Telefon : +90 212 275 71 06  
Güç, Liderleri Bozabilir. Duyarlılık ise Onları Korur

Güç, Liderleri Bozabilir. Duyarlılık ise Onları Korur

2016'da, o zamanlar Wells Fargo'nun CEO'su olan John Stumpf büyük bir skandalı açıklamak için Kongre önüne çağrıldı. Stumpf dört saatten uzun süre, 1,8 trilyon doların üzerinde varlığa sahip bankanın neden 2 milyon sahte hesap oluşturduğuna ve sahtekarlık ortaya çıktıktan sonra suçu yönlendirmek için 5.300 çalışanı kovduğuna ilişkin soruları yanıtladı. Oturumun kayıtları insanı şok ediyor ama aynı zamanda liderlerin güç ile bozulma riskleri için de gösterge niteliğinde bir vaka çalışması.

 

Stumpf’ın Kongre önünde hazır bulunması, dünyanın en değerli bankalarından birinin zirvesine çıkmış ve görünüşte başka insanlar için duyarlı olmayan bir adamı gösteriyordu. Eylemleri 5.300 kişinin işini kaybetmesine neden olsa da, Stumpf hiç de onların acılarının farkındaymış gibi görünmüyordu. Evet, özür diledi, ama hiç de pişman bir hali yoktu. Daha çok tüm olanlardan biraz kafası karışmış gibiydi ve bütün bu karışıklığın ne olduğunu gerçekten anlamıyordu.

John Stumpf'ın davranışı bir nörobilimcinin araştırması ileaçıklanabilir; Sukhvinder Obhi, gücün, başkalarını almama ve onlarla ilişkikurma yeteneğini gösteren nörolojik bir işlev olan ayna-nörolojik etkinliğimizibozduğunu ortaya çıkardı. Bir İngiliz doktor ve parlamenter olan David Owen, buolguyu güç zehirlenmesiolarak adlandırıyor ve "yıllarca güce, özellikle de aşırı başarı ilebirlikte gelen güce sahip olma bozukluğu" olarak tanımlıyor.

Yeni çıkacak kitabımız için görüştüğümüz bir CEObu sorun hakkında son derece açıktı. On yıldan uzun süredir büyük bir küreselmarkanın CEO'suydu, ama zaman geçtikçe, sürekli baskı altında, bir stratejibelirlemeye yönelik ağır çalışma şartlarında ve başkalarının üzerinde yoğunetkileri olan zor kararlar verme gerekliliğinde empatisi azalmıştı. Bu yenidoğasına karşı olan meslektaşları, arkadaşları ve hatta çocukları ile arasınınaçılmaya başladığını fark etti. Empati onun kişiliğinin ana özelliklerindenbiri olmuştu. Başkalarının nasıl hissettiğini biliyordu ve doğal olarak onlarınduygularına özen gösteriyordu. Ama liderlik rolünün bir bedeli olmuştu vesonunda empati ile düşünme ve karar alma yollarını ayırmıştı. Bunu bizesöylediğinde bu konuda gerçekçiydi, ama aynı zamanda pişmandı.

Görüşmelerimizde bunun çeşitli varyasyonlarınıduyduk. İnsanların empatisini azaltan şey güç değil; daha fazla sorumluluküstlenmek ve baskı altında olmak beynimizdeki bağlantıları yenidenyapılandırabiliyor, gerçi bu bizim hatamız değil, yalnızca insanlar hakkındadaha önce olduğu kadar çok endişelenmiyoruz. Ancak bu şekilde olması gerekmiyor.Beynin buna benzer yeniden yapılandırmaları önlenebilir ve ayrıca gerialınabilir.

Burada anahtar sözcük "duyarlılık"."Empati" başkalarının duygularını hissetmek ve onların sanki sizhissediyormuşsunuz gibi almaksa, "duyarlılık" da başkalarının mutluluğunave sağlığına katkıda bulunma niyetidir. Bu nedenle duyarlılık dahaproaktiftir, bu da onu alışkanlık haline getirebileceğimiz anlamına gelir. Bunuyaparak, güç sahibi olmaktan kaynaklanan empati kaybına karşı koyabilir, bunabağlı olarak da iş yerinde daha iyi bir liderlik ve insan ilişkilerisağlayabiliriz.

Ankete katılan 1.000 lider arasından %91'iduyarlılığın liderlik için çok önemli olduğunu belirtirken ve %80'i duyarlılığıgeliştirmek istediğini ama bunu nasıl yapacağını bilmediğini belirtti. Açıkçası,duyarlılık liderlik eğitiminde büyük oradan göz ardı edilen bir beceri.

