Telefon : +90 212 275 71 06  
21. YÜZYIL PATRONU

21. YÜZYIL PATRONU

Son yıllarda okul öncesi ve ilkokul eğitimlerinde büyük değişim yaşanıyor. Bilim, öğrenmede kritik olan sosyal ve duygusal faktörlerin önemini gözler önüne seriyor. Bilimsel gelişmeleri takip eden bir çok okul, öğrencileri için öz benlik ve duygusal okuryazarlığı geliştirebilmek için ciddi zamanlar harcıyor. Araştırmalar gösteriyor ki eğer sınıflar öğrenciler için duygusal yönden sağlıklı ise, öğrencilerin beyinleri çok daha iyi çalışıyor ve başarıları artıyor. Bu yeni pedagoji erken eğitim sistemi dışında tam olarak keşfedilmese de bazı iş dünyası liderleri tarafından hızla fark edilmeye başladı.
 
 
Westergren bazı istisnaların olabileceğinden bahsetse de, 21. yüzyılın başarılı patronlarının çoğu yönetim uygulamalarının benimsediği militarist ve yukarıdan aşağı komuta kontrol sistemi yerine, çalışanlara sağlıklı bir çalışma ortamıyla beraber, güven ve değer duygularını aşılayabilenlerden çıkacağını düşünüyor. https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gif
 
 
Mükemmel patron modeli artık değişiyor. Bu değişime olan gerekliliğin farkına varabilenler, başarıyı yakalayanlardan olurken, klasik sistemden kopamayan ve gelişime kapalı olanlar ise geride kalıyor. Liderlik kavramı büyüleyici bir evrim sürecinin içinde, bu gidişle yüzyıl sonraki patronlar yepyeni bir liderlik soyunun örneklerini oluşturacaklar.

 

Duygu SÖNAL (Yazının orjinali Tim Westergren)