Telefon : +90 212 275 71 06  
GÜNÜMÜZ  ÇALIŞANLARINI MUTLU ETMENİN 4 YOLU

GÜNÜMÜZ ÇALIŞANLARINI MUTLU ETMENİN 4 YOLU

Çalışanların tabiatı her geçen gün değişiyor ve gelişiyor. İhtiyaç sıraları ve önem verdikleri imkanlar geçmişten çok farklı. Artık sadece para odaklı düşünmüyorlar. Taleplerin çoğu parasal olmayan konularla ilgili. Bunların içinde, kişisel gelişim ihtiyaçları ve kendilerini kanıtlayabilecek bir atmosfere sahip olmak başı çekiyor.

 

Blessingwhite tarafından yapılan bir araştırmaya göre çalışanların çoğu; en iyi yaptıkları işi yapma fırsatı verildiğinde işlerine çok daha bağlanıyorlar. Ayrıca kariyer gelişim ve eğitim fırsatları onların memnuniyetini en çok arttıranlar arasında.

 

Bir lider olarak, bu değişimlere ayak uydurmak, çalışanların gelişimi içine yatırım yapmak ve zaman ayırmak önemlidir. Girişimci Andre Lavoie’nin  liderlere bazı tavsiyeleri şu şekildedir;

 

-Parasal olmayan motive edici faktörlere daha fazla önem vermek


Çalışanların işe olan bağlılığı ve tatmini artık aldıkları para ile ölçülmüyor. Kendilerini geliştirebilecekleri bir ortam, yapabileceklerini gösterme fırsatı ve iş dışında sahip oldukları sosyal çevre gibi kriterler önem kazandı.

 

-En iyi yaptıkları şeyi yapmalarına izin vermek


Çalışanlar sınırlandırılmadan hoşlanmıyor. İnisiyatif alabilecekleri görevler ve özgür hissedecekleri sorumluluklar bekliyorlar. Hayal güçlerine güvenildiğini hissedenlerin, işteki verimi son derece artıyor.

 

-Çalışanların hedef ve tercihlerini gözlemlemek


Liderlerin çalışanlarının kişisel hedeflerini bilmesi ve buna saygı göstermesi önemlidir. Kişilerin çalışma tercihlerini takip etmesi, gözlem yapması ve gerekirse bazı müdahalelerde bulunması günümüz çalışanlarının talepleri arasındadır.

 

-Şans eseri öğrenmeye izin vermek


Araştırmalar iş yerindeki öğrenmelerin %70’nin farkında olmadan gerçekleştiğini söylüyor. Başkalarını izleyerek, hata yaparak ve farklı kaynaklar kullanarak öğrenmeler çalışanların gelişimi açısından son derece önemli.

Çalışanların programlarını daha esnek hale getirerek gelişimleri için teşvik edilmelidirler.  Süreçleri gözlemleyerek kendi sistemlerini kurmaları ve yarar sağlamaları için zaman tanındığı zaman uzun vadede çok daha başarılı sonuçlar elde edilecektir.

 

Andre Lavoie