Telefon : +90 212 275 71 06  
Her gün kullandığımız şeyler için 30 çevre dostu alternatif

Her gün kullandığımız şeyler için 30 çevre dostu alternatif


Ben bu yazıyı yazarken milyonlarca insanın Mars'ta yaşaması imkansızdı. Şimdiye kadar gördüğümüz en yakın şey Matt Damon'ın fütüristik bir uzay filminde kendi patateslerini yetiştirmeye çalışmasıydı. 


Bundan dolayı birçok insan günümüzde gezegenimize yaptığımız şey hakkında endişeleniyor ve bunun iyi bir nedeni var. İklim değişikliği ile ilgili alarm veren veriler ve tükenen kaynaklar ortalama bir insanı kendi bıraktığı iz ve bunu değiştirme yeteneği konusunda düşündürüyor. 


Ama Amerikalıların 4'te 3'ü çevre konusunda endişelenirken, çok daha azı sürekli olarak bu konuda bilinçli davrandıklarını söyleyebiliyor. Yalnızca 5'te 1'i bunu sürekli yaptığını söylüyor. 


Bunun nedeni her zaman Kutuplardaki ya da uzak yerlerdeki iklim değişikliğinden bahsetmemiz olabilir ya da belki de rahatlığımızdan vazgeçmek istemiyor, nasıl değişiklik yapacağımızı bilmiyor veya bu konuda bir araştırma yapmaya zaman ayıramıyoruzdur. 


Ancak milyonlarca insanın "beşte 1'i" (ve bu yalnızca ABD'de), "bu konuda hiç bir şey yapmazken" sorun giderek katlanıyor. Özellikle Büyük Pasifik Çöp Yığını olarak bilinen kaygısızlık abidesi artık Fransa'nı üç katı büyüklüğe ulaştığında, çevre artık başkasının sorunuymuş gibi görünemez. 


Üstelik pozitif, etkili bir değişim sağlamak şaşırtıcı şekilde kolay. Kahve kapsülü kullanmak yerine yeniden kullanılabilir bir kahve filtresi kullanın. Çamaşır deterjanınız mı bitti? Doğal içerikleri olan bir tane deneyin. Fark yaratmak ya da çöpünüz turşu kavanozuna sığmadığı için suçluluk duymak için arka bahçenizde ne yetişirse onunla yetinmeyi beklemeyin. Tüm evinizi bir gecede çevre dostu hale getirmek değil de tek bir değişiklik yapsanız bile olumlu bir şey yapmış olursunuz. 


Her gün kullandığınız temel şeyleri, size bir sıkıntı yaratmadan çevre dostu alternatiflerle değiştirmek isterseniz aşağıdaki 30 maddeyi okuyun:


1. Allbirds ayakkabılar


Allbirds şöhretini "dünyanın en rahat ayakkabıları" olarak (bizim de kabul ettiğimiz bir iddia) ve sürdürülebilirliğe olan taahhütleri ile kazandı. 

Kült haline gelen startup şirket, ikonik yün koşu ayakkabıları için süper yumuşak, nemi emen, sıcaklığı ayarlayan merinos yünü ve en yeni koleksiyonu için kullanıyor ağaç lifleri (gübreyi minimum a indiren ve sulama yerine yağmur ile beslenen Güney Afrika çiftliklerinden elde edilen) kullanıyor. 

Yeni ağaç lounger'ları ve koşu ayakkabılarının yanı sıra yün koşu ayakkabılarını ve lounger'ları denedik ve bizce doğru kararı vermeniz garanti. 

Dünya Günü için Allbirds sürpriz bir sınırlı sürüm koleksiyon çıkardı. 


2. Kurulama bezleri ve bambu alternatifler

Tek kullanımlık olması gerekmiyorsa, belki de hiç olmamalıdır. %100 organik pamuklu kurulama bezleri kağıt havlular için harika bir alternatiftir, zira bir sürü bulaşık kurulayabilirsiniz. 

Gerçekten kağıt havlu gerekiyorsa, bambudan yapılanları düşünün (bunlar da yeniden kullanılabilir).   


