Telefon : +90 212 275 71 06  
Kişisel Linkedln profiliniz ile ilgili ipuçları :

Kişisel Linkedln profiliniz ile ilgili ipuçları :

Linkedin adayları bulmada sıklıkla kullandığımız bir platform. Linkedin'de profilinizi doldurmaya yönelik 11 SEO tavsiyesi yazısını sizin için türkçe'ye çevirdik, bazı maddeler ile ilgili Bilişim sektörü yeteneklerini bulmaya çalışan Talentra danışmanlarının tavsiyelerini de görüş olarak eklemek istedik. 

 

1. Profilinizi Tamamen Doldurun

 

Doldurabileceğiniz her bir alanı sizi tanımlayan anahtar kelimeleri kullanarak doldurduğunuzdan emin olun. Ne kadar çok bilgi eklerseniz, LinkedIn’in gözünde aramalar ile

 

o kadar daha ilişkili olacaksınız. Ama profilinizi sadece anahtar kelimeler ile doldurmamaya dikkat edin. İnsanlar size ulaşsa bile profilinizi sıkıcı bulabilirler.

 

Talentra Görüşü : Kendinizi tanımlamaya yönelik anahtar kelimeleri kullanın, diğer taraftan bazı profiller sadece bulunmak için anahtar kelimeler ile doldurulmuş olabiliyor, bunu farketmemiz elenmenize sebep olabilir. Deneyiminiz ile destekli olmayan anahtar kelimeler anlam taşımıyor olacaktır. 

 

2. Kişisel URL Edinin

 

LinkedIn SEO’nuz için yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri güzel ve hatırlaması kolay bir URL edinmek. Websitenize ve CV’nize de kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Mümkünse tam adınızı

 

URL’inizde kullandığınızdan emin olun. İsminizi sizden önce almış biri olsa bile kendi isminize biraz değişiklik yaparak da olsa kendinize ve iş kartınıza yakışan bir isim bulmaya çalışın.

 

3. Anahtar Kelime Açısından Zengin İş Başlığı Kullanın

 

İş başlığınızı olabildiğince iyi doldurarak, bunu yapmamış insanlardan avantajlı konumda olabilirsiniz. Başarılarınızı abartmadan, ama yaptığınız her şeyi açıklayarak doldurabilirsiniz.

 

Farklı anahtar kelimeleri |sembolü ile ayırarak web sitelerdeki sayfa adları gibi kullanabilirsiniz. İşinize dair birçok anahtar kelime aşağıdaki örnekteki gibi sıralandığında profilinizin aramalarda üstte çıkma ihtimali artacaktır.

 

Talentra Görüşü: Üstlenebileceğiniz unvanları sıralayabilirsiniz, diğer taraftan üste çıkmak için olmayan unvanları girmeyin.  


4. Network’ünüzü Genişletin

 

LinkedIn arama sonuçları bağlantılı olduğunuz kişi ve iş arkadaşlarınız ile şekilleniyor. Birinci derece tanıdıklarınızı, veya tanıdıklarınıza bağlı olan insanları ilk sayfalarda gösteriyor. Bu durumda ne kadar çok kişi ile bağlantı kurarsanız, ikince ve üçüncü dereceden bağlıolduğunuz profil sayısı daha da artacaktır. Sonuç olarak kollarınızı sıvayıp mümkün olduğunca

bağ kurun, sonuçta LinkedIn bir sosyal ağ.

 

Talentra Görüşü : Aramalarımızda bağlantı sayınızdan çok içeriğiniz önem kazanıyor. Uzmanlıklarınızı yeterli anahtar kelime ve içerik ile güncellediğinizde aramada ulaşıyor oluruz. Kimler ile bağlantıda olduğunuz da incelenebiliyor, dolayısı ile bizim görüşümüz sayısal çokluk yerine size faydalı bağlantılarınız olmasıdır. 

 

5. İlgili Gruplara Katılın – Ve Aktif Olun

 

LinkedIn, içinde bulunduğunuz grupların listesini sayfanızda tutuyor, bu da LinkedIn’e aramalarda hangi konuların sizin ile ilişkili olduğu hakkında daha iyi bilgi veriyor. Bu grupların çoğu konunuz ile ilgili, iletişim kurup yardım etmek isteyen aktif uzmanlarla dolu. Buralarda soru sorup, düşünceli cevaplar yazmak için vakit ayırın. Başkalarına yardım etmek bilinirliğiniz için çok iyi bir yöntem. Bağ kurup öğrenmek için karşınıza çıkacak her fırsatı değerlendirin bu işinizde de daha iyi olmanızı sağlayacaktır.

