Telefon : +90 212 275 71 06  
Sabah Rutininizi Bozmanın 10 Parlak Yolu

Sabah Rutininizi Bozmanın 10 Parlak Yolu

Aşağıdakiler tanıdık geliyor mu: Derin uykudasınız, muhtemelen patronunuza yeni saç modeli hakkındaki gerçek hislerinizi söylüyorsunuz, ya da ofiste pantolonsuz gezinirken bakışlardan kaçmaya çalışıyorsunuz, ve ansızın hiç uyarı olmadan, sarsılarak uyku halinden amansız saat alarmı haline geçiyorsunuz. Ve sonra yatakta sendeleyerek otururken 60 dakikalık hazırlanma süresini bir şekilde 30 dakikaya sığdırmanız gerektiğini yoksa geç kalma riski olduğunu hatırlıyorsunuz.


Hiç şüphesiz sabahlar en kötüsüdür. Aslında, bazı tahminlere göre, dünya nüfusunun yalnızca %10'u "sabah insanı" olarak tanımlanıyor, geriye kalan afyonu patlamamış büyük çoğunluğun ise gün doğarken kapıdan çıkmanın pratik yollarını bulması gerekiyor.


İşte size sabah rutininizi bozmanıza yardımcı olacak hem teknolojik hem de sosyal en iyi çözümler.

21. Yüzyılda Uyanmak


IMAGE: FLICKR, N I C O L A

Birbirine bağlı buzdolapları ve kendini süren arabaların olduğu bir dünyada yaşıyoruz. O zaman neden size yardım edecek en son teknolojileri kullanmak varken hala eski "yüze soğuk su çarpma" tekniğine başvurasınız ki?

1. Bir akıllı saat kullanın
Sabahların bu kadar zorlu olmasının önemli bir nedeni de alarm çalmaya başladığında henüz uyanmaya hazır olmamamızdır. Her ne kadar anlaşılır bir şey olsa da, uyanmak için bir optimum zaman olduğu şaşırtıcı bir gerçektir, üstelik bunun için daha uzun uyumanız gerekmez. Bir akıllı alarm nefes alışlarınızı ve hareketlerinizi takip ederek uygu döngüsünde nerede olduğunuzu ve — belirli bir aralıkta — ne zaman uyanmış olmanız gerektiğini belirler. Akıllı alarmlar, form bileziklerinden Smart Alarm Clock gibi mobil uygulamalara kadar çeşitli biçimlerde olabilir.

2. Sabahınızı Spotify ile renklendirin
Müzik dinlemek enerjik hissetmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle Spotify üyeleri, sabah rutininize canlılık katacak çalma listeleri oluşturmuş ve paylaşmıştır. Banyoya bir Riskli İş slaydı koyduğunuzda hissettiğiniz enerji şokundan çok daha iyi sonuçlar veren müzik dinleme yöntemi ayrıca hazırlanırken plana bağlı kalmanızı da sağlayabilir. Her sabah aynı çalma listesini dinliyorsanız, sabah rutininizin çalan şarkıya ne kadar bağlı olduğunu ölçebilirsiniz.

3. Hazır olduğunuzdan emin olun
Programınızdaki bir toplantı ya da etkinliğe hazır olmamaktan daha kötüsü yoktur. İster konu kot yerine takım elbise giymek olsun ya da büyük toplantı için atıştırmalık bir şeyler almak olsun, ister yalnızca spor kıyafetlerini unutmamak,  To-Do Prime gibi, takviminizi düzenleyecek ve günün etkinlikleri için ihtiyaç duyduğunuz şeyleri edinmenizi sağlayacak bir uygulama kullandığınızdan emin olun.