3. Yeniden kullanılabilir pazar torbaları

Her yıl, bir sürü önlenebilir atığa yol açan yaklaşık 500 milyar ila 1 trilyon plastik torba kullanıyoruz. 

Yeniden kullanılabilir pazar torbaları kullanarak rahatlığımızı bozmadan bu alışkanlığımızdan kurtulabiliriz. Hatta bazı pazar torbaları, kendi torbalarını getirenlere teşvikler bile sunuyor. 


4. Şarj edilebilir piller

Piller çeşitli kimyasallardan üretilir, bunlardan bazıları aşırı toksiktir ve toprak ve su kirliliğine yol açabilir. 

Çoğumuz pillerin çöplerle birlikte atılmaması gerektiğini biliriz ve şarj edilebilir olanlar bu sorunu çözmekle kalmayıp hem para hem de alan tasarrufu yapmanızı sağlıyor. 

Artık kullanmadığınız elektronik eşyaları ne yapacağınız bilmiyorsanız geri dönüşüm teşvikleri sunan bu mağaza listesine bir göz atın. 


5. Değiştirilebilir fırça ucu olan uzun ömürlü bir diş fırçası

Boie diş fırçası yalnızca bakterileri öldürmek için fırça kıllarında gümüş içermekle kalmıyor, ayrıca startup şirketi çok daha çevre dostu birçok  farklı seçenek de sunuyor. 

Tüm Boie diş fırçaları dişlerinizi, alternatiflerine göre daha nazik ve etkili temizleyen kauçuk benzeri bir malzemeden üretiliyor ve normal bir fırçaya göre iki kat daha uzun ömürlü olması nedeniyle daha seyrek değiştirilmesi gerekiyor. Boie fırçalar ayrıca çıkarılabilir fırça başlıkları ile tasarlanmış, bu sayede her defasından bütün bir fırçayı yeniden satın almanız gerekmiyor. 


6. Yeniden kullanılabilir harika bir su şişesi

Geri dönüşüm programları olsa da her yıl kullandığımız su şişelerinin %91'i çöpe gidiyor. Ve her dakika yaklaşık bir milyon şişe kullanıyoruz. Kullanmaktan hoşlandığınız bir soğuk su şişesi alın ve plastik şişeleri kullanmayın. 


7. Şu anki duş başlığınızdan %70-75 daha az su kullanan bir duş başlığı

Resmi verilere göre, düşük debili armatürlere geçiş yaparsanız su tüketimi en az %50 azalıyor ve yılda 145 dolar tasarruf sağlıyorsunuz. 

İlle de fark yaratacak seçenek lüksü arıyorsanız Nebia'ya bir göz atın, bir Kickstarter tarafından kurulan startup şirketin yatırımcıları arasında Silikon Vadi'sinin en büyük isimlerinden bazıları yer alıyor (Apple'dan Tim Cook ve Google'dan Eric Schmidt gibi). Bu ürünleri ayrıca Equinox'un spor salonlarında da görnüş olabilirsiniz. 

Nebia duş başlığı %70 daha az su kullanıyor. Bu da ortalama bir ev için yılda 75.000 litre su tasarrufu anlamına geliyor. Ürün, daha verimli (ve keyifli) bir duş adına suyu atomize etmek için tasarlanmış. Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz, ama şu kadarını söyleyebiliriz ki bu heyecan verici ve önemi giderek artan bir ekolojik gelişim. 

Bir diğer maliyetsiz seçenek de Niagra duş başlığı, şirketin iddiasına göre geleneksel "düşük debili" duş başlıklarına göre %75 daha az su kullanıyor. Su kullanımında bu düzeyde bir azaltmaya rağmen kullandığı patentli basınç dengeleme teknolojisi ile mevcut su basıncından bağımsız olarak sürekli bir akış hızı sunuyor ve 10 yıl garanti veriyor. 


