Telefon : +90 212 275 71 06  
Talentra'nın Deneyimlerinden 2015

Talentra'nın Deneyimlerinden 2015

2015 senesinin son günlerinde Talentra olarak geçtiğimiz yılı analiz ettik. Bilişim sektöründeki dalgalanmaların ve yeniliklerin bizlere yansımasını paylaşmak isteriz.

Bilişim ve Telekom sektörü, çağımızın son derece popüler, hızlı değişen ve gelişen bir alanı olduğu için, insan kaynakları talepleri de yıldan yıla ufak da olsa değişiklikler gösteriyor. Ülkemiz açısından bakıldığında ise bu son yıllarda iyice belirgin hale geldi.

 

2015 yılında Talentra’nın çalıştığı pozisyon oranları :

 

% 30 Yazılım - % 16 .Net,  % 9 Java, % 5 diğer

% 18 Satış

%   8 Mobil

%   8 IT Yönetim

%   8 Danışmanlık

%   7 Proje Yönetim

%   6 Analist

%   6 Sistem ve Ağ

%   3 Güvenlik

%   3 Dijital Pazarlama

%   3 Üst Yönetim

  

 

2015’de Yazılımcı Talepleri Liderdi

 

Ülkemizde çok uluslu donanım ve yazılım firmalarının ağırlıklı olduğu sektör yapılanması olması nedeniyle, buna uygun bir talep olduğunu ancak son yıllarda yerel yazılım firmalarının öne çıktığını görüyoruz.

Çok uluslu firmaların satış organizasyonları da sürekli gelişiyor, dolayısı ile satış pozisyonu talepleri, her daim bilişim sektörünün sıcak arayışları içerisinde.

 

Büyüyen, teknoloji tarafında yeni yapılanmaya giden, teknolojinin yetkin yönetim ile yönetilmesinin önemini gören şirketlerin CTO / IT Manager ve hatta son yıllarda oluşmaya başlayan CDO (Chief Digital Officer) taleplerini de önemli bir gelişme gösterirken, “Analist” ve “Proje Yöneticisi” pozisyonlarının önceki yılların trendinde ilerliyor.

 

2015 yılında şirketlerin e-fatura, e-defter uygulamalarına geçiş zorunluluğu, bu alanda hizmet veren şirketlerin artmasına ve organizasyonlarının agresif bir büyüme gerçekleştirmesine, dolayısı ile pazarda bu alanda deneyimli çalışan temininde rekabetin artmasına da yol açtığını gözlemlenmiştir.

 

Bir başka gelişme ise talep derinleşmesidir; Scrum Master, Fullstack Developer gibi dikey pozisyonlar gelmeye ve çoğalmaya başladı.  

Özellikle e-ticaret alanındaki firmalarda fonksiyonel bireylerin önemi arttı. Yani bir analistin UX/UI  konularında da tecrübeli olması ya da aynı zamanda kod yazabiliyor olması önem kazandı.

Trend olarak çevikleşen firmalarda Agile Dönüşüm Yönetici’leri, Product Manager’lar, Scrum Master ‘lar geleneksel yöntemlerle yönetilen firmalardaki proje yöneticisi arayışlarının önüne geçti.

 

Bilişim Sektöründe Pazarlama Yapılanmaları Gelişiyor

 

2015 taleplerinde, dikkat çeken başka bir alan Pazarlama oldu. Çok uluslu yapılanmaların pazarlama faaliyetleri genellikle yurtdışı merkezli olması, B2B firmaların ağırlıklı olması ve yerel firmaların ise daha küçük organizasyonlarla çalışmayı tercih etmeleri nedenleriyle, bilişim alanında pazarlama yapılanmaları küçük kalmıştı. Bunun değişmeye başladığı görülüyor.

 

GSM operatörleri ve bireysel pazara hitap eden şirketler bu kapsamın dışında çünkü onlar uzun yıllardır pazarlama fonksiyonlarını güçlü tutuyorlar.

 

Pazarlama alanında dikey bir uzmanlık olan Digital Pazarlama da 2015 içinde çok aranan fonksiyonlardan biri olmuş durumda. Sosyal medyanın ve dolayısıyla diital pazarlamanın ağırlık kazanması, klasik pazarlama faaliyetlerinin önemini de gündemde tutuyor.  


