Telefon : +90 212 275 71 06  
Adım-Adım İş Arama Rehberiniz

Adım-Adım İş Arama Rehberiniz

Artık tam zamanlı bir iş arayansanız, işte size iş arama çalışmalarınızı düzenlemek için adım-adım bir rehber.

Yeni bir iş istiyorsunuz ve şu anda çalışıyorsanız, her yere özgeçmiş göndermeye ve gördüğünüz her işe başvurmaya başlama dürtünüzü bastırın. Şu anda diğer tüm işlerin sahip olduğunuz işe göre daha çekici gelme nedenini çok iyi anlıyorum, ancak işverenlere beğendirmek durumunda olan şeyin sizin özgeçmişinizin olduğunu unutmayın.

Kısa zamanda bir iş bulur ama o işten, şimdiki işinizden çok daha fazla nefret ederseniz, nihayetinde kısa süreli işlerden oluşan bir özgeçmişiniz olacaktır.

 Özgeçmişiniz, hiçbir yere varmayan işlerden oluşan uzun bir listeyle zarar görürse, hak ettiğiniz iyi bir işi elde etme çabalarınız da zarar görecektir. Kendinizi, şu anda sahip olduğunuz ama sevmediğiniz işten duygusal olarak yalıtabilir ve iş aramaya odaklanıp buna zaman ayırabilirseniz, umutsuzca iş aradığınız bir sürece göre çok daha başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz.

İşte yeteneklerinizi hak eden bir iş bulmaya giden basamaklar.

1. Geçmişinize bakın.

Bir günlük alın ve yazmaya başlayın. Şimdiye kadarki hayatınız hakkında yazın. Yapmaktan hoşlandığınız ve iyi olduğunuzu bildiğiniz şeyler hakkında yazın. Çoğumuzun inandığının aksine, kariyer geçmişiniz, iş arama sürecinizi düşündüğünüz kadar kısıtlamaz.

İstediğinizde tıp ya da hukuk gibi alanlara geçiş yapamazsınız, ama okuluna gitmeniz gerekmeden başka bir çok alanda kariyer değişikliği yapabilirsiniz. Yeni seçtiğiniz kariyer yolu ile eskisi arasındaki bağlantıyı kimse görmeden önce siz görmelisiniz.

Bu bağlantı belirgin olduğunda ve otomatik istihdam portallarının Kara Deliğinden kurtulduğunuzda, iş arama süreciniz çok daha kolay hale gelecektir!

2. Geleceğinize bakın.

Kariyerinizin geri kalanında geleceğe bakın. Uzun vadeli yaşam ve kariyer hedefleriniz nelerdir? Sizin için doğru olan iş sizi hedeflerinize yaklaştıran bir iş olacaktır. Yalnızca evinize daha yakın ya da geçerli işinizden biraz daha fazla kazandırıyor diye yeni bir işe girmeyin. Hedeflerinizi bundan daha yüksek tutun!

3. İstediğiniz sonraki işin ne tür bir iş olacağına karar verin.

Sonraki işiniz hakkında düşünürken, yapmayı sevdiğiniz ve iyi olduğunuzu bildiğiniz şeylere odaklanın. Bu etmenler, daha önce belirli bir işte çalışmış olmak kadar önemlidir.

Geçmiş deneyiminizi, her işte yaptığınız şeyler arasında yeni yöneticinizi en çok ilgilendirecek şeyleri vurgulamak için "elden geçirebilirsiniz", kariyerini başarıyla değiştirenler, daha önce belirli bir sektörde ya da işlevde çalışmamış olsalar bile bir işe alım yöneticisinin dikkatini bu şekilde çekerler. 

4. Kendinizi, yapabileceğiniz her iş için değil yapmak istediğiniz belirli işler için markalaştırın.

İyi markalama çok belirleyicidir. "Elimden her iş gelir ve her şeyi yapabilirim!" tavrıyla gitmeyin çünkü buna kimse inanmaz, ayrıca hiçbir işe alım yöneticisinin böyle bir İstihdam İhtiyacı olmaz.

