Telefon : +90 212 275 71 06  
Her ne kadar zor olsa da bırakmanın bizi mutlu edeceği 11 kötü beden dili alışkanlığı

Her ne kadar zor olsa da bırakmanın bizi mutlu edeceği 11 kötü beden dili alışkanlığı

Ne söylediğiniz değil, bunu nasıl söylediğiniz önemlidir.

Bu eski bir klişe, ama gerçek. Bu nedenle beden dili iletişimde bu kadar önemli bir yer tutar. Davranış şekliniz söylediğiniz şeyin anlamını değiştirir.

Bunun ışığında söylenebilir ki kötü beden dili alışkanlıkları genelde bırakılması en zor alışkanlıklardır. Kambur durmaya, gözlerimizi kaçırmaya ya da kollarımızı kavuşturmaya alışmışız, bunları neredeyse fark etmeden yapıyoruz.

İşte size bırakması zor olan birkaç beden dili hatası. Yine de bunları bırakabiliyorsanız, daha sonra kendinize teşekkür edeceksiniz.


Kıpırdanmak

Kıpırdanma huyunuz varsa, bundan kurtulmak zor olabilir. Ancak, bu sinir alışkanlığına hakim olacak adımları atmak önemlidir.

Beden dili uzmanı ve daha önce Business Insider'a konuşan "The Power of Body Language" kitabının yazarı Tonya Reiman 'a göre kıpırdanmak sinirlilik halinin ya da güç yoksunluğunun bir göstergesidir.


Saçınızla oynamak

Saçınızı rahat bırakın. Ellerinizi sürekli saçlarınızdan geçirmek ve buklelerinizle oynamak son derece rahatsız edicidir. Üstelik, ABC'nin de belirtiği üzere, zaman içinde saçınıza zarar da verebilir. Bırakması güç olabilir, bu yüzden saçınız yerine bir stres topuyla oyalanmayı deneyin.


Bir savunma duruşu takınmak

Birçok insan elleriyle ne yapacağını bilmediği için doğal olarak kollarını kavuşturur ya da biraz eğilir.

Ancak bu duruş sizi rahatsız, savunma hakinde ya da güvensiz gösterebilir.

Bir beden dili uzmanı ve daha önce Business Insider'a konuşan " SNAP: Making the Most of First Impressions Body Language and Charisma" kitabının yazarı olan Patti Wood "Konuşurken ellerinizi her zaman görülebilecek bir yerde tutmalısınız" diyor. Bir dinleyici ellerinizi görmediği zaman, ne sakladığınızı merak etmeye başlar."


Ellerinizle garip şeyler yapmak

Jest yapmak ya da yapmamak? İşte bütün mesele bu.

Bazı insanlar konuşurken çok harekesiz dururken, bazıları da ellerini sağa sola sallarlar.

Washington Post'un daha önce yaptığı habere göre, davranış danışmanı Vanessa Van Edwards konuşurken el jestleri kullanmanın gerçekte dinleyiciyi yakalamak için etkili bir yol olduğuna dikkat çekiyor.

Burada dikkat edilecek şey ise el jestlerinin sizin önünüze geçmesini önlemek. İşaret etmeyin, sanal bir orkestra yönetmeye kalkışmayın (cidden), ve çok fazla koreografi yapmayın.


Yürümek yerine ayaklarını sürümek

İnsanlar oldukça yargılayıcı varlıklardır. Yürüme şekilleri gibi son derece basit şeylerden varılan bir anlık yargılarla biri hakkında bir çok şey söyleyebileceğimizi düşünürüz.

BBC'nin raporuna göre, yürüme şeklimiz gerçekte saldırıya uğrama riskimizi belirleyebiliyor.

Bir kez kötü alışkanlıkları edindiğinizde yürümenizi değiştirmek zor olabilir, ancak güvenli ve koordineli bir şekilde yürümek önemlidir. Yaşamınızda da ayak sürümeyin.


Gülümsemeyi unutmak

Daha önce Business Insider'a verdiği demeçte Reiman gülümsemenin güven, açık fikirlilik, sıcaklık ve enerji göstergesi olduğunu söylüyor.

"Ayrıca ayna nöronlarını tetikleyerek dinleyicinin de gülümsemesini sağlıyor. Gülümseme olmadan, bir birey genellikle sıkıcı ya da soğuk görünür" şeklinde açıklama yapıyor.


Dikkati dağınık görünmek

Size açık bir şekilde dikkatini vermeyen biriyle konuşmaktan daha rahatsız edici bir şey olamaz.

Bazı insanlar, doğaları gereği dikkatini veremez ya da meşguldür, bu yüzden mümkün olan her an telefonunuzu ya da saatinizi kontrol etme eğiliminde olabilirsiniz. Yine de başkalarının yanındayken bu dürtüyü kontrol etmelisiniz. Aksi halde kaba ve özensiz bir insan izlenimi bırakabilirsiniz.


Kambur durmak

Dik durun. Berbat bir duruşu düzeltmek kolaydır, özellikle günün çoğunu bir masaya eğilerek geçiriyorsanız.

Catherine New, Psychology Today için kambur durmanın yalnızca güvensiz göstermediğini aynı zamanda sırt için de olumsuz sonuçlar doğurduğunu yazıyor. Dik durarak sağlığınızı ve dünyaya sergilediğiniz imajınızı geliştirin.


Göz teması kurmama ya da agresif göz teması

İşte ölçülü olmanın anahtar nitelikte olduğu bir diğer beden dili hatası.

Daha önce Business Insider'a konuşan "What Your Body Says (And How to Master the Message)" kitabının yazarı Sharon Sayler'a göre ideal göz teması miktarı "anlık bakışlar yerine bir dizi uzun bakış" olmalı.

Çok uzun bakışlar konuştuğunuz kim olursa olsun son derece rahatsız edici olabilir. Diğer taraftan, gözleri kaçırmak rahatsız olma ya da güven eksikliği halinin göstergesi olabilir.


Çok sabit durmak

Ortalıkta zıplayıp durmamak kesinlikle iyi olacaktır, bu değişmez. Ancak, görüşmelerde korkutucu bir şekilde sakin olmayı da istemezsiniz. Bu haliniz insanları tedirgin etmenize ya da söylediğiniz şeyle ilgilenmediğiniz izlenimi yaratmanıza yol açabilir.

Psychology Today için yazılar yazan Dr. Jeff Thompson, karşıdaki kişiyi yansıtmanın insanların sizi pozitif ve ikna edici olarak algılamasını sağlayacağına dikkat çekiyor.

Poker suratınızdan vazgeçmek kolay olmayabilir, özellikle de doğanız çok fazla dışa vurumcu değilse; ancak nasıl algılanacağınız üzerinde bir etkisi olabileceğinden bunu denemeye değer.


Sözel olan ve olmayan iletişim arasında uyumsuzluk

Tümüyle doğru şeyleri söylüyor olabilirsiniz, ancak beden diliniz sözlerinizle örtüşmüyorsa, insanların yanlış fikre kapılmasına yol açabilirsiniz.

Aslında, Sacred Heart University'deki araştırmacılar  bütün bir çalışmayı bu olguya adadılar. Denekleri evli çiftlerdi, ancak bulguları son derece evrenseldi; sözel olan ve olmayan mesajlar örtüşmediğinde, "duygusal mesajın ağırlığını sözel olmayan sinyaller taşıyor."

Metnin orijinali için tıklayınız.