Telefon : +90 212 275 71 06  
Google'daki Çeşitlilik Geçen Yıl da Çok Fazla Değişmedi

Google'daki Çeşitlilik Geçen Yıl da Çok Fazla Değişmedi

Google çalışanları hala çoğunlukla erkek ve beyaz.


Konu, teknoloji devinin iş gücündeki çeşitlilik olduğunda geçen yıl da Google'da çok fazla şey değişmedi.


Google, iş gücü kompozisyonunu detaylandıran (PDF) yıllık çeşitlilik raporunu Perşembe günü açıkladı. Kadın çalışanların oranı yüzde 0,1'den yüzde 30,9'a arttı. Asyalı çalışanların oranı yüzde 1,6'dan yüzde 36,3'e arttı. Siyah ve Latin çalışanların oranı, yüzde 0,1'den sırasıyla yüzde 2,5'e ve yüzde 3,6'ya arttı.


Google'ın çeşitlilik ve kaynaştırma baş sorumlusu Danielle Kahverengi, görüşlerini raporda "Google'ın iş gücü daha fazla geliştirmek istiyorsak yaklaşımımızı geliştirmemiz gerektiğini gösteriyor" şeklinde belirtiyor. "Bu nedenle şimdiden sonra çeşitlilik ve kaynaştırma, Google'ın liderlik ekibi, İnsan Operasyonları ve Googler çalışanları arasında paylaştırılacak. Stratejimiz tüm yanıtları vermiyor, ama bunun yanıtları bulmamıza yardım edeceğine inanıyoruz."


Çeşitlilik Google ve ana şirketi Alphabet için her zaman sürekli bir sorun olmuştur. Çalışanlar geçen hafta Alphabet'in yıllık hissedarlar toplantısında şirketin çeşitlilik sorunları yönetimi yaklaşımına halka açık bir şekilde meydan okudu. Ama tek başına Google değil, bu sorun tüm silikon vadisine yayılıyor. Son yıllarda Intel ve Facebook gibi büyük teknoloji şirketleri çeşitliliği artırmak için çalışmalar yaparken, aynı zamanda cinsiyet ve ırk çerçevesindeki skandallarla boğuştu.


Google, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Yazının orijinali için tıklayınız.