Telefon : +90 212 275 71 06  
İş Yerinde Çok Sevilen İnsanların 5 Alışkanlığı

İş Yerinde Çok Sevilen İnsanların 5 Alışkanlığı

Size bir soru sorayım: Hiç sizce en sevilen insanların ayrıca en dürüst insanlar oldukları dikkatinizi çekti mi? Sizce bunlar arasında bir bağlantı var mı? Bahse girer misiniz?.

En dürüst insanlar aynı zamanda seviliyor çünkü genellikle adil, düşünceli ve saygılılar, tüm tarafları dinleyor ve gerek kendileri hem de başkaları için yüksek standartlara bağlı kalıyorlar.

Zihin oyunları oynamıyor ya da manipüle etmeye çalışmıyorlar. Görüşlerini belirtmek için üstü örtülü ipuçlarına ya da diğer pasif-agresif davranışlara yönelmiyorlar. ŞEffaflar ve doğrularını açık bir şekilde söylüyorlar.

İş yerinde ekibinizin ne kadar yetenekli, akıllı ya da teknoloji kurdu olduğu önemli değildir; Bireysel katkılar, yakın işbirliği içinde sevilen insanların karakteristiklerini sergilemiyorsa, iş yeri genellikle çatışma, arkadan vurma, dedikodu ve insanların birbirini otobüsün altına atmalarına sahne olur.


Sevilen insanlardan oluşan bir iş yerine dönüşmek.


Ağız dalaşına giren iş arkadaşları ve kontrolcü patronlardan oluşan toksik bir iş yerini meslektaşların birbirini sevmesinin ortak bir pratik değil ortak bir sağduyu olduğu medeni bir ortama dönüştürmenin formülü nedir? Olay, dürüstlük ve doğruluğu ilişkin değerleri şiar edinen insanların işe alınmasında bitiyor. Bu, her kurumsal kültürün temelini oluşturmalı, ama ne yazık ki değil.


Milyarder yatırımcı ve hayırsever Warren Buffett, yeni ekipler kurarken bu prensibi anlıyor. İşe alma görevlerinde olan herkesin Buffett'ın şu alıntısını dikkate alması gerekiyor:


"İnsanları işe alırken üç şeye bakıyoruz. Zekaya bakıyoruz, inisiyatif ya da enerjiye bakıyoruz ve doğruluğa bakıyoruz. Ve sonuncusu yoksa ilk ikisi sizi bitirebilir, çünkü doğruluk değerini benimsemeyen birini işe alacaksanız, onların miskin ve sessiz olmalarını istersiniz."


Artık kötü şöhretli olan bu alıntı Buffett'ın Georgia Üniversitesi'nde birkaç yıl önce MBA öğrencilerine yaptığı bir konuşmadan alındı. Gerçeklik kontrolü: Artık kimse miskin ve sessiz çalışıyor mu?


Dürüstlük ve doğruluk, sevilen bir iş yeri yaratma hedefine ulaşmada tek anahtar bileşenler olmayabilir. Ama yine de harika bir başlangıç olacaktır.


Bu iki özellik iş yerine dahil edildiğinde olacakları listeledik. Umuyoruz ki siz de bu alışkanlıkları artık gözlüyorsunuzdur.


1. İnsanlar birbirine saygı duyacak.


İş arkadaşları ve patronlar birbirlerine karşı açık olduğunda, yalnızca birbirlerinin yargılarına ve kararlarına güvenmekle kalmaz, ayrıca çevrelerindeki diğer kişiler de onlara güvenir. Güven saygıyı da beraberinde getirir ve ekipler ve iş arkadaşları arasında kabul edilebilirlik yaratır.


2. İnsanlar doğru şeyleri yapacak ve bunları doğru şekilde yapacaktır.


Meslektaşlar yaptıkları işlerde dürüst ve doğru olduğunda, doğru şeyi yapmaktan çekinmezler—bu onların içine işler. Asla kendilerini, kim olduklarını, yapmaları gereken şeyi, kendileri için sorgulanabilir olan şeyleri sorgulamaları gerekmez. Sevilen bir düzenlemede, bütün bu şeyler mükemmel bir dengededir ve insanlar günlerini doğru şeyleri, doğru şekilde yaparak geçirirler.


3. İnsanlar kendi sorunlarını eklemsiz şekilde yönetecektir.


İş arkadaşlarınız ve amirleriniz kendileri ve başkaları hakkında dürüst olduğunda, geciktirmek, çatışmadan kaçınmak ya da olayları halı altına süpürmek yerine sorunlarla hızla baş etme ve yüzleşme gücüne ve açıklığına sahip olduklarını göreceksiniz. Bu da kabul edilebilirlik faktörünü daha da artıracaktır.


4. İnsanlar baskılar altında değerlerinden vazgeçmeyecektir.


Kabul edilebilirliği büyük ölçütlerinden biri de gerçekte olduğunuz kişi konusunda dürüst kalabilmektir. Olaylar yolunda gitmese bile, dürüst ve doğru yaşayan insanlar, varlıklarının temelimde doğru olduğunu düşündükleri şeye bağlı kalmanın sonuçlarını kabul edecektir. Bu insanlar sevilir çünkü başkalarının dikte ettiği yol uğruna değerlerinden vazgeçmezler. Hayatlarının kontrolünü ele alır ve güvenle ilerlerler.


5. İnsanlar stres ile daha iyi mücadele edecek ve daha mutlu bir iş yeri yaratacaklar.


Dürüst ve doğru olan insanlar gerçekte ne kadar sevilir? Buna başka bir soruyla yanıt vereceğim. Her gün söyledikleri şeyi söyleyen, sözlerine ve eylemlerine sadık kalan, beklentilerini açıkça ileten ve bu her gün sevilen özellikler doğrultusunda hareket eden iş arkadaşları ve patronlarla çalışmak size nasıl hissettirirdi? Şimdi bu koşullarda çalıştığınızda stres seviyenizin ne kadar azalacağını düşünün. İşte, insanların duygularını çekinmeden ifade etmesini sağlayan bu tür iş yerleri sizi her gün işe gitme konusunda motive edecektir.Yazının orijinali için tıklayınız.