Telefon : +90 212 275 71 06  
İşe alım sorumlusunun dikkatini çekmek için aşağıdakileri öz geçmişinize ekleyin

İşe alım sorumlusunun dikkatini çekmek için aşağıdakileri öz geçmişinize ekleyin

Onlara hayır demeleri için bir neden vermeyin. Bunun yerine başvurunuzu sonraki aşamaya almaları için nedenler vererek onları şaşırtın.


İşe alım sorumlularının ve işe alım yöneticilerinin, görüşme için onaylamak ya da geldikleri kağıt yığınına geri göndermeden önce öz geçmişinizi okumak için yalnızca ortalama yedi saniye harcadıklarını biliyor muydunuz? Bu, potansiyel bir işvereni etkilemek için yeterli bir zaman değil. Ama kağıt yığını sizin iş arama kaderiniz olmak zorunda değil. Sertifikalı öz geçmiş yazarı ve Pathfinder Writing and Career Services kurucusu Dawn Rasmussen ve Glassdoor’un kendi Ultimate Guide to Resumes ipuçları bir işe alım sorumlusunun dikkatini yakalayacak bir öz geçmiş hazırlamanıza yardım edecek.


1. Temiz ve öz format

Grafikler ya da diğer infografik ögeleri eklemenin öz geçmişinizi öne çıkaracağını düşünebilirsiniz. Ama öz geçmişinizin daha işe alım sorumlusunun önüne gelmeden bir bilgisayar tarama programından geçmesi gerekebilir ve bu cafcaflı şekiller ve semboller bilgisayarın kafasını karıştırabilir. "Öz geçmişinizi bir çevrimiçi iletim olarak gönderiyorsanız" diye açıklıyor Rasmussen, "bu göz alıcı grafikler, belgenizi taramak için ayarlanan yazılı sisteminden geçmeyecektir. Bu durumda grafikleri daha az bir belge hazırlamak önemlidir, bu şekilde yazılımdan geçebilirsiniz." Öz geçmişinizin doğru ellere ulaşmasını sağlayacak başka bi ipucu var mı? Kılavuzumuzda yer alan talimatlarla, öz geçmişinize ekleyebileceğiniz anahtar sözcükler için iş tanımını araştırın. İşiniz için "enerjik", "lider" ya da "öğrenmeye hevesli" gibi sözcükler geçerliyse eklediğinizden emin olun.


2. Düzenli bilgi

Rasmussen'e göre "bir işe alım sorumlusuna ya da her gün öz geçmişleri incelemekle görevli birine sorsanız çoğu kişinin berbat bir iş düzenleme bilgisine sahip olduğunu söyler." Yalnızca öz geçmişinizi temiz bir şekilde düzenleyerek yarışta birkaç adım öne geçebilirsiniz.

Bir öz geçmişi düzenlemenin bir çok yolu vardır, ama kılavuzumuzun önerdiği iki iyi format kronolojik öz geçmiş ve işlevsel öz geçmiştir. Bir kronolojik öz geçmiş için kılavuzumuzda "en son iş geçmişinin en üste yazılması" öneriliyor. "Çalıştığınız pozisyonları ters kronolojik sırada listeleyin, en son pozisyonlar en üstte ve en eski pozisyonlar en altta olsun." Kılavuzumuza göre işlevsel bir öz geçmişte, amacınız "deneyimizin ilgisini vurgulamaktır”. "İşlevsel bir öz geçmiş yaratmak için profesyonel özetinizi, becerilerinizi ve iş deneyimi bölümünü belirgin bir biçimde başvurduğunuz pozisyonlarla ilgisinin yakınlığına göre düzenlersiniz. Bu format öz geçmiş boşluklarını en aza indirmek isteyenler ya da yeni bir sektöre geçenler için en iyi yoldur." Ayrıca kombine bir öz geçmişte bu stillerin bir karışımını da hazırlayarak bir sürpriz yapabilirsiniz.


3. Tanımlı bölümler

Ne tür bir öz geçmiş hazırlamak istediğiniz fark etmez, ister kronolojik olsun ister işlevsel, her bölümün ayrı bir şekilde tanımlandığından emin olmalısınız. Rasmussen'e göre burada anahtar bileşen, "bir okuyucuyu çekmek istediğiniz yöne doğru yönlendirmek. Nereyi vurguladığınızı tahmin etmek durumunda kalmak istemezler." Rasmussen, öz geçmişinizin her bölümünü kalın yazı tipi ile işaretlemenizi öneriyor.


