Telefon : +90 212 275 71 06  
Startup - Öncelikli Olan Roller ve Yetkinlikler

Startup - Öncelikli Olan Roller ve Yetkinlikler

Bugüne kadar 2 startup şirket kurdum. Onun öncesinde bir kaç startup şirketin sürecini yaşadım. Dolayısı ile en iyi neyi yaparsın deseler herhalde ilk söyleyeceklerimden biri iyi bir startup başlatıcısıyım demek olurdu.

Bu kadar çok startup içerisinde yer almak bilinçli bir hareket miydi? Hayır değildi, bazen gelişmeler buna sebep oluyor. Diğer taraftan proje yapmayı seviyorsanız, sıfırdan iş geliştirerek bir hedefe gitmek ve bunu da kendi doğrularınız ile yapmak istiyorsanız, startup’lar sizi çekiyor olmalı. 

Startup deneyimlerim sayesinde epey done topladığımı düşünüyorum.

Öncelikle şunu söylemek lazım, startup süreci genelde beklenilenden çok daha zorlu bir süreç. Kendi startup’ımı başlattıktan bir süre sonra bende şu görüş hakim olmuştur: Ben daha önce ne kadar kolay para kazanmışım :)

Peki, bütçenin kısıtlı olduğu startup’larda öncelikli olarak hangi profiller ekipte bulunmalı? 

Ben burada doğrudan uzmanlıklar vermek yerine olmazsa olmaz 3 rolden ve katacağınız insan kaynağında öncelikli olarak aramanız gereken yetkinliklerden bahsedeceğim.

Her şirkete İnsan Kaynağı seçimi tabii ki çok kritik, hele bir de startup şirketseniz daha da önem kazanıyor. Çünkü şirket dediğiniz onu oluşturan insan takımından oluşuyor. 


Başlangıç için olmazsa olmaz roller :


Finans : Şirket kuruluşundan itibaren şirketin başarısı da, başarısızlığı da sonuçta şirketin kendini döndürüp döndürememesi ile direkt ilişkili. Gerek kısa vadede gerekse uzun vadede şirketin kendini döndürmesi bekleniyor olsun, ilk günden itibaren finansı doğru planlayıp yönetebilecek biri olmalı.


İş Geliştirme : Startup şirketin ana rolü “İş Geliştirme” dir.

Şirket vizyonu, stratejileri, şirket çözümlerinin geliştirilmesi, süreçler, operasyon, görev tanımları gibi her konunun sıfırdan tanımlanması gerekir. Dolayısı ile şirkette İş Geliştirmeci profili olmazsa olmaz bir profildir.


Digital Pazarlama : Ne kadar pazardaysanız o kadar büyürsünüz. Bir atasözümüz vardır “gezen kurt aç kalmaz”, artık günümüz için şunu da ekleyebiliriz : “digital  medya’yı verimli kullanabilen startup aç kalmaz”. Minimum bütçe ile büyük şirketler ile yarışabilecek güç, bugün doğru bir strateji ile Digital Pazarlamadan geçer.


Ben startup firmalar için öncelikli olarak bu 3 rolü önemsiyorum.

Tabii şirketin temel uzmanlık alanları ile ilgili rolleri yazmıyorum. Sunulan hizmet, çözüm veya ürün bağlamında olmazsa olmaz roller de gerekecektir.  

Organizasyonu en baştan tanımlı ve planlı yaparsanız sağlam bir temel ile devam edersiniz. 

Esas soru belki de şu olmalı: Organizasyonunuza katacağınız İnsan Kaynağında hangi yetkinlikleri öncelikle aramalısınız?


-       Esneklik :  Ben başlangıç kadrosu için birinci şart olarak bunu arardım: Esnek bakış açısı. Değişimlere çok kolay adapte olup, motivasyonunu bozmadan devam eden kişilikler.


-       Çözüm odaklılık :  Tabii ki her şirkette çözüm odaklı insanlar aranıyor. Startup’larda ise çözüm odaklılık, diğer birçok yetkinlikten daha ön planda bulunuyor. İşler karşısına çıktığında kolları sıvayıp üzerine giden insan modeli. 


-       Müşteri odaklılık : İlk müşteriler startup’lar için çok kritik. Öncelikle pazara nüfus etmek gerekir, bunun için hizmeti farklılaştırmak önemlidir. Bunun için müşteriyi iyi dinlemek, iyi anlayabilmek ve memnun edebilmek gerekir.


-       Sabır ve disiplin : Startup demek uzun süre şirketin kendine yatırım yapması demektir. Geri dönüşleri hemen olmayacaktır. Kurumsal yapının oturması vakit alacaktır. Dolayısı ile misyona kilitlenmek, yılmadan sabır ve sebat ile hedefe ilerlemek gerekir. Bu sadece bir iki kişinin değil, startup ekipte bulunan herkesin sahip olması gereken bir yetkinliktir.


-       Çeviklik :  Hem organizasyon ihtiyaçlarına hem de müşteri isteklerine karşı çevik bir yaklaşım sergilemek, startup şirketin hız almasında önemli bir etkendir.


-       Araştırmacı yaklaşım :  Bir startup’da bilinmeyen çok olacaktır. Meraklı ve araştırmacı karakterler o şirketin ilerlemesinde ciddi etkiler yaratır.  

 

Bu arada ekibe katılan kişi daha önce bir startup’da çalıştı ise yukarıdaki yetkinlikleri kazanmış olma olasılığı yüksektir. Kurumsal yapıdan gelen çalışanlar ise bilgi ve deneyimleri ile şirkete önemli katkılar sağlayabilir. Bu da startup şirketin dinamizmine ayak uydurabilmelerine bağlıdır.


Günnur AKTOROS