8. Biyolojik olarak bozunabilir çöp torbaları

Bu çöp torbaları %100 biyolojik olarak bozunuyor, en sıkı yönetmelik gereksinimlerini karşılıyor ve BPI sertifikalı.  


9. Yeniden kullanılabilir pipetler

National Park Service'e göre Amerikalıların her gün kullandığı pipetler ile 125 okul otobüsünü doldurabilirsiniz (500 milyon adet). 

Atılan gereçlerin kullanılması gereksiz bir sürü atığa yol açıyor, ama pipetlerde sorunu çözmek kolay. 


10. Geri dönüştürülen su şişelerinden üretilen tükenmez kalemler

Evde birkaç tükenmez kaleme mi ihtiyaç var? Geri dönüştürülen su şişelerinden üretilen birkaç tane satın alın (%86 PCR). 


11. Cilt bakımı

Organik yüz temizleme ürünleri ile cildinizi ve dünyayı daha az sentetik içeriğe maruz bırakın. Bu seçenek paraben, sülfat ve eziyet içermiyor. 

 

12. Enerji tasarrufu yapıp yapmadığınızı söyleyen programlanabilir bir termostat

Programlanabilir termostatlar doğru kullanıldığında yılda 150 dolara varan maliyet tasarrufu sağlayabilir. 

Nest'in termostatı yalnızca Amazon Alexa ses kontrolü ile çalışmakla kalmıyor, ayrıca Energy Star sertifikası kazanan alanındaki ilk ürün. Termostatınız enerji faturanızın yarısını kontrol ettiğinden (cihazlar ya da elektronik cihazlardan fazla), kullanım ve maliyetleri azaltmak için dikkat etmeniz gereken bir cihazdır. Nest uygulamasını (eve bir uygulama var) kullanarak ne kadar enerjiyi ne için kullandığınızı görebilir, bu sayede enerjiyi doğru şekilde kullanabilirsiniz. 

Ayrıca, çoğumuz meşgul ve potansiyel olarak bu konuda yeni olacağımızdan, Nest, enerji tasarrufu sağlayan bir sıcaklık seçtiğinizde bir yaprak gösteriyor. 


13. Yeniden kullanılabilir kahve filtreleri

Yakın zamanda çıkan anında kahve sistemleri ile birlikte tek porsiyonluk cihazların kullanımı hızla arttı. 

Her sabah yeni bir kahve kapsülü kullanmak yerine teze çekilmiş kahve ve yeniden kullanılabilir filtreler kullanmayı düşünebilirsiniz. 


14. Gevşek çay demliği

Çay sever misiniz? Çok sayıda küçük atılabilir poşeti kullanıp atmak yerine bir gevşek çay demliği kullanın.  


15. Şampuan, saç kremi ve losyon

Her yıl yalnızca şampuan ve saç kremi ürünlerinde 80 milyardan fazla plastik şişe atılırken, çevre dostu ambalajlar giderek yaygınlık kazanıyor. 

Böyle bir çözüm arıyorsanız Yeni Zelanda'dan startup şirketi Ethique sürdürülebilir güzellik ürünleri üretiyor, üstelik işe de yarıyor. Bunları Amazon'dan temin edebilirsiniz. 

Şampuandan losyona ve bronzlaştırıcıya kadar her şey kalıp formunda geliyor. Kalıplar şişeli olanlara göre 2-5 kat daha fazla dayanıyor, tamamen çözünüyor ve tümüyle çevre dostu ambalajla geliyor (sargıları bile %100 çözünebiliyor, böylece sıfır tüketici atığı sağlıyor). 

Genel olarak Ethique, dünya çapında 350.000'den fazla plastik şişenin üretimini ve atılmasını önledi. 


16. Doğal çamaşır deterjanı

Su kaynaklarını ve cildinizi daha az kimyasala maruz bırakmak istiyorsanız, alternatif bir çamaşır deterjanı arayabilirsiniz. 

