Telefon : +90 212 275 71 06  
EN BAŞARILI ŞİRKETLERİN SAHİP OLDUKLARI KÜLTÜR

EN BAŞARILI ŞİRKETLERİN SAHİP OLDUKLARI KÜLTÜR

Şirketlerin etkileyici bir kültüre sahip olmalarının önemi her gün artıyor. Artık iş arayanlar şirketlerin maaşları ve yan hakları kadar nasıl bir kültüre sahip olduğuna önem veriyor. Her ne kadar bir şirkette başarılı olan anlayış her şirkette aynı etkiyi yaratacak olmasa da, başarıları tüm dünya tarafından takdir edilen bazı şirketleri yakından inceleyelim.

 Zappos

Ekibe birini katacakları zaman ilk olarak kişinin şirket kültürüne uygun olup olmadığı değerlendirilir. Bu mülakatın önemi; bu aşamayı geçemeyen aday sürecin devamını göremiyor ve direk eleniyor olması. Yöneticilerin en hassas oldukları konu; şirkete katılacak olanların şirket kültürüne uyum ve katkı sağlayıp sağlayamayacağıdır. Bu hassaslıkları onların mutlu ve uyumlu çalışanlar yaratmasını sağlarken başarılarının anahtarı oluyor.

Warby Parker

Kendi özel tasarım gözlüklerini pazarlayan bu şirket komisyoncuları aradan çıkarıp fiyatları düşük tutuyor ve direk müşterilerine ulaşıyor. Sık sık etkinlik düzenleyen bu şirket, sanat ve eğlence programlarını ön planda tutarak pozitif bir şirket kültürü yaratıyor.  Yaklaşan bir etkinlik onların ekip olarak çalışmalarına büyük katkı sağlıyor. Çalışanları teşvik etmek için etkinlikleri oluşturan Warby Paker, tasarlanmış bir şirket kültürü yaratıyor.

Southwest Airlines

Havayolu sektörü genellikle asık suratlı çalışanlar ve huysuz müşteri hizmetleri ile anılsalar da, Southwest Airlines bu inanışları yerle bir ediyor. Çoğu müşterileri son derece sadık ve hizmetlerinden dolayı çok mutlular. Hedef ve vizyonlarını tüm çalışanlara güzel iletişim teknikleri ile aktarıyor ve bu sayede mutlu ve başarılı çalışanlar elde ediyorlar.

Twitter

Twitter çalışanlarının şirket hedeflerine motive edildiği Rooftop toplantıları ve takım odaklı çalışma ortamları ile ilham dolu hikayeler oluşuyor. Herkes çalışma arkadaşlarının ne kadar zeki olduğundan eminken dünyayı değiştiren işler yaptıkları inancına sahipler.

Chevron

Ekip olarak birbirini kollayan ve destekleyen bir kültürü benimsemeyi başarmış bir diğer başarılı şirket örneğidir. Sağladığı sağlık hizmetleri ve otomatik olarak tüm çalışanlarını üye yaptığı spor merkezleri bulunan Chevron sağlık odaklı kişisel eğitim programları sunuyor. Çalışanlarının düzenli molalar almasına uygun ortam yaratmak ile kalmayıp bu konuda son derece ısrarcı davranıyorlar. Diğer bir deyişle, Chevron çalışanlarının refahını ilk sırada tutarken onlara değerli olduklarını hissettirebiliyor.

Bu şirketlerin çoğu benzer para ve avantajları sunmalarına rağmen kültürlerini belirleyen kriter bunlar değil. Çalışanlara karşı tutum, güven ve sahiplenme zihniyetleri onları diğerlerinden ayıran en önemli özelliktir.

En iyi kültür tüm çalışanlarının güven hissettiği ve sıcak karşılandığı yerlerde bulunur. Herkes tarafından bilinen ve hayal edilen bu şirketlerin başarılarının önemli sırlarından biri  ‘kültür uyumu’ kavramına verdikleri önem ve hassasiyettir.

Duygu Sönal (Yazının orjinali Sujan Patel)