 2015 yılında Talentra’ya gelen pozisyon toplamının aylara dağılımı :


Ocak        : % 10

Şubat       : % 8

Mart         : % 9

Nisan       : % 10

Mayıs       : % 5

Haziran     : % 6

Temmuz   : % 12

Ağustos    : % 5

Eylül         : % 5

Ekim         : % 5

Kasım       : % 20

Aralık        : % 5 

 

2015’de istenilen yetkinliğe göre bulunması en zor olan uzmanlıklar şunlar oldu :

 

Android, IOS Developer

Scrum Master

Java Developer

Digital Marketing

Full-Stack Developer 

CRM Developer


 


2016’da Hangi Kariyer?

 

2015 taleplerine bakıldığında, bazı alanlarda arz-talep dengesinin bozuk olduğu ve talep olduğu halde, bu konuda insan kaynağının eksik olduğu görülüyor.

 

Yukarıda bahsedilen pozisyonların yanısıra 2016’da en çok talep alacak alanlardan birisi “Bilgi Güvenliği” olacak. Özellikle yılın son günlerinde yaşanan siber saldırılar, bu konunun önemini ortaya koydu.

Talentra bu alanlar dışında, her zaman aranan pozisyonların aynı düzeyde devam edeceği düşüncesinde. Mobil teknolojiler, big data – sıcak konular olmaya devam ediyor.  Java, C++, Ptyhon yazılım dillerinde yetkin deneyim, SAP modüllerinde danışmanlık deneyimi, CRM, BI uzmanlık alanları, iş bulma şansını arttıracak diğer alanlar olacaktır.

 

2015 yılı içerisinde çalıştığımız şirketlerin işe alım süreçlerindeki çalışmalarını değerlendirdiğimizde en hızlı ve kalifiye alımı gerçekleştiren şirketlerin E-Ticaret şirketleri olduğunu görüyoruz.

 

Yetkin İnsan Kaynaklarına Nasıl Ulaşılır?

 

Özellikle çok donanımlı ya da potansiyeli yüksek insan kaynağı bir çok farklı yerden teklif alabiliyor. Dolayısı ile o kişiyi almak isteyecek şirketin kuvvetli bir işe giriş paketi teklif etmesi gerekiyor.

Aday bulma sürecini çok uzatmamak ve süreci de empati kurarak yönetmek uygulanabilecek yöntemler arasında. Doğru aday çok kritik olduğu ve uzun vade getirisi çok olacağı için, bütçe piyasa değerlerini gözeterek belirlenmelidir.

 

Yetkin kişiyi işe almanın taktikleri :

Bazen doğru yetkinlikte elemanın bulunmasına karşın, işe alım aşamasında hatalar yapılıyor. Bu olası hatalardan kaçınmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şu şekilde sıralanabilir;


  Çalışılacak ortamın ve ekibin tanımlı olması kararı etkiler.

  İş tanımlarının ve kişiden beklentilerin önceden tanımlanması önemlidir.
  Doğru kişiye ulaşılmışsa, piyasanın biraz üstü ücret teklifleri için anlaşmaya açık olmak gerekir.

  Doğru kişiler için sunulacak kariyer hedefi açık ve belirlenmiş olmalıdır.
  Kişilerin yetkinliğine uygun değerlendirme yapmak önemlidir.


     2015 yılı içerisinde çalıştığımız şirketlerin işe alım süreçlerindeki çalışmalarını değerlendirdiğimizde en hızlı ve kalifiye alımı gerçekleştiren şirketlerin E-Ticaret şirketleri olduğunu görüyoruz.   


Sektörde uzmanlaşmak isteyen çalışanlara Talentra olarak şu mesajı vermek isteriz; 


Sektörde şirketlerin artan taleplerine karşılık az bulunan uzmanlık alanları; Android Developer, IOS Developer, Java Developer, Digital Marketing, Scrum Master, BI Consulting, CRM Consulting başta olmak üzere konusunda uzman olan tüm alanlar diyebiliriz. Dolayısı ile kişinin yetkinliklerine yakın hissettiği uzmanlık alanından birini seçip o alanda sürekli kendini geliştirmeye çalışması kariyer yolunda başarı için doğru yaklaşım olacaktır.