 

6. Websiteniz İçin Anahtar Kelimesi Bol Başlıklar Kullanın

 

LinkedIn’de İletişim Bilgileri sayfanıza 3 ayrı website adresi girebiliyorsunuz. Bu siteleri girerken başlık seçeneklerinden “Other”ı seçip URL’niz için anahtar kelime olabilecek şekilde doldurun. Bu kullanımdan, ilişkili anahtar kelime olarak da, insanlara websiteniz hakkında kısa bilgi vermek açısından da faydalanabilirsiniz.


7. Fotoğraf Yükleyin

 

İnsanların kime baktıklarını anlayabilmeleri için bir fotoğraf yüklemeniz gerekli – özellikle de sık karşılaşılır bir isminiz varsa. 734 John Smith’ten biri olup fotoğrafınızın olmaması herhangi birinin sizi bulması için kolaylık yaratmaz. Yüzünüzün belli olduğu net bir fotoğraf kullanın. Burası profesyonel bir ağ olduğu için arkadaş ortamı, bar gibi fotoğraflardansa profesyonel ve sadeyi tercih edebilirsiniz. Hatta tüm sosyal medya platformlarında (Google +, Twitter, Facebook, vb.) aynı fotoğrafı kullanmanızı tavsiye ederim. Böylelikle insanların diğer platformlarınıza da ulaşmasını kolaylaştırarak bir nevi kişisel pazarlama yapmış olursunuz.

 

8. İş Tanımlarınızı Optimize Edin

 

İş detaylarınızı, insanlara yaptıklarınızı anlatabileceğiniz bir nevi blog yazısı gibi düşünebilirsiniz. Buraya girdiğiniz bilgiyi doğru ve taraması kolay yazın, tercihen anahtar kelimeler kullanarak. Uzun paragraflar yazmayın, insanların okumaya vakti olmuyor. 3-5 cümlelik birkaç paragrafta toparlamaya çalışın. Liste, maddeleme gibi indirgemeye yardımcı yazım teknikleri kullanmanız tavsiye edilir.

 

9. Referans ve Onay Alın, Aynı Zamanda da Verin

 

Referans ve onay açısından zengin bir profil, çalıştığınız alanda etrafınızdakilere güçlü bir izlenim yarattığınızı söyler. LinkedIn aramalarında da onayları daha çok olan profillere önceliknverildiği söyleniyor. Bu yolla insanlara işinizde ne kadar iyi olduğunuzu gösterebilirsiniz. Onay ve referanslarınızda içten ve dürüst olun, karşılık beklemeyin. Sonuçları sizi şaşırtacaktır.

 

Talentra görüşü : Onay ve referanslar değerlendiriliyor, referansların dürüst yazılması ve karşılık beklemeden yapılması önemli.

 

10. Daha Çok Paylaşım Yapın – Özellikle de Kendiniz İle İlgili

 

LinkedIn’den paylaşım yaparak bağlantılarınızla iyi bir iletişim kurabilir, aynı zamanda son yazılarınıza, websitenize, projelerinize trafik sağlamak için kullanabilirsiniz. Paylaşımlarınız, bağlantılarınız ile iletişim halinde olmanızı ve onlaryoluyla daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar.

 

Talentra görüşü : Sırf paylaşmak için değil, paylaşmaya değer bilginiz varsa paylaşın.

 

11. LinkedIn Profil Linkinizi Her Yerde Paylaşın

 

Kendinizi pazarlarken bencil hissetmeyin, pazarlamak ve övmek arasında çok fark vardır. Kişisel pazarlama ile iyi fikirlerinizi ve değerinizi verimli bir şekilde paylaşabilirsiniz. Sizi gören kişilere sunabileceğiniz değerli bir veriniz var. Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri LinkedIn özel profilinizi olabildiğince çok yere koymak; iş kartınız, websiteniz, özgeçmişiniz, twitter sayfanız, Google + sayfanız, email imzanız vb. Kendinize güvenin ve kendinizi paylaşın.

 

Talentra görüşü : İhtiyaç duyduğunuz yerlerde paylaşabilirsiniz, bilgileriniz sosyal medya ortamında yeterli miktarda varsa arayanlar bulacaktır görüşündeyiz.