Telefon : +90 212 275 71 06  
Elon Musk, Büyük Liderlerin Diğer Her Şeyden Önce Bu Tek 1 Şeye Odaklandığını Söylüyor

Elon Musk, Büyük Liderlerin Diğer Her Şeyden Önce Bu Tek 1 Şeye Odaklandığını Söylüyor

Sağlam bir temeli olmayan liderler ve bu liderlerin başında olduğu şirketler başarısız oluyor.

 

Başarılı bir startup kuran herkes bir şirketi büyütmek için kendi reçetesini savunacaktır, ama birinci elden öğrendiğimiz şey bunun için doğru bir unvana sahip olmaktan, doğru fikirleri sunmaktan ve hatta çok çalışmaktan çok daha fazlasının gerekli olduğu.


Tabi ki bir lider olmak için temelde cesaret, tutku, hayal gücü gibi bazı niteliklerin olması gerekiyor, ama ayrıca doğru destek sistemlerinin de var olması gerekiyor. Elon Musk'a göre iyi liderler önce temellerine odaklanmalıdır. Ama ekibini motive eden güçlü, cesur bir lider ile gerilimi enerjisini ve yaratıcılığını bastıran bir lider arasında ince bir çizgi vardır. En iyi liderler, nihayetinde ekipleri en iyi işi çıkarmaları için yüreklendiren belirli değerlere sahiptir. Ve daha da iyisi bu değerler öğretilebilir!


İletişim, İletişim, İletişim


UC Berkeley yönetim profesörü Morten Hansen tarafından yakın zamanda 5.000 ABD iş uzmanı arasında yapılan beş yıllık bir çalışmada başarılı liderlerin aynı zamanda iyi iletişimci olduğu mesajlarını, ihtiyaçlarını ve önceliklerini nasıl basit hale getireceklerini bildikleri ortaya çıktı.


Ama iyi bir iletişimci olmakla iyi bir konuşmacı olmayı birbirine karıştırmayın. Bunlar aynı şeyler değil. İyi iletişimciler güvenle ve bilgi temelli konuşur, insanların enerjisini ve amaçlarını birleştirir. Ayrıca nasıl dinleyeceklerini de bilirler ve bunu sakin bir şekilde yaparlar, reaksiyon göstermeden önce karşılarındakinin sözleri ile konuşur ve duygularını anlarlar. Bu, liderlerin mesajlarını belirli bir duruma uygun hale getirmesini sağlar, çünkü etkin iletişim yalnızca her zaman doğru şeyi söylemek değil, iletişimde bulunulan kişilerin beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılamakla ilgilidir.


Her zaman Einstein'dan şu alıntıyı yaparım: "Kısa ve öz bir şekilde ifade edemiyorsanız, yeterince iyi anlamamışsınızdır." Belgeleri ya da e-postaları düzenlerken, konu, yeni şeyler eklemek değil her zaman mevcut olanı desteklemek ya da budamak olmuştur.


Duyguları Kontrol Altında Tutmak


Bir girişimci olmak, özellikle de bir işin ilk kurulum aşamasında tüm avantajlar ve dezavantajlar en üst düzeyde kendini gösterirken bir dakika bile boş durmamak anlamına gelir. Bir gün yaratılan şeyin heyecanını sonuna kadar hissederken ertesi gün olayların beklendiği gibi ilerlememesinin yarattığı hayal kırıklığı ile baş etmeniz gerekir. Üstelik hataların ezici utanç ve suçluluk anlarına dönüşmesi işten bile değilken, bir kazanım elde edildiğinde işin sahibinin başını döndürür. Bu nedenle iyi liderlerin erkenden iş ile ilgili pozitif ya da negatif duygularını kontrol etmeyi öğrenmesi gerekir.


Hızlı bir şirkete liderlik etmek kalbi zayıflara göre değildir ve başarıların yanında zorluklar da olacaktır, üstelik bunlar her zaman birbirine eşit düzeyde de olmayacaktır. Bu anların üstesinden gelmeyi öğrenmek, geldikleri gibi sona ereceklerini de bilmek güçlü bir lider için önemlidir, bu iyi bir yargı ve hatta temel sağlayacak ve çalışanların aynı amaç etrafında toplanmasına yardım edecektir.


Ekibin Kazanımlarını Kutlamak


Köken hikayeleri harikadır, Marvel bunlardan büyük para kaldırıyor. Herkes, kendi çabasıyla başaran ve başarılı bir iş kuran parlak bir girişimcinin hikayesini sever. Ama gerçekte ister bir süper kahramanın hikayesi olsun ister bir Fortune 500 şirketinin yaptıkları, başarı neredeyse her zaman bir işbirliği çabasının ürünüdür. Başarıyı işi yapanlardan ayrı tutmak yerine tüm ekibinin katkılarını herkesin içinde tanıyan ve kabul eden liderler, çalışanların, şirketin genel başarısı konusunda takdir edildiklerini ve önemli olduklarını hissettikleri bir ortam yaratırlar.


SendGrid'in buna ilişkin harika bir tanımı var. Tanım dört H'ye odaklanıyor: Happy (Mutlu), Hungry (Aç), Humble (Alçak Gönüllü) ve Honest (Dürüst). Pozitif olmak, çözüm aramak, başkalarından bir şeyler öğrenmek ve şeffaflığa değer vermek, katkıları ve günlük başarıları takdir etmek için harika yollardır. 


İyi bir lider olmak liderlik becerileri kadar güven ve zekaya da bağlıdır. İnsanları iyi bir iş çıkaracakları ve yaptıkları işi sevecekleri şekilde birbirlerine bağlayacak davranışları öğrenmek gerekiyor. Ancak o zaman iyi bir lider büyük bir lider olabilir.Yazının orijinali için tıklayınız.