4. Duşta geçirdiğiniz süreyi daha verimli kullanın
En iyi fikirlerden bazıları duştayken ortaya çıkar, bu süreyi günün önemli kararlarından bazılarını aradan çıkarmak için kullanabilirsiniz. O gün giyeceklerinizi planlamak ya da yazmaktan sıkıldığınız bir e-postayı yazdığınızı hayal etmek gibi basit şeyleri bile yapabilirsiniz. İkincisi için SpeechTrans Dictation gibi bir uygulama kullanın, bu sayede elleriniz serbest kalır ve cihazın ıslanma riski ortadan kalkar.

Gerçek hayatta sabahlarınıza müdahale et !

Kullanışlı bir uygulama kullanmak sabah rutinine çok şey katabilir, ancak bazı müdahaleler eski yöntemlere başvurulmasını gerektirecektir.

5. Dişinizi duşta fırçaların
Sabah müdahalesi, boşa geçen zamanın ortadan kaldırılması ya da optimize edilmesi ile ilgilidir ve duşta geçen zaman bunun için mükemmel bir örnektir. Bahsedilen e-postaları dikte ederken dişlerinizi fırçalamaya iki dakika ayırın. Genel hazırlanma sürenizi biraz kısaltacak ve hiçbir zaman kapıdan çıkarken geri dönüp dişinizi fırçalamak gibi saçma bir duruma düşmeyeceksiniz.

6. Kahve makinenizi zamanlayıcısını ayarlayın
Kahvenizi uzaktan hazırlamanızı sağlayan bazı uygulamalar ve kahve makineleri vardır, ancak bunlar daha fazla yaygınlaşana — ve daha uygun fiyatlı hale gelene — kadar, kahve makinenizi, siz hazırlanırken kahve yapacak şekilde programlayın. Bu şekilde dışarı çıkmaya hazır olduğunuzda kafeininiz de hazırlanmış olur.

7. Kahvaltıyı atlamayın — kısaltın
Günün en önemli öğününü atlarsanız sabahlarınız gerçekten acı verici hale gelebilir. Yalnızca zaman açısından kısıtlı olmanız, kahvaltıyı tümden gözden çıkaracağınızı anlamına gelmez. Bunun yerine kahvaltı bisküvileri gibi bazı sağlıklı ayak üstü kahvaltı seçeneklerini değerlendirin.

8. WWZD: "Zuckerberg ne yapardı?"
Facebook'un kurucusu ve Silikon Vadisi'nin yaramaz çocuğu Mark Zuckerberg sade ve tutarlı giyinmesiyle ünlüdür. Kendi sözleriyle aktarırsak, her gün aynı şeyleri giymek ona sabahları karar vermeye daha az zaman ayırma olanağı tanıyormuş. Her ne kadar Zuck'un yaptığı gibi kapüşon ile çalışmanız mümkün olmasa da, hafta boyu giyilecekleri Pazar akşamından düzenleyerek dolap başında geçen zamanı azaltabilirsiniz.

9. Gerekli tüm eşyaları bir arada tutun
Sağda solda anahtar, cüzdan, güneş gözlüğü gibi temel eşyaları ararken ne kadar çok zaman kaybettiğinizi düşünün. Sabah evden çıkışınızın olabildiğince sorunsuz olması için tüm bu eşyaları aynı yere — örneğin küçük bir tasa — koyma alışkanlığı edinin, bu sayede bunları kapıp sorunsuz bir şekilde evden çıkabilirsiniz.

10. Gece müdahaleleri konusunda pratik yapın
Sabahların kaotik olacağını biliyorsanız, savaşta avantaj elde etmek için geceden hazırlanmayı deneyin. Özellikle, giysilerin ütülenmesi ve işe götürülecek şeylerin paketlenmesi gibi zaman harcatan şeylerle ilgilenin. Önceden düşünmek çok da çığır açan bir müdahale olmamakla birlikte, sabah yapılacak işleri gece listeden çıkarmak, sabahları stresin azaltılmasına ve program dahilinde kalmanıza yardımcı olabilir.

Ryan Katon'ın “10 bright ways to hack your morning routine”. Makalenin orjinaline linkten ulaşabilirsiniz.