Method'un deterjanı doğal olarak üretilen, bitki bazlı bileşenlerden oluşuyor ve hipoalerjenik bir formüle sahip. Şeffaf şişesi geri dönüştürülebiliyor ve %100 PCR (tüketici sonrası geri dönüştürülmüş) materyallerden üretiliyor. Kir ve lekeleri temizliyor ama çevreye kimyasallar saçmıyorsunuz ya da giysiler üzerinde kimyasal kalıntılar cildinizle temas etmiyor. 

Bunun yerine Jet'in eşsiz J bitki bazlı çamaşır deterjanını ya da yeniden kullanılabilir metal kutu içinde gelen Nellie'nin tamamen doğal toz çamaşır sodasını kullanabilirsiniz (ben de bunu kullanıyorum). Nellie'nin ürünü, biyolojik olarak bozunabiliyor, toksik değil, hipoalerjenik, GMO değil, sonsuza kadar dayanıyor ve tabi ki oldukça iyi iş çıkarıyor.   


17. Yeniden kullanılabilir defterler

ABD'de her yıl yaklaşık 69 milyon ton defter kağıdı kullanılıyor. Kendi kağıt atığınızı azaltmak istiyorsanız (ve hayatınızda biraz daha konfor ve tasarruf arıyorsanız) Rocketbook'ın sonsuza kadar yeniden kullanılabilir defterlerine bir göz atın. Bu ürüne özel bir kalemle yazılabiliyor ve nemli bezle temizlenerek yeniden kullanılabiliyor.   Ayrıca yazdıklarınızı sayısallaştırmak için dijital arşivlemeyi kolaylaştıran uygulamayı kullanabilirsiniz. 


18. Bitkisel boya ile yazdırılan sayfalar

Coyuchi San Francisco merkezli bir startup ve olabildiğince çevre dostu lüks, modern çarşaflar üretiyor. Şirketin yeni serisi kereviz saplarının düşük etkili boyaya daldırılması gibi yenilikçi uygulamalarla üretilen orijinal çalışmalar içeriyor. Üstelik doğrudan kullanılabilir çarşaf seçenekleri kadar da rahatlar (hem de aynı fiyat seviyesinde). Ben evimde kullandığım Tidal Stripe desenini seviyorum.   


19. Duş zamanlayıcı

Bu duş zamanlayıcı sıcak suyun altında ne kadar zaman harcadığınızı gösteriyor. Bu ürünle sayede kendinizi denetleyebilirsiniz, böylece amacınız su ve ısıtma enerjisi kullanımını kısmak ise bunu ayarlamak için kolay bir yolunuz olacaktır. 


20. Sürdürülebilir malzemelerden üretilen saatler

Original Grain, birinci kalite ahşap ve %100 paslanmaz çelikten güzel el yapımı saatler üretiyor, ve bunların çoğu viski varilleri gibi materyallerden temin ediliyor. 

Satın alınan her saat için Original Grain, Trees For The Future - Senegal ile birlikte bir ağaç dikiyor, bu da ailelere açlığı ve yoksulluğu azaltmada yardım ediyor. Forest Garden Programı hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz. 


21. Güneş enerjili telefon şarj cihazı

Çevre dostu silikon kauçuktan ve ABS + PC materyalden üretilen bu çok satan güneş enerjili şarj cihazı geleneksel şarj edilebilir bataryalara göre çevre dostu bir alternatif. Su geçirmez ve darbeye dayanıklı olan ürünü her yere götürebilirsiniz. 

Şirket ürünün güneş enerjisi ile şarj işleminin yavaş olduğunu ama zamanınız varsa ya da hareket halindeyken bir sırt çantasına asarsanız makul düzeyde şarj elde edebileceğinizi belirtiyor. 


22. Çözünebilir çatal bıçak ve çanaklar

Kesinlikle atılabilir çatal bıçak arıyorsanız bu çözünebilir olanlardan neden denemiyorsunuz? 

FirstChoice harika bir seçenek sunuyor ve yıllık gelirinin %10'unu kar amacı gütmeyen çevre organizasyonlarına bağışlıyor. Gereçler FDA onaylı ve %100 biyolojik olarak bozunabilir. 


