Telefon : +90 212 275 71 06  
Baş Edebileceğinizden Fazla Açık İş Pozisyonunuz Olmasının On Nedeni ve Bunu Değiştirmenin Yolları

Baş Edebileceğinizden Fazla Açık İş Pozisyonunuz Olmasının On Nedeni ve Bunu Değiştirmenin Yolları


İşte pozisyonları dolduramamanızın on nedeni ve bunu değiştirmek için yapabilecekleriniz.


  1. Beklentileriniz gerçekçi değil. Resepsiyoncu ve yönetici asistanı gibi idari personelde derece aramak düpedüz saçmalık. İyi bir idari yardım bulmak yeterince zor. Neden daha fazla zorlaştırıyoruz ki? Nitelikleri belirlerken mantıklı ve gerçekçi olun.
  2. Bir zaman atlamasına sıkışıp kalmışsınız. Bir iş için düşünülen bir adayda belirli bir SAT skoru istemek (gerçek hikayedir) benim kitabımda başarısız not anlamına geliyor. İş yerinde düşük performans notu alan bir sürü akıllı insan tanıyorum. Asıl önemli olan şeye, yani potansiyele odaklanın.
  3. Yetenek sizin için bir öncelik değil. Bu bir öncelik olsaydı, her gün organizasyonunuz için uygun olan insanların peşinde olurdunuz.
  4. O kadar da etkileyici değilsiniz. Üzgünüm ama birinin bunu size söylemesi gerekiyor, ama web sitenize baktığımda o kadar da etkileyici görünmüyorsunuz. Web sitesiniz sizinle ilgili her şeyi yansıtır ve bana hiçbir şey söylemiyor. Bunu değiştirebilirsiniz. Hemen bir danışman bulun ve zaman kaybetmeden yarattığınız izlenimi düzeltin.
  5. Merhaba dediğinizde beni yakaladınız ve "Bir saniye beklerseniz şu telefona yanıt vereyim..." dediğinizde beni kaybettiniz. İşe alım müdürleriniz adayları kaçırıyor. Bu tümüyle onların hatası değil. İşe alım sürecinize dahil olan herkesin iyi bir izlenim bırakmanın önemini bildiğinden emin olun. Onları, adayları soğutmak yerine kazanma konusunda eğitin.
  6. İtibarınız sizi ilerletir, üstelik iyi bir şekilde de değil. Yakın zamanda Glassdoor için CEO'ların Glassdoor'u Göz Ardı Edememelerinin 3 Nedeni başlıklı bir web semineri vermiştim ve bu site hakkında çok az yöneticinin bilgi sahibi olduğunu öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Glassdoor, çalışanların ve önceki çalışanların şirketleri ve bu şirketlerin yönetimlerini gözden geçirdiği şeffaf bir topluluk. Hazırlıksız yakalanmayın. İstihdam markanızın itibarını yönetin. Gerçekte elinizde olan tek şey bu.
  7. İşe almak için çok uzun konuşuyorsunuz. Yakın zamanda son derece aktif bir emlak pazarında bir ev satın almıştım. Etrafımda süren teklif savaşlarından kurtulmak için bir strateji geliştirmem gerekti. Siz de aynısını yapmalısınız. İşe alma sürecinizde daha çevik olmanızı sağlayacak ve hareketli bir iş pazarının çılgınlığını önleyecek farklı ne gibi şeyler yapabilirsiniz?
  8. Her zaman işe alım yapıyormuş gibi görünüyorsunuz. Doldurulan iş pozisyonlarını web sitenizden nasıl kaldıracağınızı öğrenmemişsiniz. Biri yeniden ayrılırsa diye bunları bırakmanın iyi bir fikir olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Belki de değildir, çünkü bu şekilde şirketinizde döner bir kapı varmış gibi görünüyor. Web sitenizde açık pozisyonların yönetimi için birini atayın ve dolduğunda bu pozisyonların web sitesinden kaldırıldığından emin olun.
  9. Ajans ücretlerini ödemeyi reddediyorsunuz. Aferin size! Bu, işe alım sorumlusuna doğru insanları işe almak için yatırım yapmaya gönüllü kişiler için daha fazla zaman bırakıyor, bunlardan bazıları şu anda sizin için çalışıyor olabilirdi.

 Üzerinizde çok fazla yük var ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Yalnız değilsiniz. Firmanız için doğru kişiyi işe almak kayda değer düzeyde düşünme gerektirir. Tabi ki paralize olmak ve ilerlemek için hiçbir şey yapmamak çok da işe yaramayacaktır. Yardım alabilirsiniz.    

Yazının orijinali için tıklayınız.