Telefon : +90 212 275 71 06  
KEYİFLİ VE BAŞARILI BİR İŞ YERİ İÇİN  İPUÇLARI

KEYİFLİ VE BAŞARILI BİR İŞ YERİ İÇİN İPUÇLARI

Mutlu ve işini sahiplenen çalışanlara sahip olmak her şirketin arzusudur. Bulundukları kurumun  başarısını ve büyümesini destekleyen çalışanlar şirketleri başarıya götürür. Peki ya keyifli bir iş yeri kültürü oluşturmak ve mutlu çalışanlar elde etmek için neler yapılabilir? Colin Carter’ın verdiği bazı ipuçlarını şu şekilde sıralayabiliriz;


-Sonuçlar önemlidir, zaman değil.

Carter çalışanlarınızın iş yerinde geçirdiği zamana değil, verilen görevlerin sonuçlarına odaklanılması gerektiğini söylüyor. Daha fazla zaman harcamak verimliliğinde artacağı anlamına gelmeyebilir.


-Çalışanlara esneklik verin.

İş yerindeki özgürlük hissi çalışanlar için son derece önemlidir. Esneklik sağlayan şirketler daha verimli ve kaliteli işler elde edeceklerdir çünkü çalışanlarına güven duygusunu aşılamayı başarmışlardır. 


-Gereksiz süreçleri kaldırın.

Formalite uygulamalar, gereksiz toplantılar ve süreçler çalışanların için sinir bozucudur. Onların kendi işlerine odaklanmalarını zorlaştırır ve zamanlarını boşa harcıyorlarmış hissi yaratır. Bu yüzden, gereksiz süreçleri ortadan kaldırmaya çalışın.


-Çalışanlarınızla ilgilenin.

Çalışanlarla belli bir iletişim ve bağı yaratabilmek her organizasyon için kritiktir. Sorunları olduğu zaman paylaşabileceklerini ve şirket için önemli olduklarını hissettirmek gerekir.


-Şeffaflık önemlidir.

Carter şeffaf olun ve çalışanlarınızın “kimin için” ve “niçin” çalıştıklarını bilmelerini sağlayın diyor. Şirketten ve hedeflerinden haberdar olan çalışanlar daha mutlu olacaklardır.


-İlerleme fırsatı sunun

Herkes ilerlemek ve gelişmek ister. Bir çalışanın konumunun asla değişmeyeceğini hissetmesi işe olan heyecanını kaybetmesine neden olur.


-İş yaşam dengesi kurmalarına yardım edin 

Kişisel veya iş yeri ile ilgili sorunlar çalışanların verimliliği açısından önemlidir. Bu yüzden, olası sorunların çözümünde yardımcı rol oynamak önemlidir.


-Teşvik Edin

Onaylanma ve ödüllendirilme herkes için önemlidir diyen Carter, çalışanların her zaman teşvik edilmesi gerektiğini belirtiyor.


Sonuç olarak, sizler çalışanlarınıza özen gösterirseniz, onlar da geriye kalan her şeye özen gösterecektir.