23. Kapalıyken sıfır enerji çeken prizler.

Bu enerji tasarrufu sağlayan prizler anahtarlar kapalı olduğunda sıfır enerji çekiyor. 


24. LED ampuller

LED'ler geleneksel aydınlatma seçeneklerine göre %80 daha verimli. Peki nasıl? LED'lerdeki enerjinin %95'i ışığa dönüştürülüyor ve yalnızca %5'i ısı olarak atılıyor. Ayrıca çok daha az enerji harcıyorlar, bu da enerji santrallerinin yükünü, dolayısıyla buna bağlı sera gazı emisyonlarını azaltıyor. 

Bu ampuller birden fazla renk seçeneği sunuyor ve kısılabiliyor, ayrıca WiFi ve Alexa uyumlu olmaları sayesinde cihazlarınız tarafından kontrol edilebiliyor. 


25. Çevre dostu saç kurutma fırçası

Bu fırça bir dağıtıcı olarak tasarlanmış, saçı %40 daha hızlı kuruyor, ısı hasarını azaltıyor ve hazırlanma süresini kısaltıyor. Ayrıca geri dönüştürülmüş alüminyum ve plastikten üretilmiş.

Ambalajı %100 ağaç kökenli olmayan kağıttan (%20 pamuk ve %80 bambu lifleri), sapı ise en hızlı büyüyen bitkilerden biri olan bambudan. 


26. E-kitap okuyucu

Elinizde bir kitap tutmanın hissi hiç bir şeye değişilmez ama tutkulu bir okuyucu olarak çok fazla kağıt kullanımı ve nakliye sürecine neden olan üretim döngüsünü azaltmak için bir fırsatınız var. Bir kütüphanenin daimi sorumlusu değilseniz, bir e-kitap okuyucu sık kitap satın alan birinin karbon ayak izini azaltmaya yardım edebilir.


27. Doğal malzemelerden üretilmiş gözlükler

Shwood, ABD'de sürdürülebilir malzemeler kullanarak birinci sınıf el yapımı ahşap güneş gözlükleri ve numaralı gözlükler üretiyor. 


28. Doğal temizlik ürünleri

Evde kullandığınız temizlik ürünleri çevreye zararlı kimyasallarla dolu olabilir. Aynı sonucu çevreye, su kaynaklarına ve kendinize daha az zarar vererek elde etmek istiyorsanız, doğal malzemeler size yanıt olabilir. 

Bu seçenek doktorlar tarafından geliştirildi ve test edildi ve bitki bazlı. Ürün doğal, toksik değil, hipoallerjenik, bitki bazlı, glütensiz, biyolojik olarak bozunabilir ve eziyetsiz olduğu sertifikalandırılmış. 

Benzer şekilde Jet.com kendi bitki bazlı, GMO olmayan, eziyetsiz ev temizleyicileri serisine sahip (Uniquely J) bu kapsamlı seri tüm temizlik ürünlerini sunuyor, makul fiyatlı ve etkili. 


29. Yeniden kullanılabilir plastik olmayan yemek hazırlama kapları

Daha fazla plastik almak yerine toksik olmayan bir çözüm için cam yemek hazırlama kapları kullanın. 

Ayrıca hareketli ve/veya çıkarılabilir bölmeleri olan düşük etkili, yeniden kullanılabilir yemek kapları için U Konserve'e bakabilirsiniz. Bunun yanında yeniden kullanılabilir sandviç torbaları (ChicoBag) ya da ağartıcısız kağıttan sandviç torbaları da seçenekler arasında. 


30. Giysiler

Her etkinlikte yeni bir giysi almak yerine, bunları kiralamayı deneyin ve tasarım ürünlerini daha düşük fiyata temin edin. Ya da yeni bir giysi satın alıyorsanız, geri dönüştürülmüş materyallerden giysi üreten Cotopaxi ve Girlfriend Collective gibi mağazalara ya da Everlane kot fabrikası gibi çevre dostu uygulamalarla genel ayak izini azaltan şirketlere göz atın. 


Yazının orijinali için tıklayınız.