Telefon : +90 212 275 71 06  
Tüm Haftayı Üretken Kılmak ve Mantıklı Kullanmak için Hafta Sonunu ve Pazartesi Günlerini Nasıl Kullanıyorum

Tüm Haftayı Üretken Kılmak ve Mantıklı Kullanmak için Hafta Sonunu ve Pazartesi Günlerini Nasıl Kullanıyorum

Bir girişimci, stresini azaltmak ve konsantrasyonunu korumasına yardım eden üç alışkanlığını paylaşıyor.

 

2014'te sürekli endişeliydim. İşim iyi gidiyordu, ama zihin sağlığım için aynısını söyleyemezdim. Üç yıl önce iş ortaklarıma, arkadaşlarıma ya da meslektaşlarıma sorsaydınız her biri beni dengesiz biri, yoğun ve yüksek riskli durumlarla başa çıkamayan bir birey olarak tanımlardı. Bir keresinde bir satıcının kötü haberler getirdiğini hatırlıyorum. Şüphesiz itibarımın farkında olarak bana söylediği ilk sözler şunlardı; "Paniklemeyin, yalnızca nefes alın. Rahatlayın."

 

Neyse ki endişeyi yönetmeyi ve akıllı kararlar vermek için yeterince aklı başında olmayı öğrendim, üstelik yalnızca sıradan durumlarda değil zor durumlarda da. Ve bu geçişte, bana yardım eden birkaç haftalık alışkanlığa bel bağladım. Aslında, özellikle Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri yaptığım şey üretken ve minimum stresli bir çalışma haftası için beni hazırlıyordu.


Haftalık Alışkanlık 1: Pazar Akşamı Yemek Hazırlığı


Haftanın başında 14 yemek hazırlıyorum, bu sayede haftanın geri kalanında yemek hazırlama derdim olmuyor. Bunun hafta içinde kazandırdığı fazladan bir ya da iki saat bana rahatlama, Netflix izleme ya da arkadaşlar ya da ailemle zaman geçirme fırsatı tanıyor. Yemek hazırlamak ayrıca stresi azalmanın ardından odaklandığım ikinci bir şeye daha yararlı oluyor; sağlıklı olmak.


Bir girişimci olduğunuzda, kendi sağlığınızı göz ardı etmek gerçekten işten bile değil; zira ödemeleri yapmak, müşterileri yönetmek ve acil durumlarla ilgilenmekle çok fazla ilgilenirsiniz. Ama deneyimlerime göre, yalnızca sağlıklı yemek bile yaptığım en iyi yatırımlardan biri.


Yemeklerimi Pazar günleri hazırlamak, telaşlı çalışma haftası boyunca yediklerim konusunda daha bilinçli olmamı sağlıyor. Bu şekilde, öğleden sonra insanın üzerine çöken tembellik ve odak kaybından da kurtulabiliyorum. Saat 15:00'e yaklaştığında ve sabah 10:00'daki kadar üretken olduğunuzda, işinizi gerçekten yürütebiliyorsunuz (yani daha iyi). Ayrıca sağlıklı yemenin, özellikle akşama doğru zihinsel olarak tükenmeye başladığımda karar yorgunluğuma yardımcı olduğunu da fark ettim.


Haftalık Alışkanlık 2: Cumartesi ya da Pazar Öğrenme Zamanı


Herkes farklı şekilde öğrenir. Ben bilgiyi çoğunlukla dinleyerek alırım, bu yüzden hafta sonu zamanımın daha çoğunu sesli kitaplara ayırmaya başladım. Hafta boyunca bunu yapamayacak kadar yoğun olduğumu fark ettim, ama sürekli öğrenmenin gerçekçi bir perspektif kazanmak için çok önemli olduğunu da anladım.


Yeni fikirler, düşünceler ya da inanışlar, genel olarak daha iyi bir lider, iş ortağı, arkadaş ve kişi olmamı sağlıyor. Kendi kafamın içinden biraz dışarı çıkıp olaylara başkalarının bakış açısıyla bakabiliyorum. Sesli kitap dinlemeyi düzenli bir hafta sonu alışkanlığı yaptığımdan beri ayrıca iş ortağı anlaşmazlıkları ve çalışan taleplerini daha verimli bir şekilde ele aldığımı fark ettim.


Bazen sesli kitapları toplantılar arasında gidip gelirken bile dinliyorum, ama genellikle Cumartesi ya da Pazar günleri en azından iki saat ayırdığımdan emin oluyorum.


Haftalık Alışkanlık 3: Pazartesi Akşamı İş Mesaisi


Pazartesi akşamlarımı haftayı ilerletmek ve ve kemerimde bir "kazan" durumu ile başlamak için kullanıyorum. Yani kimsenin yaparken rahat hissetmeyeceği bir şey yapıyorum: Mesai saatlerini 20:00'den gece yarısına kadar uzatıyorum.


Bunun her zaman mümkün ve hatta neredeyse kimse için önerilebilir olmadığının farkındayım. Stresli bir yaşam istemiyorsanız birkaç yıl önce özen göstermeye başladığım üzere iş-özel yaşam dengesini korumanız önemli. Ama bazen dengenin kendisi, günün hangi saatleri ya da haftanın hangi periyotlarında en iyi performansı gösterdiğiniz ve bunlara ne zaman yöneleceğinizi bilmekle sağlanıyor. Bu şekilde diğer zamanlarda işten uzaklaşabilirsiniz. Verimli çalışıp 17:00'den önce işini bitiren benim dışımdaki herkesi tebrik ederim.


Ama ben Pazartesi akşamlarını genelde kişisel markalama ve yazma işleri için ayırıyorum, zira bu iki etkinlikle kendi başıma baş edebiliyorum. Salı sabahı tüm bunlar halledilmiş olduğunda, haftanın geri kalanında tüm dikkatimi işime verebiliyorum. Ekibiniz genişledikçe ya da siz ek fırsatlar yakaladıkça, markalama gibi kişisel hedeflerin bazen mesai saatleri dışında kovalanması gerekecektir. Ama belirli görevleri yapmak için akşam yemeğinden sonra biaz zaman ayırmak, normal iş saatlerinde biraz nefes almanızı sağlayabilir.


 

Aslında her hafta Pazartesi günlerini iple çekmeye başladım çünkü haftanın üretken başlayacağını biliyorum. Sabah ya da hemen öğleden sonra öngörülmeyen ne olursa olsun, işleri yoluna koymak için akşamlarım var.


Eskiden beni demoralize eden durumlarla karşılaştığımda artık gerilmiyorum. Biraz daha fazla deneyim tabi ki yardımcı oluyor, ama Pazartesi ve hafta sonu ritüellerim, tüm iş kuranların ve iş sahiplerinin karşılaştığı zorluklarla baş etmede en büyük yardımcılarım oldu. Nihayetinde, girişimci olmanın özgünlüğü eskidiğinde ilham da azalıyor. Bu olduğunda geçen her hafta hızla yük olmaya başlıyor. Benim deneyimlerime göre, tek gerçek çözüm odağınızı ve netliğinizi muhafaza edecek sistemlere ve alışkanlıklara el atmak. Bu gibi şeyler işinizin başarısına destek olacak ve süreç dahilinde sizi mutlu ve gerçekçi kılacaktır.Yazının orijinali için tıklayınız.