İşe alım müdürleri, sorunlarını çözen insanları arar ve iş sorunları spesifiktir. Kendinizi her işi yapan biri gibi değil özel tür bir Sorun Çözücü olarak tanıtın.

İş arama sürecinizde odaklanmak istediğiniz iş türlerine ilişkin belirgin bir fikriniz olduğunda, iş arama odağınız ile ilgili bir paragraf yazın ve belirleyici olun!

Aşağıda iş arayan birinin bu süreç hakkında nasıl yazdığına ilişkin bir örnek yer alıyor. Bu paragraf yalnızca kendisine özel ve özgeçmişinde yer almayacak.

Hem mali hem de diğer açılardan ilgilenilmesi gereken oldukça büyük projelerde mekanik becerilerim ve proje yönetim deneyimimden yararlanabileceğim bir iş arıyorum. İşin konusu imalat, inşaat, hatta otomotiv sektörü ya da teknoloji olabilir.

Pratik operasyon bileşenlerini de içerecek, bir ekip yönetebileceğim ya da ekiplerin başarılı olmasına yardımcı olabileceğim bir ofis işi olacak. Yeni işimin unvanı Proje Yöneticisi, Operasyon Müdürü, Envanter Yöneticisi vb. olabilir.

5. Sesli İfade Edilmiş Özgeçmişinizi (HVR) yazın.

Sesli ifade edilmiş bir özgeçmiş, kulağa konuşuyormuşsunuz gibi gelen bir özgeçmiştir. Bir söyleşi tonuna sahiptir. Geleneksel, sıkıcı özgeçmişlere nazaran kişiliğinizi sayfa üzerinde (ya da ekranda) daha güçlü yansıtır.

6. Pain Letter hakkındaki bilgileri öğrenin.

Bir Pain Letter bir kapak yazısına hitaben yazılan yeni nesil bir yanıt mektubudur. Pain Letter olarak anılır çünkü işe alım müdürünüzün (ya da diğer adıyla sonraki patronunuzun) karşılaşabileceği sorun ya da İstihdam İhtiyacı hakkındadır. 

7. İş arama süreciniz için bir hedef ücret aralığı belirleyin.

İş arama sürecine girdiğinizde ücret talebiniz ne olacak? Bu, önceden belirlenmesi gereken önemli bir bileşendir! Hedeflediğiniz işler için bölgenizde ne kadar ücret verildiğini öğrenmek için Maaş ve Ücret Skalasını kullanın.

8. İş arama kanallarınızı seçin.

Aşağıda, bildiğim en etkili iş arama kanallarını (yaklaşım yollarını) bulabilirsiniz: 

  • Doğrudan işe alım müdürlerine yaklaşım (hedeflediğiniz işe alım müdürlerinin her birine posta yoluyla Pain Letter ve Sesli İfade Edilmiş Özgeçmiş gönderme); Doğrudan Kişi Üzerinden İş Arama olarak adlandırılır
  • Hedef pozisyonlarınız genellikle üçüncü taraf kişilerle doldurulmuşsa ve geçmişiniz aynı şekilde kafa avcısı dostuysa, personel bulucular sizin için harika bir iş arama kanalı olabilir
  • Ağlar (networking) herkes için müthiş bir iş arama kanalıdır ve
  • Son olarak, kendi kendinize danışmak, özellikle de işiniz yoksa, yeni bir iş bulmak için fantastik bir yoldur.

 9. Bir Hedef İşverenler Listesi oluşturun.

İş arama sürecinizi yayınlanmış iş ilanları ile sınırlandırmanız gerekmez. İstediğiniz herhangi bir işe alım müdürü ile iletişim kurabilirsiniz!

İş aramak için kullanabileceğiniz zamanı üçe ayırmanızı, bunlardan birini ağlar, birini yayınlanan iş ilanlarına yanıt vermek ve sonuncusunu iş ilanları yayınlamayan işe alım müdürlerine ulaşmak için kullanmanızı öneririm.

