Telefon : +90 212 275 71 06  
Yeni Çalışanı Sıcak Karşılamanın 4 Yolu

Yeni Çalışanı Sıcak Karşılamanın 4 Yolu

Hayal edelim; bugün ilk iş gününüz ve siz hiç tanımadığınız insanlarla dolu bir iş yerine elinizde oryantasyon kitabı ile giriyorsunuz. Gergin ve kaybolmuş hissetmeniz olası. Nasıl davranmanız gerektiğini ve yardım için kime danışacağınızı bilmeden, oradan oraya yürüyorsunuz. Şimdi ne olacak?

İşe başlama ve alışma zorlu bir süreç olabilir. Bu süreci kolaylaştıracak insanlar yalnız İK departmanından olmak zorunda değil. Tüm çalışanlar yeni işe başlayanın adapte olmasını kolaylaştırmak için bir şeyler yapmalıdır. Yeni çalışanın ekip tarafından desteklenmesi çok önemlidir çünkü eski ve yeni çalışanlar birbirlerine bu şekilde alışırlar. Bu alışma arkadaşlıklarını besler bu da; daha iyi performans ve daha mutlu çalışanlar yaratmanın anahtarıdır.İşte bu yüzden, tüm çalışanlar yeni işe başlayanın adapte olmasını kolaylaştırmak için bir şeyler yapmalıdır.

Tüm ekibin rol oynayabileceği ve işe yeni başlayanın alışma sürecini kolaylaştıracak bazı yaratıcı yollar uygulanabilir ;

1)      Yeni işe başlayanı Cuma günü tanıtın

Pazartesi sabahı, herkes meşgul ve yeni haftanın planlaması ile uğraşıyorlar. Yeni birinin gelmesi ve çalışanların onla ilgilenmek zorunda kalması can sıkıcıdır . Çalışırlarken dağılmak istemeyeceklerdir ve bu negatif bir başlangıca neden olabilir. Onun yerine Cuma günü son saatlere doğru tanıtılan yeni çalışan herkes tarafından çok daha olumlu karşılanıp, daha fazla zaman ayrılacaktır.

Daha da güzelini düşünelim; yeni çalışanların bir şirket organizasyonunda veya bir yemekte tanıştırılması. Takvimler buna göre ayarlanır ise, yeni çalışan herkes ile tanışabilecek ve konuşabilecek fırsatı bulur. Ayrıca gerçekten iyi bir başlangıç olur.

2)      Eşleştirme sistemi kullanın

İşe alışma döneminde yeni ve öğrenilmesi gereken onlarca şey vardır ve çalışan bunların altında kalabilir. Onları yalnız bırakmayın.

Yeni başlayanlara bir danışman ya da meslektaş desteği verin. Onlar tüm soruları cevaplayabilir, iş ile ilgili birçok ipuçları verip onlara her an yardımcı olabilir.

3)      Hoş geldiniz gelenekleri oluşturun

Alışma süreci, bireysel olarak tüm ekip üyelerini ve bütün olarak tüm şirketi tanıma ve adapte olma sürecidir. Bu süreci en verimli şekilde geçirebilmek ve tüm çalışanları motive edebilmek için bazı gelenekler oluşturulabilir.

Şirket yapı ve vizyonunuza uygun hoş geldin gelenekleri bulun. Bu sistem ile süreç tüm ekip tarafından güzel geçer. Bu gelenek her yeni işe başlayan olduğunda pasta kesilmesi veya tüm ekibe kahve ısmarlanması şeklinde olabilir.

4)      Takımlar halinde şirket turu düzenleyin

Yeni başlayana herkes çalışma masasını ya da patronun odasını gösterebilir. Ama her farklı kişiden öğrenilebilecek yeni yerler ve tüyolar vardır. Hangi fotokopi makinesi daha iyi çalışıyor, en yakında bulunan restoranlardan hangisi daha iyi veya hangi konferans odasında ses yalıtımı güzel. Bunlar gibi onlarca ayrıntı yeni başlayan için son derece kıymetlidir.

Bu maddelerin birkaçının uygulanması, yeni çalışanın çok daha rahat ve uyumlu başlamasını sağlarken, aynı zamanda sıcak bir karşılama olmuş olur.


Duygu SÖNAL (Yazının orjinali Matt Straz)