Binlerce liderle yaptığımız çalışmaya dayanarak,aşağıda sizlere duyarlılık duygunuzu geliştirmek için bir kaç pratik yolsunduk:

Duyarlılığı Bir HayatTarzı Olarak Benimseyin

Bir Çin atasözü şöyle der: “Duyarlı olmanın biryolu yoktur; duyarlılığın kendisi bir yoldur.” Duyarlılığı her türlü etkileşimedahil etmek ve başkalarına onlara nasıl yardım edebileceğinizi sormakduyarlılığın yoludur. Duyarlılık, bu tarz bir yaklaşımı her türlüetkileşiminize uygulayarak oluşturduğunuz bir şeydir.

Bu şekilde, duyarlılık, niyetlerinizi,dikkatinizi ve eylemlerinizi yönlendirmek için bir pusula haline gelebilir.Biri ile ilişkiye girdiğinizde, kendinize şunu sorun: “Bu kişiye nasıl yardımcıolabilirim?” Müşteriler, hissedarlar, meslektaşlar, aile ya da arkadaşlarınızile her bir araya geldiğinizde bu soruyu kendinize sorun. Bunu, her an, hertoplantıda amaçlarınızı yönlendiren mantığınız haline getirin.

Duyarlılık Göstermekİçin Fırsat Kollayın

Cisco'nun eski CEO'su John Chambers duyarlılığındoğru şeyi yapmaktan çok daha fazlası olduğunu, ayrıca organizasyonuna pozitifbir etkisi olduğunu biliyordu. Kurduğu sistem sayesinde, dünyanın herhangi biryerinde ciddi bir kayıp ya da hastalık yaşayan bir çalışandan 48 saat içindehaberdar olabiliyordu. Haberdar olduğunda da şahsi bir mektup yazabiliyor veilgili kişiye desteğini belirtiyordu. Bu sayede, şirket çapında özen veduyarlılığın değerinin takdir edildiğini aşılayabiliyordu.

CEO olun ya da olmayın, ihtiyacı olan herkeseduyarlılık göstermek için fırsat kollamayı günlük bir alışkanlık halinegetirin. Bu oldukça yararlıdır, ajandanıza not düşün.

Her Gün DuyarlılıkMeditasyonu Yapın

Duyarlılık zamanla test edilen bir dizi pratikaracılığıyla işlenebilir. Araştırmada hergün yalnızca bir kaç dakikalık pratiğin, beyninizdeki bağlantıları daha fazladuyarlılık için yeniden yapılandırmaya yardım edeceği ve düzenli eğitim iledaha fazla pozitif duygu, daha fazla farkındalık, daha güçlü bir amaç duygusuve daha fazla mutluluk elde edilebileceği ortaya çıkarıldı. Ayrıca, duyarlılıkeğitiminin beyindeki sinir ağlarını önemli düzeydedeğiştirdiği de gösterildi, öyle ki başkalarının kederine rahatsızlık veumutsuzluk yerine spontan bir duyarlılık ile tepki gösterebiliriz.

Duyarlılık eğitimi hakkında daha fazla kaynakiçin buraya tıklayınya da yalnızca aşağıdaki talimatları izleyin:

  1. Saati dört dakikaya ayarlayın.
  2. Rahat bir pozisyonda oturun, rahatlayın ve dikkatinizi nefesinize yoğunlaştırarak zihninizi boşaltın.
  3. Kendinizi merkeze yerleştirip sizin için değerli olan ve zor zamanlar geçiren birini hatırlayın.
  4. Bu zorlukların ne olduklarının ve bunları yaşayan kişinin ne hissetmiş olacağının iyice farkına varın.
  5. Nefesinizi her verişinizde, bu kişinin ihtiyacı olan her şeyi soluğunuzla birlikte verdiğinizi haya edin; yakınlık, dayanma gücü ve duyarlılık. Bu solukla birlikte pozitif olan her şeyin dışarı çıkarın ve bütün bunları düşündüğünüz kişiye gönderdiğinizi hayal edin.
  6. Her nefesinizde soluğunuzla birlikte duyarlılık verdiğinizi ve her soluk alışınızda acı, pişmanlık ve ağrıyı, kendi üstünüze çekmeden bu kişiden çekip aldığınızı hayal edin. Yalnızca onları acılarından kurtardığınızı hayal edin.
  7. Hazır olduğunuzda bu kişiyi zihninizden çıkarın ve dikkatinizi yeniden kendi soluğunuza verin.
  8. Hazır olduğunuzda pratiği sonlandırın ve nasıl hissettiğinize dikkat edin.


Yazının orijinali için tıklayınız.