca sabit kanatlara ve belki de sonunda daha sessiz çalışmak için batarya gücüne sahip olabilir. Zaman içinde arabalar gibi böyle hava araçları da otonom hale gelebilir.


Uber ürün şefi Jeff Holden bir süredir bu alanda araştırma yaptığını belirtiyor, “böylece günün birinde müşterilerimize taşımacılık açısından bir çok seçenek sunabileceğiz.” Ayrıca ekliyor; “bu işi üç boyutlu hale getirmek tam da araştırılması gereken bir şey.”


Holden, görüşmede böyle bir teknolojinin on yıl içinde kullanıma girebileceğini söylüyor, ancak yoğun nüfuslu bölgelerde havada hareket etmenin karmaşıklığı çerçevesindeki sorunlar göz önünde bulundurulduğunda bu biraz agresif bir tahmin. (Ayrıca bildiğiniz üzere bu VTOL araçlarının birbiriyle çarpışma olasılığı da var.)


Daha önce Amazon ve Groupon'da çalışan Holden Uber’in Pittsburgh'da yeni çıkarılan kendini süren araçları konusuna derinlemesine gömülmüş durumda. İlk kez CEO ve kurucu ortak Travis Kalanick tarafından yalnızca birkaç sene önce dillendirilmesinden sonra şirketin bu teknolojiyi geliştirmeye hız verdiğini belirtiyor.


VTOL kesinlikle hırslı bir adım, ancak hayal edilmesi o kadar da içi dolu bir konsept değil, zira bu gibi araçların gerçek anlamda geliştirilmesine daha çok zaman var.


Uber’in planları daha emekleme aşamasındayken, Holden'ın sözünü ettiği şehirlerdeki binaların üstüne iniş kalkış çözümü ile işe gidiş süresini ve sıkışıklığı büyük ölçüde azaltmaya yönelik her yere havaalanı fikri biraz zorlama görünüyor. Holden, bunun da UberPool gibi bir çok insan tarafından kullanıldığını hayal ettiğini söylüyor. Ayrıca Uber'in daha önce bir helikopter hizmetini başlattığını ama bunun büyük oranda bir pazarlama çabası olduğunu belirtiyor.


VTOL bir çok konunun aşılması gereken bir diğer konsept ve şimdiye kadar dikey iniş kalkış teknolojisinin çoğu ordu tarafından geliştirildi. 


Örneğin Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA)'da, kendi VTOL Experimental Plane (VTOL X-Plane) programının bir bölümünü görüntülüyor, bu programın amacı “sabit kanatlı ve döner kanatlı teknolojiler arasındaki yenilikçi çapraz tozlaşma ve dikey ve yatay uçuş yeteneklerinde radikal iyileştirmeler sağlayacak özgün alt sistemler geliştirip entegre etme yoluyla bu zorlukları üstesinden gelmek.”


Alanda bir çok çalışma yapılıyor ve büyük şirketler VTOL teknolojisi üzerinde de deneyler yapıyor. Uzay ve havacılık devi Airbus yakın zamanda hem yolcu hem de kargo hizmeti verecek şehir taksileri üzerinde araştırma yaptığını açıkladı. Geçen ay Aviation Week'te belirtildiği üzere: “Airbus’un silikon Vadisi ileri karakolu A3'te, Şubat ayında başlatılan Vahana Projesi adı altında tek yolculu bir araç geliştiriliyor. Dahili ve harici geliştiricilerden oluşan bir ekip bir araç tasarımı üzerinde anlaşmaya vardı ve prototipin 2017 sonunda uçması planlanıyor.”


Tabi ki yönetmeliklere ve güvenliğe ilişkin üstesinde gelinecek bir çok sorun var; basit dronlar insanları korkuturken bir de mahallenize düzenli olarak bu şeylerin inip kalktığını düşünsenize.


Ancak “Future of Cities” panelinde sahnede bir çok kez kendini tuhaf biri olarak tanımlayan Holden fikir konusunda biraz uçarı görünüyor. “Şehirleri, yaşam tarzımızı ve iş yapma şeklimizi değiştirebilir” diyor ve Uber'in hedefinin zaman içinde özel araç sahipliğini ortadan kaldırmak olduğunun altını çiziyor.


“VTOL bunu yapmanın bir diğer yolu” diyen Holden, işe çabuk ve etkili şekilde gitmenin tümüyle yeni bir yolunu anlatıyor ve şehir bölgelerinde dolaşmayı neredeyse imkansız hale getiren San Francisco ile yakınında Oakland arasındaki artan trafik sıkışıklığını kötülüyor.


Holden'ın belirlemelerine göre uzun işe gidiş süresi dokuz dakikaya kadar indirilebilir.


Ve açık olmak gerekirse bu fikirlerin hiçbiri yeni sayılmaz. 1493'te Leonardo da Vinci, çoğu bu gibi araçların segmentinde olan bir “hava burgusu” düşünmüştü.Orijinal metin için tıklayınız.