Bir iş ilanına yanıt verseniz bile, bir otomatik işe alım sisteminin işlemesini beklemek yerine işe alım müdürünüze doğrudan erişeceksiniz.

10. Listenizdeki her iş verenin işe alım müdürünü belirleyin.

11. Sesli İfade Edilmiş Özgeçmişinizi peşinde olduğunuz her fırsat için özelleştirin.

Doğrudan Kişi Üzerinden İş Arama sürecinizdeki başarının anahtarı bir robot gibi olmamaktır. Kendinizi, kendiniz gibi ifade etmelisiniz.

Pain Letter’ınız ve Sesli İfade Edilmiş Özgeçmişiniz işe alım müdürünün dikkatini zarftan çıktığı anda çekmezse, ya çöpe gider ya da İnsan Kaynaklarına.

Oysa siz bunu istemiyorsunuz! İşe alım müdürünüz ile bir insan gibi konuşmaya cüret edin, tıpkı benim şu an sizinle konuşurken yaptığım gibi. HVR'nizi her kullanımınız için özelleştirin.

12. Her fırsat işin bir Pain Letter yazın ve bunu HVR'niz ile birlikte gönderin.

Bu yazının sonunda Pain Letter bağlantılarını göreceksiniz. Hedef iş verenlerinizi Internet'te araştırın ve işe alım müdürlerinizin en muhtemel İstihdam İhtiyaçları hakkında fikir yürütün. Geceleri, bir sonraki muhtemel patronunuzun uykularını kaçıran şey nedir? Bu her ne olursa olsun, Pain Letter’ınızda bundan söz edeceksiniz!

13. Ağınızı etkinleştirin.

İş arama sürecine tanıdığınız herkesi dahil edin, ancak bu gizli bir iş arama süreciyse herkese değil yalnızca en iyi arkadaşlarınıza bilgi vermek daha iyi olacaktır! Tam zamanlı bir iş arayansanız, iş arama referans ağınıza dahil edebileceğinizin kişi sayısında bir kısıtlama yoktur. Bulunduğunuz yerden çıkın, biraz kahve randevusu verin ya da öğlen yemeği ısmarlayın ve haberi yayın!

14. Bir danışman kartviziti edinin.

Çalışan, iş arayan ve öğrenci olan herkesin bu günlerde bir danışman kartviziti olmalıdır çünkü artık hepimiz kendimiz için çalışıyoruz.  Vistaprint 'ten küçük bir tutar karşılığında ya da bir ofis sarf malzemesi tedarikçisinden bir danışman kartviziti edinin ve yeni danışmanlık karakterinize adım atın. Artık bir iş arayan değil danışmansınız!

15. İş arama etkinliğinizin takibini yapın.

İşinizi takip etmek için bir elektronik tablo ya da bir telefon uygulaması kullanın. Gönderdiğiniz her Pain Letter, kendinizi şımartan küçük ödüllerle kutlayın. Bunu hak ettiniz!

16. Vazgeçmeyin!

İş arama süreci bir projedir ve evinizdeki ıvır zıvırı temizlediğiniz bir hafta sonu projesine hiç benzemez. Haftalar ya da aylar sürebilir. Bazıları sizin kontrolünüzde olan ama bazıları olmayan bir çok etmen bu sürece dahildir.

Her geçen gün biraz daha ilerleme kaydediyorsanız iş arama süreciniz hakkında kendinizi harika hissedebilir ve güvenli alanınızdan dışarıya adım atabilirsiniz. Bu, iş arama sürecinizin en önemli kısmıdır ve ancak bu şekilde kendinizi yeni alanlarda geliştirebilirsiniz!

Liz Ryan’nın (Founder and CEO, Human Workplace) “Your 2016 Step-by-Step Job Search Guide”. Makalenin orjinaline linkten ulaşabilirsiniz.