4. Nitelikli sonuçlar

Kılavuzumuz, yalnızca şirketinizin satışlarını nasıl artırdığınızı yazmamanızı; bu satışları ne kadar artırdığınızı rakamlarla göstermenizi öneriyor. Kılavuza göre "Öz geçmişinizi somut başarıları açıklamak için kullanın". “İstatistiklerin tutarlı olduğundan, yüzdelerin düzgün yerleştirildiğinden ve işletme jargonunun sektöre göre doğru şekilde kullanıldığından emin olun."

Ayrıca bu rakamları ve başarıları da kalın harflerle yazmak isteyebilirsiniz. "Her istihdam kaydındaki dikkat çeken başarı öykülerinizi kalın harflerle ve ön planda belirtin” diyen Rasmussen ekliyor: "Konuya daha da mı dikkat çekmek istiyorsunuz? Her pozisyonundaki iş başarılarından söz etmek istiyorsanız, her öyküdeki rakamları ve sonuçları kalın harflerle yazın. Bu sayede işe alım sorumluları belgenizin ilk incelemesinde hızlı bir göz atarken bunlar özellikle öne çıkacaktır. Her cümlenin başında yer alan kalın harfli rakamlar ve sonuçlar işe alım sorumlularının işleri ne derece başardığınızı görmesini kolaylaştırır."


5. Etkililik

Öz geçmişiniz sürüp gidiyorsa okuyucunuzu kaybedebilir ve görüşme fırsatını kaçırabilirsiniz. "Okuyucuyu belgeniz üzerinde ilerletme konusunda etkili olmak öz geçmişin daha anlaşılır ve kolay olmasını sağlar" diyen Rasmussen ekliyor: "Şu anda bir çeşit yüzeyden sıyırma ekonomisi yaşıyoruz, bu yüzden açık bir şekilde doğrudan konuya girmek çok önemli. Bu yüzden aşağıdaki ipucunu deneyin: Aynı şirkette birden çok pozisyonda bulunduysanız, her pozisyon için ayrı bir başlık açmak yerine aynı iş yerindeki iş unvanlarınızı ve çalıştığınız tarihleri sıralayın ve en yeniden başlayarak en eskiye doğru gidin. Bu sıralama hamlesi işe alım müdürünün dikkatini çeker çünkü pozisyonları birbirinin altına yerleştirerek dereceli şekilde yükseldiğinizi gösterirsiniz."

Öz geçmişinizi kısa ve öz tutmanın bir yolu da, kılavuza göre, "yalnızca etki yaratacak becerilerinizi dahil etmek ve [Microsoft Word ya da e-posta kullanabilme] gibi temel olan ya da başvurduğunuz iş ile ilgili olmayan becerileri ekleyerek kalabalık yaratmamak."


6. İyi tasarlanmış tanımlayıcılar

Bilin bakalım her öz geçmişte ne yazılıyor? Herkes kendi öz geçmişinde sıkı çalıştığını yazar. Yani, kılavuzumuza göre, "sıkı çalışman" ve "kendini motive eden" gibi hep kullanılan genel ve belirsiz tanımlayıcıları tercih etmeyin ve daha spesifik cümleler kullanın. Kılavuzumuz "sizi yarışta öne geçirecek becerilere ve başarılara odaklanmanızı" söylüyor.


7. Sergilenen güvenirlik

Her işe alım sorumlusunun öz geçmişinizde görmek isteyeceği şey güvenirliktir. "Seviyeleri ya da pozisyonları değiştirmeden sürekli şirket değiştiriyorsanız, bu durum işe alım sorumluları için emin olmadığınız ya da güvenilir olmadığınız konusunda bir uyarı olabilir" diyor kılavuzumuz. Yani ne yaptığını bilmeyen bir çalışan olarak görünmek istemiyorsanız "yalnızca başvuruda bulunduğunuz sektör ile en ilgili şirketleri listeleyin." Yine kılavuza göre, bunu yaparsanız "her zaman 'farklı alanlarda başka deneyimler vardır, istek üzerine daha fazla ayrıntı verilebilir' [gibi] bir dip not ekleyebilirsiniz."


Yazının orijinali için tıklayınız.